Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Napóleont miért tekintik...

Napóleont miért tekintik pozitív történelmi figurának?

Figyelt kérdés
Nem ő is egy Hitlerhez hasonló diktátor volt, aki elhozta a háborút és lángba borította Európát?

márc. 25. 03:00
1 2
 1/17 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
100%
Vegyes a megítélése, nem pozitív.
márc. 25. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
59%

Azért nem hasonlítanám Hitlerhez. Igaz, hogy ő is meg akarta hóditani Európát, de ő Hitlerrel ellentétben nem csinált népirtást pláne nem etnikai alapon. Ráadásul nem fosztotta ki úgy a meghódított országokat.

De ott van pl. Nagy Sándor, ő is meg nagyon hódítgatott, háborúzgatott, és mégis pozitív megítélése van.


Szóval sokat számít az is, hogy a hódító hogyan bánik a legyőzöttekkel.


Napóleonnak tényleg vegyes megítélése volt, szerintem egy csomó pozitív dolog írható a javára hosszútávon, pl. bizonyos mértékegységek bevezetése.

méter, celsius fok, gramm, liter,

márc. 25. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
35%
Nem tekintik annak. Bár mindkettő pozitív volt, az egyik pl. A legnagyobb hadvezér volt a másik a legjobb szónok. Idővel pozitívak lesznek lásd Caesar.
márc. 25. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 hollófernyiges ***** válasza:
79%
Hitlerről elég kevés pozitívumot lehet elmondani, azon kívül hogy szerette a kutyákat. Napóleon azonkívül, hogy minden idők egyik legjobb hadvezére volt az akkori kor modernitását képviselte. A megszállt országokban is volt egy fanbázisa, mert lerombolta a gyűlölt feudális maradványokat, új polgári törvénykönyvet, ésszerű közigazgatást vezetett be ami nagyrészt megmaradt azután is, hogy ő megbukott.
márc. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
59%

"sokat számít az is, hogy a hódító hogyan bánik a legyőzöttekkel"


Szerintem inkább az számít, hogy a győztes, vagy a vesztes oldalon állt. Napoleon végül száműzetésben élte le hátrelevő életét, így nyilván nem ő írhatta meg saját történetét, hanem a legyőzői.


Szomorú, de pl ha Hitler megnyeri a háborút - amire mondjuk nem volt reális esélye, de ez más téma - akkor ő lenne Európa nagy egyesítője. A népirtásról valószínűleg meg még ma sem tudnánk túl sokat, cserébe minden moziban láthatnánk, hogy a kapitalizmus hogyan döntötte romba a családokat, és hogyan emelte fel őket a nemzetszocializmus.

márc. 25. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 hollófernyiges ***** válasza:
41%

"ha Hitler megnyeri a háborút"


Azért ennél egzaktabb kicsit a történelemtudomány. Sztálin megnyerte a háborút, mégis legfeljebb hajszállal tartják jobbnak Hitlernél.

márc. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
81%

"Sztálin megnyerte a háborút, mégis legfeljebb hajszállal tartják jobbnak Hitlernél."


Így van: a világháborút megnyerte, de a hidegháborút elveszítette a SZU. Ameddig a SZU állt, addig a kommunista blokkon belül Sztálin volt a háború hőse. Nyilván nem azoknak, akiket halálra éheztetett, vagy brutálisan kivégzett, de a 300 milliós birodalmon belül a többség ezekről nem feltétlenül tudott.


Nemrég olvastam valahol, hogy a második vh utáni Oroszországban állt az a narratíva, hogy igaz, hogy Sztálin egy brutális vadállat volt, de egy Trockij nem lett volna képes megállítani Hitlert.


A lényeg az, hogy ha meg tudod tenni, hogy te írd a mesét saját magadról, akkor az a mese pozitív lesz, ha viszont az ellenfeleid teszik, akkor te leszel a főgonosz. Ha Hitler meg tudja tartani a birodalmát, akkor Magyarországon arról tanulnánk, hogy Hitler volt az, aki az igazságtalanul elcsatolt területeinket visszaadta, aki egységessé tette Európát, és felemelte oda ahol a helye van, aki megtörte az angolszászok igazságtalan hegemóniáját. Arról meg lenne jónéhány társadalmi tabu, hogy közben milliókat irtott ki, égette a kultúrát, másodrangúként kezelt népeket, stb.

márc. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

"Azért ennél egzaktabb kicsit a történelemtudomány. "


A történelemtudomány igen, de amikor pozitív-negatív figurákról beszélgetünk, ott már szó sincs tudományról.

márc. 25. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
29%
Azért ne túlozzuk el Hitler gonoszságát. Nem kedvelte a zsidókat meg a partizánkodó, szemtelen szlávokat. De nem volt sokkal rosszabb Napóleonnál. Utóbbi miatt is meghalt vagy 5-10 millió ember, ő sem bánt kesztyűs kézzel mindenkivel. Őt is utálják akkoriban. Hitlert eltúlozzák a médiában nyilvánvaló okokból. A magyar nyilasok is százszor kevesebb bűnt ķövettek el mint a mérsékelt jobbos Horthy, mégis nyilasoznak, mert tök jó bűnbakok.
márc. 25. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 hollófernyiges ***** válasza:

"a kommunista blokkon belül Sztálin volt a háború hőse"


Ha jól tippelek elég fiatal vagy. 1985 (Gorbacsov és peresztrojka) előtt Sztálinról nem beszéltek.

márc. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!