Támogatnád, hogy Európa államai olyan szintű szövetségre lépjenek, mint az USA államai, vagyis nagyjából egyetlen állammá álljanak össze?
Támogatnám, de jelenleg nem életképes gondolat.
Az USA meg egyébként egy föderáció, ahol a pénzügy, a hadügy és külügy közös és a szövetségi állam a nemzetközi jog szuverén alanya, de egyébként a tagállamok egymással is konkurálnak.
Ettől azért ha lenne akarat nem volnánk túl messze, de a helyi kiskakasok soha nem mennének bele, hogy alacsonyabb legyen az a szemétdomb amiről csak ők kukorékolhatnak.
Egy nagyhatalomnak összehasonlíthatatlanul több az érdekérvényesítő képessége mint az azt alkotó kis államoknak. Nem véletlen Oroszország mindent elkövet hogy a posztszovjet országokat szövetségbe rendezze újból és hogy az EU-ban találjon mindig a közösségi folyamatokat megakasztó pártokat országokat.
De ezt már pár ezer éve felismerték sokan. Kína véres belháborúkat vívott az ország egységesítése érdekében. Róma háborúkkal számolta fel a többi kis latin népet a félszigeten.
Német-Római császárság is ezt hivatott szolgálni.
Már az is probléma, hogy a germánok, szlávok, angolszászok és mindenki más egy szomszédságban kell éljen. Szerinted mi lesz, ha mindenkit még jobban összeerőszakolsz?
Mi lenne a hivatalos nyelv? Mennyi szuverenitást kapnának egyes területek? Mi alapján lennének a beruházások eldöntve? Milyen új politikai rendszer fog életbe lépni? Melyik ország törvényei lennének kiterjesztve? Meglévő szövetségekkel mi fog történni? Kik maradnának ki? Kisebbségi vélemények hogyan lennének hangoztatva?
Nem, de nem is működne.
Európa nemzetállamok szövetsége (???) lehetne maximum!
#3
Most sincs "összeerőszakolva" senki. A föderációnak meg pont az a lényege, hogy minden tagja önálló, a külügyet, a pénzügyet a hadügyet és a jogalanyiságot leszámítva.
Ettől a nyelvhasználat nem változna, a területek szuverenitása is csak annyiban, hogy Orbánok, meg Macronok sem tárgyalhatnának állami vezetőként külföldön.
A beruházásoknál - ha nem külföldi állammal kell megállapodni - semmi nem változna.
A monarchiáknak nyilván végleg bealkonyulna, de nem feltétlenül, mert a föderáció szempontjából annyira nem lényeges, hogy a tagállamoknak az alkotmány és/vagy a perlament által korlátozottkirályuk, vagy elnökük van.
A szövetségi törvények kötelezően lennének mint ma is, de a tagállamok - mint az USA-ban is - saját törvényeket is hozhatnának.
Aki belép marad, aki nem az meg kívül találja magát és lehet kis gyenge szövetségese a létrejövő nagy tesónak. Mondjuk mi biztos hogy kimaradnánk, mert a főnökeinket a hatalom tartja életben.
A kisebbségi vélemények miatt nem aggódnék. Már most sem tudsz egyetlen olyan EU-s népet vagy kisebbséget mondani, akiket bármi hátrány érne az identitásuk miatt az EU részéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!