Románia miért olyan erős IT területen?
"Mi van Romániában, ami itt nincs?"
A világ 2. leggyorsabb internete Dél-Korea után, plusz ott a fiatalok nem kannásbortól berúgva zsidóznak, hanem C-ben programoznak Arch Linux alatt.
Például ott az adórendszeren keresztül is támogatják ezt a szakmát, nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Szerintem ez egy jó ötlet volt annak érdekében, hogy megtartsák a tehetséges embereket.
Ott valódi verseny és ezáltal fejlődés van a politikába terén is és nem arról szól az egész, hogy valakik ellen küzdenek folyton. Persze ott is kijátsszák választások előtt a magyar kártyát, de azt se olyan szinten, mint amit itt művelnek az ellenségképekkel.
Mi van itt? Sok fiatal, aki minimális energiabefektetéssel akar a lehető legtöbb pénzt keresni, hogy csak terpessze otthon a seggét egy laptop előtt.
Az egyetemi infós szakokra elég magas a túljelentkezés, ráadásul még csak el sem kell feltétlenül végezni, hogy felvegyenek valahova.
Plusz meg a nyugat rájött, hogy olcsóbb a romániai munkaerőt dolgoztatni, mint a sajátjukat, és nem olyan sz.rul dolgoznak, mint az indiai.
Itthon a multik támogatása megy, kint meg az IT-s szakemberek. Egyébként itthon se annyira rossz az IT, de mi nem fejlődünk már olyan rohamosan, mint a románok, vagy a lengyelek (akik kiemelkedő cégekkel rendelkeznek egyébként…).
#4 ugye ezt te se gondolod komolyan, hogy baj amiért a fiatalok nem akarják a korlátozott idejüket a földön munkával tölteni??:D Imádom az ilyen középkor feletti begyepesedett embereket, akik szerint mindig csak dolgozni kell.
A Ceausescu-rezsim jelentős beruházásokat hajtott végre a számítástechnikában. A rezsim fontos amerikai cégeket hozott Romániába (a CDC és a DEC, mára mindkét cég halott, de a 70-es, 80-as években élen jártak), és külön IT-konzorcium jött létre a franciákkal.
Románia nem vett részt a KGST IT-kezdeményezéseiben, ehelyett amerikai és francia berendezések olcsó példányainak értékesítésére összpontosított a Közel-Keletre és Kínára. Más kommunista országokhoz hasonlóan sok olcsó Z80-alapú otthoni számítógépet is gyártott, ami népszerűsítette a számítástechnikát.
Ez a rendszer az 1990-es években összeomlott, amikor Románia minden hardvergyártását elvesztette. A know-how-t azonban olyan szoftvercégekhez adták át, amelyek alvállalkozásba adták a nyugati projekteket, amelyek mára meglehetősen sikeresek. Az IT-alkalmazottak jövedelemadójának hiánya is segített néhány IT-szakembert Romániában tartani (bár több mint fele nyugaton sokkal magasabb fizetésért távozott).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!