Mit szóltok hozzá, hogy Argentínában egy libertárius jelölt Javier Milei bejutott a második fordulóba, ezáltal ő hívja ki a jelenlegi baloldali peronista kormányt,amely a válságot okozta?
Ő Javier Milei.
Hallottatok róla? Lehet, hogy még fogtok, a szélsőségesen szabadságpárti, excentrikus argentin közgazdász, képviselő az őszi elnökválasztás egyik titkos favoritja lehet.
Nem fésüli a haját. Azt állítja.
Nincs családja.
Van öt kutyája, abból négy híres közgazdászokról van elnevezve.
Híve a szabad szerelemnek. Édes hármas.
Ellenzi az abortuszt.
A nőügyi minisztériumot bezáratná, mert az egész metoo/lmbtq mozgalmat "kulturális marxizmus"-nak, a szabadság korlátozásának tartja.
Bevezetné Argentínában az usa dollárt.
Törvénnyel megtiltaná az államnak a pénznyomtatást.
Beállítva szeretni fotóztatni magát.
Szóval vad mixe a szabadpiaci elveknek és a durva ókonzervatívimusnak, amit hirdet, megszórva feltűnési viszketegséggel. Gazdaságilag szimpatikus, szociálisan ellenszenves. De akkora az elégedetlenség Argentínában a 100% infláció, zuhanó peso miatt, hogy akár meg is szavazhatják, mint kívülről jövőt, aki elhozza a vágyott stabil pénzt. Aztán hogy mi lenne abból, ha a populizmus őshazájában nem tudna a mindenkori kormány betarthatatlan ígéretekkel kampányolni, az állandó rezsi- meg árkontrollokat, amelyek mindig összeomlanak, inflációval finanszírozni? Szinte elképzelni se lehet. Igazat kéne mondani. Azt meg ki szereti hallani?
Javier Milei soha nem látott kísérletbe foghat, és ha megcsinálná, nem biztos hogy népszerű lenne. Nincs osztogatás, nincs felelőtlen ígérgetés. Nincs szaporítható peso. Van nem nyomtatható, kőkemény dollár. Láthatóvá váló szegénység. Ebbe bele szoktak bukni ott, ahol a lakosság inkább vevő a hazugságra, és a saját maga inflációval való kifosztására szokott szavazni, mert elhülyítette 70 év populizmus. Persze "mágusokra" is szeret, ebben utazik Milei az extravaganciával és botrányos, direkt hergelő beszólásokkal.
"Az őket megelőző jobboldali Macri-kormány idején már nagyon nehéz helyzetben voltak, rekordmértékű IMF-hitelt vettek fel már akkor."
Négy évnyi konzervatív kormányzás volt több évtizednyi Peronizmus mellett. Csepp a tengerben. Argentína a baloldali populizmus miatt csúszott le, és ment keresztül 10 államcsődön.
Igen, 1976 és 1978 között megháromszorozódott az államadósság, már 1982-ben az IMF-hez kellett fordulniuk.
A '90-es években teljesen jobboldali, neolib gazdaságpolitikát folytattak.
1990-ben hiperinfláció kezdődött. Carlos Menem elnök bevezette a peso és dollár fix átváltási rátáját 1991-ben a hiperinfláció megállítására, messzemenően piacbarát politikát folytatott, lebontotta a protekcionista gátakat, visszavonta az üzletet akadályozó előírásokat, privatizációba kezdett. A peso mesterségesen magas ára a dollárhoz képest oda vezetett, hogy a piacot elözönlötte a dollár. Ennek eredményeként a külföldi adósság ismét rendkívül megnőtt. Az állami vállalatokat és a közszolgálatokat privatizálták. A piac teljes megnyitása azon ipari termékek előtt, amiket helyben is termeltek, a helyi ipar teljes összeomlásához vezetett.
A baloldali "populisták" már akkor kerültek a színre, amikor már nagy volt a baj. Sokat nem tudnak tenni, annyit mindenképp, hogy legalább egy libertárius összeomlástól megmentik az országot. Az lenne a végső csapás. Egyébként pont azért tudják nyerni a választásokat, mert a jobboldal még tovább mélyítene a problémákon, és pont a legrosszabb válaszokat akarja adni a válságra.
"Hozhatsz bármilyen statisztikát, az USA-ban akkor se kényszerít az állam arra, hogy kötelező állami egészségbiztosításod legyen, te magad választhatsz többféle lehetőség közül"
És ez miben jobb?
Magyarországon fizeted a TB-t, abból fenntartják az egészségügyet, úgy, ahogy, tehát szarul. De legalább biztosítva vagy. Ha jobb szolgáltatást szeretnél, ugyanúgy ott van a lehetőség előtted, hogy kössél magánbiztosítást, és akkor kaphatsz amerikai minőségű ellátást az egészségügyi intézményekben.
Az USA-ban nem TB-t fizetsz, hanem aránylag kb. háromszor annyi adót, mint nálunk a TB-t, és erre jön még rá az egészségügyi biztosítás, magáncégektől. Ha nincs biztosításod, attól még ugyanúgy aránylag sokkal többet kell fizetned adóban az egészségügy fenntartására, mint itthon a TB, és cserébe nem kapsz az égadadta világon semmit.
