A dollárt ma tényleg csak az olaj fedezi?
A dollárt már semmi konkrét dolog nem fedezi, csak a dollár iránti kereslet, a kereslet pedig azért van, mert a nemzetközi kereskedelem nagy része dollárban zajlik, ez pedig azért van, mert bizalom van abban, hogy az USA a világ hegemónja.
De amint ez a bizalom inogni kezd, és ahogy ma már látjuk, hogy ezen bizalom megingásának hatására egyre több ország kezd a dollár alapú kereskedelemről áttérni más elszámolásokra, a dollár úgy veszti el a jelentőségét.
Ja, inog a bizalom:
"The dollar was on one side of 88% of all foreign exchange trades in April last year, according to the Bank for International Settlements. The Fed estimates that between 1999 and 2019 the dollar accounted for 96% of trade invoicing in the Americas, 74% in the Asia-Pacific region, and 79% in the rest of the world. Banks used the greenback for around 60% of all international deposits and loans."
"Ja, inog a bizalom"
Oroszország a legnagyobb olajfelvásárlójával, Kínával már jüanban számol el, ha jól tudom, de legalábbis megállapodtak már az áttérésben.
Kína és Szaud-Arábia szintén tárgyal a jüan alapú olajkereskedelemről.
Ezt látva India szintén jelezte, hogy szeretné a Szaud-Arábiával való kereskedelmet rúpia-riál alapon bonyolítani.
5-10-20 éve fel sem merült volna ilyesmi, hogy Szaud-Arábia bárkinek is nem dollár alapon értékesítse az olajat.
Dehát a pénz beszél, Kína és India is több olajat vesz már tőlük, mint az USA, de még Egyiptom is.
Tehát ja, inog a bizalom.
"Oroszország a legnagyobb olajfelvásárlójával, Kínával már jüanban számol el"
Nem tétel. Így a rubel esik ki a korábbi listából.
"Kína és Szaud-Arábia szintén tárgyal a jüan alapú olajkereskedelemről."
Évtizedek óta.
"Ezt látva India szintén jelezte, hogy szeretné a Szaud-Arábiával való kereskedelmet rúpia-riál alapon bonyolítani."
Csak egy kérdésem lenne ezek után: Szaúd-Arábia mi a rákot fog kezdeni a rúpiával? Az indián kívüli kereskedelmében mihez fog kezdeni a rúpiával? A szaúdi export ~26mrd $, míg az import kevesebb, mint 9mrd $ Indiával. Mit fognak csinálni évi 15 milliárd dollár értékű rúpiával? A hajukra kenik? :D
Ezen érdemes egy kicsit elgondolkodni. Amíg a dollár egy mindenhol elfogadott valuta, addig a rúpia? A yüan? A magyar forint? :D
"5-10-20 éve fel sem merült volna ilyesmi, hogy Szaud-Arábia bárkinek is nem dollár alapon értékesítse az olajat."
De felmerült, először valamikor 1975 környékén és azóta is kering a téma a levegőben.
"Dehát a pénz beszél, Kína és India is több olajat vesz már tőlük, mint az USA, de még Egyiptom is."
A kereskedelmük nem csak olajból áll, azért ne egyszerűsítsük le ennyire a dolgot. A 260 milliárd dolláros exportjuk 19%-a megy Kínába(49 mrd $ értékben). Viszont csak 29mrd $ értékben importálnak Kínából. Megint felmerül a kérdés: mi lesz a 20mrd $ különbözettel? Mihez kedenek vele? Miért kezdenének nagy mennyíségben olyan yüant felhalmozni, ami mögött nem ritkán árfolyammanipuláció és kozmetikázott gazdasági adatok vannak?
Ezek azért elég nagy kérdőjelek, még ha nem is teljesen ellentmondások.
#9
Oké, én értem, hogy elvakult USA-fan vagy, és ebből az álláspontból könnyű arrogánsan dobálózni ilyen dumákkal, hogy mit kezd XY a rúpiával, de tények akkor is tények.
Egyre többen tesznek lépéseket abba az irányba, hogy leváltsák vagy legalább diverzifikálják az eddig majdnem színtisztán dollár alapú nemzetközi kereskedelmüket, ezt pedig nem lehet másképp értelmezni a dollár uralmának szempontjából, mint egy hanyatlást.
Lehet, hogy ez csak időleges, lehet, hogy visszaállnak, de az is lehet, hogy tovább terjed a jelenség, ezt nem tudhatjuk.
De hogy jelenleg megingások vannak, az tény.
És ezt a tényt nem semlegesíti a fölényeskedés és az arrogancia.
Sőt, a fölényeskedés és az arrogancia csak tovább ront a helyzeten, szemmel láthatóan az USA nem fogta még fel, hogy a relatív súlya a világgazdaságban igen nagyot csökkent a 90es évek óta, és ebben a helyzetben már nem engedheti meg magának a pökhendiség és lenézés és a kettős mérce luxusát.
Ezt nagyon jól mutatja az, hogy az ENSZ-ben ugyan szinte mindenki megszavazza MÉG Oroszország elítélését az ukrajnai invázió alatt, dehát tudjuk jól, hogy egy ilyen szavazat nem kerül semmibe, viszont még az USA még a saját maga által vezetett katonai szövetség tagjait sem tudja rákényszeríteni arra, hogy beszálljanak a szankciókba, lásd Törökország, a második-harmadik legerősebb NATO tag, a világ többi részéről meg nem is beszélve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!