Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA a két világháború...

Az USA a két világháború nélkül is a világ vezető hatalmává vált volna?

Figyelt kérdés

A XIX. században még egyértelműen Nagy-Britannia volt a legerősebb hatalom a világon, gyarmataival együtt talán a valaha létezett legnagyobb kiterjedésű birodalom volt és uralta a tengereket. Aztán a XX. század elejére szokták mondani történészek, hogy nagyon megerősödött és vetélytársává vált az USA és a császári Németország. Viszont még ott voltak Franciaország, Osztrák-Magyar Monarchia és a cári Oroszország is, amelyek azt mutatják, hogy a domináns játékos minden kétséget kizáróan Európa volt.

Aztán a két világháborúban az európai hatalmak eléggé lemészárolták saját magukat és a gyarmataikat is elveszítették, az USA viszont rengeteget profitált mindkettőből, mert máshol kellett megvívnia a győztes csatákat és a hátországa sértetlen maradt. A második világháború után pedig Nyugat-Európa is teljesen amerikai befolyás alá került, leépítve önálló védelmi képességeit. Ez mindenképpen így történt volna? Mondjuk az tény, hogy az USA-ban sokkal több a természeti erőforrás és a gyarmati rendszert sem lehetett volna örökké fenntartani, egyszerűen nem volt elég emberük az európaiaknak és ébredeztek mindenhol a felszabadító mozgalmak. Viszont az tény, hogy a két világháború nélkül az európai országok jóval erősebbek maradtak volna.



febr. 2. 08:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Nem feltétlenül. Ez attól függ, hogy megmaradtak volna az európai gyarmatbirodalmak, vagy az orosz forradalom kitört volna. A Brit Birodalomnak a népességéből adódóan hatalmas gazdasága volt, az Egyesült Államok sokáig eltörpült mellette. Az Orosz Birodalom pedig egy rohamosan iparosodó, hatalmas népességű ország volt. Még a Szovjetunió is viszonylag jól tartotta a versenyt az 1960-as évekig, pedig egy defektes gazdasági modellt alkalmaztak. A franciáknak is volt egy méretes gyarmatbirodalma, bár ők nem voltak akkora játékosok, mint az imént említett kettő.
febr. 2. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 hollófernyiges ***** válasza:
76%

Mindenképpen az lett volna, a 20. század elejére már az amerikai gazdaság volt a legnagyobb és Angliát már Németország is leelőzte.


[link]

febr. 2. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
#2 A Brit Birodalom GDP-je több mint kétszerese volt a Német Birodaloménak 1914-ben. Nem Wikipédiáról kéne tájékozódni.
febr. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 hollófernyiges ***** válasza:
59%
Amíg nem adsz hozzá forrást, a wikipédiában jobban bízok, mint benned.
febr. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az általad belinkelt Wikipedia cikk 3. forrása konkrétan egy törölt weboldalra mutat.


Ez nekem már eleget elárult arról, hogy mennyire érdekelnek téged a (hiteles) források. :D


Aki neked hisz, annak csak gratulálni tudok.

febr. 2. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 hollófernyiges ***** válasza:
Még mindig nem adtál meg forrást :)
febr. 2. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 hollófernyiges ***** válasza:

De hogy ne prédikáljak vizet, tessék:


[link]


[link]


[link]

febr. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az első linken a táblázaton az sincs leírva, hogy mikori amerikai dollár alapján vannak feltűntetve az értékek, valamint az sem tiszta, hogy India GDP-jét pl. bele számolták-e a Brit GDP-be, mert 1858 után már formálisan nem minősült gyarmatnak a szubkontinens.


A másik két link pedig mégcsak nem is tartalmaz túl sok számszerűsített adatot. Németország 1914-es GDP-jéről pedig eleve nagyon kevés elérhető forrás van, az általad belinkeltek között aincs feltűntetve sehol. Így nem is értem, hogy hogyan mondhatsz olyat teljes biztossággal, hogy leelőzték a briteket.


[link]


Eszerint a forrás szerint a Brit Birodalom fennhatósága alá tartozott a világ GDP-jének a 20%-a 1913-ban. Azt ne mondd nekem, hogy a németek a világgazdaság több mint egy ötödét tették ki, mert az számtanilag lehetetlen. Egyszerűen nem férne bele a tortába a világ többi országa, amennyiben az állításod igaz lenne.

febr. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 hollófernyiges ***** válasza:

"az sem tiszta, hogy India GDP-jét pl. bele számolták-e a Brit GDP-be"


Ha jobban megnézted volna, több helyen is látszik, hogy beleszámolták, Nagy-Britannia GDP-jét mér az 1880-as években meghaladta az USA, az 1910-es években pedig az egész Brit Birodalomét.

febr. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Megnéztem. Nem tiszta, hogy India rajta van-e. A gyarmatok vannak rajta az első táblázaton, és a Brit Szigetek. India viszont 1858 óta nem számított gyarmatnak, mert közvetlen brit irányítás alá került. Esélyes, hogy a táblázaton gyarmatnak sorolták, de az helytelen, és az ilyen pontatlanságok hiteltelenítenék a táblázatot.


A Német GDP-vel kapcsolatos állításodat pedig még mindig nem tisztáztad.

febr. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!