És akkor arról még szó sem esett, hogy mennyibe kerül egy amerikai magánegészségügyi biztosítás, meg mennyibe egy magyar. Itthon ha fizeted a TB-t, meg mellette a magánbiztosítást is, még akkor is aránylag jóval kevesebbet kell fizetned, mint az USA-ban.
# 13
IDÉZLEK: "Nem négy évnyi konzervatív kormányzás volt, a koznervatív UCR nagyon is sokáig kormányzott, túl sokáig is. A korrupció, elitizmus pont az ő idejük alatt pörgött leginkább."
Az UCR (Unión Cívica Radical) egyáltalán nem konzervatív párt, hanem centrista, liberális és szociáldemokrata irányzatú. Mellesleg nemzetközi szinten éppenséggel a Szocialista Internacionálé tagpártja, a magyar MSZP és a DK testvérpártja.
Az UCR a közelmúltban kétszer adott köztársasági elnököt, azaz volt a kormányzati hatalom tényleges birtokában:
1983-1989: Raúl Ricardo Alfonsín elnöksége idején.
1999-2011: Fernando de la Rúa elnöksége idején.
# 13
JAVÍTÁS:
Az UCR a közelmúltban kétszer adott köztársasági elnököt, azaz volt a kormányzati hatalom tényleges birtokában:
1983-1989: Raúl Ricardo Alfonsín elnöksége idején.
1999-2001: Fernando de la Rúa elnöksége idején.
De la Rúa csak 1999-2001 között volt elnök, mert belebukott a válságba.
A DK nem tagja a Szocialista Internacionálénak, az UCR meg olyan messze volt bármilyen szociáldemokráciától, szocializmustól, mint innen az Alfa Centauri.
Argentinában pont a neoliberális ámokfutás után lettek népszerűek és jöttek a baloldali "populisták" (mint ahogy az általában lenni szokott), miután a jobboldaliak mindent privatizáltak, az ország brutálisan eladósodott, pont a '90-es években, amikor a legdurvábban pörgött a jobboldali ámokfutás. A válság meg csak mélyült.
Pont a neolib, libertárius ámokfutások teszik népszerűvé a "populista" baloldalt. Amikor az embert minden támasztól megfosztják, és az állam semmilyen társadalmi felelősséget nem vállal, na, akkor szoktak a "populista" baloldaliak megerősödni. Ha a második fordulót megnyerné ez az idióta, és jönne a szocio-darwinista hülyeségeivel, kb még "populistább" baloldal jönne utána vissza.
Figyi, én megértem ha neked nem jön be a neolib gazdaságpolitika, de az pont hogy nem eladósítja az országot, hanem spórol egy csomó mindenen,sokszor pont azért,h korábbi balos kormányok adósságait visszafizessék, a neoliberálisokkal amúgy én is sok szempontból vitában állok,mert nagyon nem egyformák ők a libertáriusokkal, a bőrt a is lenyúzzák az emberekről, hogy aztán kitömjék a cégeket, viszont pörgetik a gdp-t,sok cég szívesen választja az ilyen országokat, összességében bár sokban nem értek egyet a neoliberálisokkal,de pont az ilyen periódusokban megy előre a gazdaság olyan szinten,h később abból más berendezkedésű kormányok tudnak osztogatni. Az adósságot leginkább a fedezet nélküli ,baloldali osztogatások eredményezik. Mondom, nincs azzal baj, ha te azzal értesz egyet, de ettől függetlenül azt beláthatnád,h a legtöbb adósságot az okozza, ez egy örök körfolyamat,h neoliberálisok megszorítanak, hogy legyen pénz, aztán az embereknek már elegük van a megszorításokból,akkor megszavazzák a baloldalt, akik aztán elszórják a pénzt,elüldözik a cégeket, majd megint jöhet a neolib berendezkedés, aki ismét megszorít.
A libertáriusok egyébként abban különböznek a neoliberálisokból, hogy ők nem akarnak megszorításokat, eleve sokkal kevesebb adót szednek be egy neolib-hez képest is. Nekik az egyén szabadsága fontosabb. A neoliberálisok a cégeket helyezik előtérbe az egyénnel szemben, a baloldaliak meg az államot. A libertáriusok viszont az egyént helyezik előtérbe az állammal és a cégekkel szemben is. Több felelősséget is várnak el az egyéntől, ugyanakkor nem vegzálják a cégeket,de azért nem is tömik úgy ki őket, mint a neoliberálisok. Illetve a libertáriusok nem hagyják a politikusbűnözést elburjánzani, minimalizálják a fölösleges bürokráciát. Egyébként baloldali és neoliberális politikusok között egyaránt vannak olyan szélhámosok,akik csak kiadják magukat valaminek, de közben meg csak a saját kis korrupt üzelmeikre fókuszálnak, ilyenből rengeteg van,de ezek nem neoliberálisok, de még csak nem is baloldaliak, hanem szimplán politikusbűnözők, a libertáriusok ezekkel is keményen szembemennének, és egyszerűen megszüntetnék a táptalaját az ilyenfajta visszaéléseknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!