Ha az emberiség túllépne a nemzetállamok elavult koncepcióján, béke lenne az egész bolygón?
Szerintem nem, mert a hülyék mindig találnak ki valami újat, hogy utálhassák a másikat.
Nem a nemzetekkel van a baj, hanem azzal, hogy vannak ilyen emberek. Majd max keresnek új dolgot, amivel igazolják a gyűlölködésüket.
"Miből gondolod, hogy a nemzetállamok koncepciója elavult?"
Mert számos olyan problémával szembesül az emberiség, amit nem lehet nemzetállami szinten megoldani, illetve a nemzetállamok olyan károkat tudnak okozni, amiknek a levét nem csak ők, sok esetben egyáltalán nem ők, hanem mások isszák meg.
Csak egy példa, Brazília pl. egy szuverén nemzetállam, de ha kiirtja az amazonas-i esőerdőt, akkor nem csak saját magának okoz qrva nagy károkat, hanem mindenkinek a bolygón.
Ugyanakkor egyedül nem is tudja megoldani a problémáit, nevezetesen hogy a gazdaságának egy elég nagy része az mg. export, viszont csak úgy tudja a termőföldjeinek a méretét növelni, ha írtja az erdőket.
Nem, nem lenne béke.
Ha nem nemzetállamok lennének, akkor lennének városállamok, vagy birodalmak, vagy hasonlók.
Mindegyik ilyennek lenne egy területi illetékessége, saját szuverén hatalmi strukturája, saját erőszak-szervezetekkel, pl. hadsereg, és saját érdekei, amik gyakran ellentétesek mások érdekeivel, és ugyanúgy nem minden esetben sikerülne diplomáciai úton elsimítani ezeket az érdekeket, tehát ugyanúgy lennének háborúk.
Szervezett, önálló hatalmi strukturák közti erőszakos összetűzéseket, a.k.a. háborúkat csak akkor lehetne megszüntetni, ha az egész bolygón egyetlen hatalmi struktúra létezne, és egyetlen, ennek a központi hatalomnak alárendelt erőszakszervezet.
De még ez sem garantálná a békét, mert forradalmak, polgárháborúk még ezután is előfordulhatnának, sőt, ez a világbirodalom ilyen események folytán szét is eshetne újra kisebb hatalmi strukturákra, tehát ugyanott lennénk megint.
Röviden: béke soha nem lesz.
#5
Van némi igazság abban, amit mondasz, ugyanakkor, ha egy csettintésre megszüntetnénk az összes nemzetállamot, nem hinném, hogy a az Amazonas-medence pusztulása (vagy a tágabb értelemben vett környezeti problémák) megoldódna.
Amúgy a szerintem a nemzetállam koncepciója nem meghaladott, csak változásokon megy keresztül.
Azt meg egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy egy központi szervezet által irányított "világországaban" mindenki boldogságban él, és kézenfogva futkározik a másikkal a virágos mezőkön.
Ha nem lennének országok, az emberek más hasonlóságok alapján kezdenének el tömbösödni, csoportosulni, egyszerűen azért, mert ez van biológiailag belénk kódolva.
"Azt meg egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy egy központi szervezet által irányított "világországaban" mindenki boldogságban él, és kézenfogva futkározik a másikkal a virágos mezőkön."
Nyilvánvalóan nem, de nem is állítottam ilyet.
Sőt, konkrétan soha nem lesz olyan, hogy mindenki boldogságban él, aki ezt képzeli, vagy ebben reménykedik, az nézetem szerint elképesztően hülye.
"Ha nem lennének országok, az emberek más hasonlóságok alapján kezdenének el tömbösödni, csoportosulni, egyszerűen azért, mert ez van biológiailag belénk kódolva."
Ezzel is tisztában vagyok.
Továbbra sem állítom, hogy a világbirodalom egy kivitelezhető megoldás.
Én pusztán annyit szögeztem le, hogy miért haladtuk meg bizonyos szempontból a nemzetállami kereteket.
Azt nem mondtam, hogy mi erre a megoldás.
A valóság ugyanis az, hogy nincs megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!