Mit szóltok hozzá, hogy Argentínában egy libertárius jelölt Javier Milei bejutott a második fordulóba, ezáltal ő hívja ki a jelenlegi baloldali peronista kormányt,amely a válságot okozta?
Ő Javier Milei.
Hallottatok róla? Lehet, hogy még fogtok, a szélsőségesen szabadságpárti, excentrikus argentin közgazdász, képviselő az őszi elnökválasztás egyik titkos favoritja lehet.
Nem fésüli a haját. Azt állítja.
Nincs családja.
Van öt kutyája, abból négy híres közgazdászokról van elnevezve.
Híve a szabad szerelemnek. Édes hármas.
Ellenzi az abortuszt.
A nőügyi minisztériumot bezáratná, mert az egész metoo/lmbtq mozgalmat "kulturális marxizmus"-nak, a szabadság korlátozásának tartja.
Bevezetné Argentínában az usa dollárt.
Törvénnyel megtiltaná az államnak a pénznyomtatást.
Beállítva szeretni fotóztatni magát.
Szóval vad mixe a szabadpiaci elveknek és a durva ókonzervatívimusnak, amit hirdet, megszórva feltűnési viszketegséggel. Gazdaságilag szimpatikus, szociálisan ellenszenves. De akkora az elégedetlenség Argentínában a 100% infláció, zuhanó peso miatt, hogy akár meg is szavazhatják, mint kívülről jövőt, aki elhozza a vágyott stabil pénzt. Aztán hogy mi lenne abból, ha a populizmus őshazájában nem tudna a mindenkori kormány betarthatatlan ígéretekkel kampányolni, az állandó rezsi- meg árkontrollokat, amelyek mindig összeomlanak, inflációval finanszírozni? Szinte elképzelni se lehet. Igazat kéne mondani. Azt meg ki szereti hallani?
Javier Milei soha nem látott kísérletbe foghat, és ha megcsinálná, nem biztos hogy népszerű lenne. Nincs osztogatás, nincs felelőtlen ígérgetés. Nincs szaporítható peso. Van nem nyomtatható, kőkemény dollár. Láthatóvá váló szegénység. Ebbe bele szoktak bukni ott, ahol a lakosság inkább vevő a hazugságra, és a saját maga inflációval való kifosztására szokott szavazni, mert elhülyítette 70 év populizmus. Persze "mágusokra" is szeret, ebben utazik Milei az extravaganciával és botrányos, direkt hergelő beszólásokkal.
Nem a baloldaliak okozták a válságot. Az őket megelőző jobboldali Macri-kormány idején már nagyon nehéz helyzetben voltak, rekordmértékű IMF-hitelt vettek fel már akkor.
A "szavazás" csacskasága a "nemzeti" konzultációk színvonalával verseng, amikor csak a te véleményed közül lehet "válogatni".
Libertariánus rendszer már volt, és az volt a legrosszabb. A 20. század előtt ilyen rendszerek működtek, zéró szociális érzékenységgel, ellenben hatalmas nyomorral.
"Nincs osztogatás", osztogatás mindig van. Az elsődleges elosztás is osztogatás. Minél torzabb az elsődleges elosztás, annál komolyabb másodlagos elosztásra van szükség. Vagy az államnak bele kell lépnie az elsődleges elosztásba is.
Az első kört mindenesetre a baloldal nyerte, ha a második kört ez a szerencsétlen nyern, Argentina a jelenlegi válságból még menne lejjebb a 19. századi, dickensi nyomorvilágba.
"Libertariánus rendszer már volt, és az volt a legrosszabb. A 20. század előtt ilyen rendszerek működtek, zéró szociális érzékenységgel, ellenben hatalmas nyomorral."
Nem tudok róla, hogy bárhol lett volna valódi libertárius rendszer. Max olyan rendszerek voltak, amelyek a klasszikus liberalizmus bizonyos elemeit használták, ilyen volt például Magyarországon az Osztrák-Magyar Monarchia idején 1867-1914 között, amikor soha nem látott mértékű fejlődés volt az ország történetében, egy alulfejlett agrárországból egy fejlett agrár-élelmiszeripari ország lett. Az 1900-as évek elején az Osztrák-Magyar Monarchia volt az egyik legfejlettebb állam, Budapest virágzott,és rengeteg nevezetes építménye ilyenkor épült. A 20. században persze egy hatalmas pusztítás érte az országot, a világháborúk, Trianon,Holokauszt,nemzeti szocializmus,szocializmus teljesen leépítette az országot.
Olyannyira lettünk "fejlett" ország az Osztrák-Magyar Monarchia idején, hogy a születéskor várható élettartam 40 év volt... Elképesztő nyomor volt az országban, főleg a tbc jelentette a legnagyobb problémát, pont a libertárius/klasszikus liberális rendszer miatt, amelyben az állam szinte semmilyen társadalmi felelősséget nem vállalt.
