Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA-ban aránylag kevesebb...

Az USA-ban aránylag kevesebb a humán diplomás, mint Európában?

Figyelt kérdés

Ha megnézzük az IT világát dominálják az amerikai cégek, az európaiak labdába sem rúgnak és az új kutatások, csúcstechnológiás fejlesztések zömét is ott állítják elő. Nyilván többet áldoznak rá ott, mert nagyobb a tőke. Az egészségügyi dolgozók bére is messze meghaladja az európaiakét. A katonai kiadások terén nem is érdemes összehasonlítani a két kontinenst.

Európában viszont magasak a szociális kiadások és nagyobb a bürokrácia is, ezért több humán értelmiségi van. Eleve több nyelv is van, szóval fordítókra is bőven szükség van. Itthon is sokszor kritizálják a bölcsészeket, hogy nem annyira hasznos, amiket tanulnak és nem tudnak vele elhelyezkedni a munkaerőpiacon, de itt legalább ingyenes a felsőoktatás. Ellenben odaát komoly tandíjakat kell fizetni, így miért lenne értelme olyasmiért diákhitelt felvenni, ami később nem is garantál jó állást.

Én valahogy így képzelem el a dolgot, hogy ott minden a hatékonyság és pragmatizmus jegyében történik. Vagy nem tudom, ott hogyan él meg egy művész vagy egy filozófus? Nem az van, hogy mindenáron a reál tudományok irányába terelik a fiatalokat? Az európaiak gyakran mondják az amerikaiakra, hogy nincs általános műveltségük, amiket ugye a humán tudományok jelentenek zömében.



2023. máj. 14. 20:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Amilyen adatokat találtam, azok alapján az USA-ban a diplomások 19,6%-a végzett reálszakon, míg Németországban például ez a szám 35,8%. Az USA-t még Magyarország is lenyomja, nálunk a diplomások 24%-a "reálos".
2023. máj. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem rosszul látod az ok-okozatokat.


Nem azért erős az USA-ban a techszektor, mert kevesebb lenne a humán diplomás.


Ott kezdődik, hogy meglehetősen vállalkozásbaráa környezet van az USA-ban, így nagyon sok startup tud elindulni, és így volt már ez az IT szektor hőskorában is. Aztán ezen vállalatoknak fel is kellett tudniuk nőni, erre meg mindig is ott volt egy nagy és az európainál homogénebb piac, államokon át átjárhatóbb szabályozással, és közép meg nagyállalatokra is kedvező szabályozásokkal.


Aztán az egyetemeik is erősen együttműködnek a versenyszférákkal, de ne felejtsük el, hogy az IT szektor hőskorában a hadsereg is rengeteg kutatást támogatott, amelyek aztán az IT szektor felfutását is segítették. Az internet is eredetileg katonai célú kutatásokat szolgált.


További fontos tényező az agyelszívás, mivel ott futott fel az IT szektor, ezért világszerte odavonzzák a szakembereket, illetve jó ideje máshol is nyitnak irkdákat az amerikai multik, illetve távmunkában is dolgoznak náluk sokan. Ez persze igaz pl. a gyógyszeriparukra is meg számos más ágazatra.


Éa mindezek a tényezők öngerjesztők, nyugati parton kialakult egy olyan környezet, ahol a nagyok mellett rengeteg új cég is fel tud nőni, illetve rengeteg nagy koponyának van lehetősége érvényesülni.


De hogy mondjak humán területet, azért jogászból is elég sok van náluk, és kellenek is a világ legnagyobb kapitalizmusában, mert ott bőven akadnak vitás ügyek.

2023. máj. 14. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%
Azt azért ne felejtsük el, hogy az USAban a világ legjobb egyetemei vannak míg nálunk a BME vagy az ELTE is a 700-800. helyen kullog.
2023. máj. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Minőség is számít nem csak a mennyiség
2023. máj. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az előzőknek igaza van, rosszul látod az okokat, adatokat.

Az USA-ba mennek már maguk a cégek is mert ott kedvezőbb számukra a vállalkozási környezet.

Pont ott nagyon magas az olyan diplomások aránya ami haszontalan diplomával rendelkezik, mert rengeteg olyan "egyetem" van ami sok pénzért hirdet meg kurzusokat amik nagyon népszerűek de utána semmire nem megy velük aki elvégezte.

2023. máj. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Másrészt az USA köszöni szépen jól elvan az agyelszívással
2023. máj. 14. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#2

Igen, a jogászt tényleg sokszor mutatják filmekben is, hogy menőnek számít annak lenni és nehéz elvégezni egy olyan egyetemet. Biztos marketing szakemberekre is nagy szükség van a szórakoztató iparágakban és úgy tudom pszichológusnak lenni is elég jövedelmező, mert többen járnak hozzájuk, mint nálunk. A klasszikus humántudományok, mint a történelem, idegen nyelv tűnik úgy, hogy nem kap olyan fontos szerepet, mint Európában, mert náluk sokkal kevesebb a hagyomány és nincs meg az a kontinuitás, hogy ókori civilizáció, "sötét" középkor, újkor, modern kor, mert ők az "új világ", nincsenek náluk ilyen jellegű műemlékek sem.

A tech iparban azért érdekes lenne megnézni mennyi az ázsiai bevándorlók aránya, mert gyanítom, hogy nem született amerikaiak dolgoznak benne többségében. Az interneten meg az audiovizális médiában úgy jön le, hogy ott nagyon rámennek az új tech dolgok fejlesztésére, mert a lakosság mindig mindenből a legújabbat akarja és lehet ezért is tűnik úgy, hogy ott minden a reál dolgok körül forog.

2023. máj. 14. 21:07

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!