Elképzelhető, hogy a háborút kihasználva Kárpátalján a ruszinok kikiáltanak maguknak egy független államot? Egy ilyen kárpátaljai ruszin köztársaságban milyen lenne a helyzete az ottani magyar kisebbségnek?
De a ruszinokról szóló wikipédia cikk alapján a ruszinok nem nagyon vallhatják magukat ruszinnak Ukrajnában, szóval valószínű hogy Kárpátalján ők vannak többségbe. Meg már koráűbban is szóba került a függetlenség:
,,A több országban szétszórt, mindenütt kisebbségi nemzetiségnek a korábban lezajlott szomszéd (elsősorban ukrán) nacionalizmussal is szembe kell néznie. Az ukrán nacionalisták szerint a ruszinok ukránok, nyelvük sem önálló, hanem az ukrán nyelv egyik dialektusa. Ezért – érdekes módon – a legerősebb ruszin identitással rendelkező személyek Ukrajnán kívül élnek. Mindenütt erősen fenyegeti őket az asszimiláció.
A ruszinok 1991 óta küzdenek külön nemzetiségként való elismerésükért, sokan autonómiát is akarnak maguknak Kárpátalján, amit Kijev csak halogat, vagy egyszerűen nem hajlandó megtenni. 2008 őszén, amikor még mindig kaotikus állapotok voltak Ukrajnában a narancsos forradalom a II. Európai Ruszin Kongresszus elfogadta azt a határozatot, amely követeli Kijevtől az autonómiát, ellenkező esetben a ruszinok kikiáltják Kárpátalja függetlenségét.[8] A kérelmet a területi tanácsa elutasította, mondván nem az ő hatáskörük ez.[9] Sokan egyszerűen nem vették komolyan a követelést és a fenyegetéseket, valamint a szomszédos országok, így Magyarország sem tanúsított bármilyen reakciót a kérdésben. Mások megrettentek, mert Moszkva kijelentette, hogy nem közömbös számára a kérdés, sőt fel akarja karolni a ruszinok ügyét. Ezért nem kevesen orosz politikai cselvetésnek találják a ruszin függetlenség elképzelését. Többen nem látják időszerűnek még ezt, s alaposabb körültekintést és munkálatokat kell véleményük szerint tenni ez ügyben. Lehetséges, hogy javulna a kárpátaljai magyarok helyzete egy ruszin államban, de nagy a valószínűsége annak, hogy inkább a ruszin nacionalizmusnak lennének kitéve a magyarok, mivel igen nagyszámú kisebbséget alkotnak Kárpátalján.[10] A narancsos forradalom bukása után az elnöki széket újból elfoglaló Viktor Janukovics kormánya végül 2010 nyarán döntést hozott, amelyben elutasítja, hogy a kárpátaljai ruszinoknak bárminemű autonómiát, vagy akár külön nemzetiségként való elismerést adjon.[11] De a ruszin vezetők nem adták fel. Azonban 2011 elején olyasmi hangzott el, miszerint Dimitro Szidor tiszteletes fenyegető hangon követelte Kijevtől, hogy legalább minimális jogokat biztosítson a ruszinoknak (önálló nemzeti kisebbségként való elismerésüket), amennyiben ha még erre sem hajlandó Ukrajna, a ruszinok felkelést készek indítani.[12] A felkeléssel való fenyegetés viszont aligha lehet valós, mert ezt Szidor és más ruszin vezetők határozottan cáfolták és az ukrán belbiztonsági erők provokáció-kísérletének tartják, hogy ők találták ki a felkelésről szóló kijelentést, hogy a ruszin mozgalmat szeparatizmussal lehessen gyanúsítani.[13]
Ukrán nacionalisták nem egy esetben élnek olyan vádakkal a szomszédos országok ellen, ahol elismerik a ruszinokat mint nemzetiséget, hogy ezáltal próbálják megkérdőjelezni Ukrajna jogát Kárpátaljára és a ruszin szeparatizmust támogatják.
Ukrajnában sokkal több ruszin él, de nem vállalhatják fel. Népszámláláskor, ukránnak vagy orosznak esetleg egyéb szláv nemzetiségűnek vallhatják magukat.
Szlovákiában, noha a harmadik legnagyobb kisebbség, nyelvi jogaik folyamatosan sérülnek.[14]"
Utoljára 2002-ben volt népszámlálás Ukrajnában, akkor ott volt az ikszelhető rubrika, tízezren éltek is a lehetőséggel. Ennyit fogad el maga a ruszin wikipédia is.
A magyar wiki cikke erősen szélsőjobbos ebben az esetben, ráférne egy alapos átvizsgálás.
A ruszinok és a ruszin nyelv veszélyeztetett, mert a kihalás szélén van. Az optimistább becslések kb 100 ezer körülire teszik a ruszinok számát, Kárpátalján alig 10 ezer ember vallotta magát ruszinnak. Ez az összlakosság 1%-át sem éri el, mivel Kárpátalja lakossága kb 1,25 millió fő.
Azoknak a száma, akik ruszin ősökkel rendelkeznek, nyilván jóval nagyobb, de az abszolút többségük nem tartja magát ruszinnak, nem is beszéli már a nyelvet.
Mivel Kárpátalja lakosságának több, mint 80%-a ukránnak vallja magát, esélytelen egy ruszin autonómia. A szomszédos Szlovákiában vagy 4-szer több ruszin él az ukrán határ mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!