A libertárius rendszer kb olyan, mint az Üvegtigris egyik klasszikus jelenete. A kóla ingyen volt, a konyag ötvenezer. Nem kell adót fizetned, mert mindent privatizáltunk. Jaaaaa, hogy a BKV bérlet így 100 ezer forint? Ja, megszívtad. Kb ez a libertárius rendszer. Kösz, nem kell.
"Olyannyira lettünk "fejlett" ország az Osztrák-Magyar Monarchia idején, hogy a születéskor várható élettartam 40 év volt"
Ennyire demagóg érvelést az ORigón lehet olvasni.
A várható élettartam bizonyos gyógyszerek feltalálásával és egyéb higiéniai állapotok javulásával folyamatosan növekedett az elmúlt 200 évben. Nyilván a 19. században ez még alacsony volt(alacsony volt világszerte mindenhol). Pont a szabad piacnak és az ipari forradalomnak köszönhetően jutottak olyan termékekhez,szolgáltatásokhoz az emberek, hogy az életszínvonal évről évre növekedett.
A demagógozás kb annyira vehető komolyan a részedről, mint a Brian életében. Egy tény közlésére demagógozni nem túl értelmes dolog.
A Tanácsköztársaság a tüdőgondozó megalapításával pár hónap alatt többet tett a népegészségügyért, mint az azt megelőző rendszerek együttvéve. A várható élettartam egy libertárius rendszerben a béka valaha alatt lenne, ha az emberek nem nyomott, támogatott árakon kapnák a gyógyszereket. Az állami egészségügy lepusztítása is szörnyű következményekkel jár, csökken is a várható élettartam Magyarországon.
Magyarországon csökken igen, mivel hogy állami egészségügy finanszírozásra vagy kényszerítve,de azért nem kapsz érdemi szolgáltatást, így sok esetben kénytelen vagy duplán fizetni. A magyar rendszer egy perverz hibrid rendszer, amely annyi adót beszed, mintha egy skandináv országban lennénk, szolgáltatásban meg nem nyújt érte kb. semmit. A kapitalista USA-ban lévő sokak által szétszidott egészségügyi rendszer sokkal emberbarátabb,mint az itthoni, és magasabb is a várható élettartam.
Egyébként a skandináv-modellel sincs semmi bajom,de azt nem véletlenül hívják így, mert sehol máshol a világon nem működik(még Németországban sem), csak a skandináv országokban, mert ott nincs szavuk sem a korrupcióra. Magyarországra hiába próbálnád ezt ráhúzni, csak az adóbeszedésig jutunk, a szolgáltatás viszont sose lesz olyan színvonalú.
"A magyar rendszer egy perverz hibrid rendszer, amely annyi adót beszed, mintha egy skandináv országban lennénk, szolgáltatásban meg nem nyújt érte kb. semmit. A kapitalista USA-ban lévő sokak által szétszidott egészségügyi rendszer sokkal emberbarátabb,mint az itthoni, és magasabb is a várható élettartam."
Ez egy kik.rtnagy öngól, ugyanis az egész világon az USA-ban fizeti az átlag adófizető a legtöbb adót az egészségügyi rendszer fenntartására, viszont cserébe semmit, szó szerint SEMMIT nem kap ellenszolgáltatás nélkül.
Azért csökken, mert az állami szektort lerohasztották. Pontosan Magyarországon mérhető le, mi a következménye annak, ha az állami szektort elhanyagolják. Értem, hogy azzal próbáltad menteni a menthetetlent, hogy a pénzt meg ennek ellenére beszedik. Ez a másik probléma, hogy a pénz nem oda megy, ahova mennie kéne. De ha nem szednék be, akkor is lejtmenetben lennénk az állami szektor lerohasztásával. A várható élettartam azokban az országokban a legmagasabb, ahol működik egy erős, állami, díjmentes egészségügy.
Az USA kapitalista egészségügyét nem hiába szidják. A világ egyik leggazdagabb országa, ami pont a kapitalista egészségügy miatt (is) mélyen a lehetőségei alatt teljesít, még Thaiföld is veri őket várható élettartamban. Szívják is a emiatt vérüket a kanadaiak.
A skandináv modell bárhol működhet az adott ország lehetőségeihez mérten, például Ausztriában még nagyobb fordulatszámon is pörgött a Kreisky-korszakban. Németországban is működik a Sozialstaat, ami hasonló felfogás.
#7
Hozhatsz bármilyen statisztikát, az USA-ban akkor se kényszerít az állam arra, hogy kötelező állami egészségbiztosításod legyen, te magad választhatsz többféle lehetőség közül. Államonként is nagyon változó, hogy hogyan működik egyébként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!