Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA-ban miért van ilyen...

Az USA-ban miért van ilyen sok keresztény fundamentalista?

Figyelt kérdés

Azért fura nekem, mert az európai országokhoz képest sokkal később alakult ki, mint társadalom, nem is volt soha arisztokrácia és feudális berendezkedés. Szóval elvileg sokkal liberálisabb kéne legyen Európához képest és pont fordítva van.

Persze a tengerentúlon is megvan a woke ideológia, ami már a másik szélsőség és eléggé polarizálja a társadalmat. Viszont ezek a neoprotestáns kisegyházak mitől ilyen nagyon népszerűek? Nem tűnik úgy sokaknak, hogy hátráltatják a fejlődést?



2023. febr. 19. 09:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az Újkorban megalakultak a legtöbb európai országban az ilyen konszolidáltabb állami egyházak (ahol protestantizmus volt pl. Skandinávia) és a katolikus egyház is visszavett a máglyánégetős praktikákból (ahol katolicizmus volt pl. Spanyolország) és elkezdték üldözni a vallási fanatikusokat. Így azok Amerikába települtek, hogy ott szabadon gyakorolhassák a radikális kereszténységet.
2023. febr. 19. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

Gazdaságilag sokkal liberálisabb Európánál, legalábbis a nyugati felénél. Akikről írtál, azoknak a szemében Nyugat-Európa full kommunista. Nekik már az is full kommunizmus, hogy a Demokrata Párt progresszív szárnya non-profit egészségügyi rendszert akar. Ami Nyugat-Európában alap. Az általad említetteknek meg egy NHS-rendszer már a kommunizmus netovábbja.


Ugyanakkor ez csak a politika egyik pólusában népszerű. A legtöbbek számára ez ott is nevetség tárgya. A bizniszegyházak, a hajmeresztő tudományellenesség, haladásellenesség. Ebben nem különböznek a világ többi részéről. Csak ott a jobboldal még az európai mércéhez is rápakol egy lapáttal a kreténségre.

2023. febr. 19. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
8%

A szabadkeresztény gyülekezetek, akik a történelmi egyházaktól is kiszakadtak, pont az angolszász területeken elterjedt, onnan is lettek átvéve.


Az meg nettó baromság, hogy egy liberális ne lehetne Krisztuskövető…


A neoprotestáns gyülekezetek közvetlenebbek (a karizmatikusokat, most hagyjuk😅) és sokkal jobban az Evangéliumi dolgokra öszpontosít, mint a hagyományokra…

2023. febr. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyfelől sok keresztény szekta menekült az Újvilágba, akiket Europában vagy üldöztek vagy csak nem ismertek el az évszázadok során.

Másrészt a hidegháború alatt a kommunista frász miatt az USA kormánya és lakossága úgy volt vele, hogy ha a kommunisták vallásellenesek, akkor nekünk az ellenkezőjét kell tennünk. Aki nem volt legalább kifelé színleg vallásos, az félő, hogy kommunista.

2023. febr. 19. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egyrészt az USA-ban van "rurális vidék" is, te meg Európa alatt nyugati, tengerparti országok szövetségét érted. Mindjárt fejre állna a bili, ha mondjuk Washington állam - Kalifornia vidékét akarnád összevetni egy olyan Európával, amiben Bosznia, Donbasz, Vorkuta, Kalmükia meg még a Csecsen köztársaság is benne van.

Másrészt Amerika bizonyos dolgokban megrekedt az évszázadokkal ezelőtti langyos vízben, ugyanis nem volt semmi olyan krízis, ami kifordítsa belőle. Fogalmuk sincs róla, mi az, hogy civil lakosok tízmilliót irtják ki húszévente náció és vallásbeli különbségekkel indokolva. Európában kialakult egy réteg, aki egyenesen meggyűlölte a vallásokat, és ártalmas dologként tekint rá. De még a legragaszkodóbb hívők is kiábrándultak a "Jóságos mindenható jóságából", miután megjárták a poklot a fronton, és amputált lábbal hazakerültek a néhai családjuk és a házuk hűlt helyére.

Nem véletlenül valláshatárok mentén üti fel a fejét az ateizmus először. Egy helyen több, mást állító vallás eleve nevetségessé teszi magát a vallásosságot, a vallásháborúk meg gyilkosokká a vallások zászlóhordozóit. Mondjuk, a saját apád-anyád gyilkosaivá, hogy közelebbről is át lehessen érezni. Aztán általában a nemzetek fele az épp egy másik nemzet megszállása, elnyomása alatt él, persze hogy gyűlölik a vallást, hiszen az a vallás, és az az Isten nem az övöké, hanem az elnyomóiké. Az ő államgépezetük része. Megint csak sok lesz az ilyen helyen az ateista, akinek az öregapja valójában nem azért lett az, mert valaha is nekiállt volna gondolkozni rajta, van-e Isten, hanem mert gyűlöli azokat, akik anno az országára azt a vallást ráhozták, csak ezt a leszármazott már nem biztos, hogy érti. Nem érti, mi a valós eredete a vallásellenességének. Ezek a nüanszok Amerikában mind-mind hiányoznak. A két amerikai kontinensen - az indiánok sikeres eltüntetése óta - gyakorlatilag nem létezik másik vallás. Az Óvilág kicsit tarkább, tessék megnézni, hány vallás van csak a Balkánon. És semmi jó nem származik belőle... Ha Európában előveszik a vallást, abból nem kóruséneklés van, hanem vérfürdő.

Meg amíg Európa "vallásosabb végein" olyanok testesítik meg a vallást, mint Putyinnak a pátriárkája, addig ne csodálkozzunk, hogy jön néha olyan rendszer is, ahol az egyháztagokat közfelkiáltásra felkötik.

Amerikában és Európában egyszerűen nem ugyanazt jelenti a vallás. Amerikában tényleg van olyan vita, hogy nekiállnak érvelgetni ateistákkal arról, van-e Isten, vagy sincs. Európában nem lehet elvonatkoztatni attól, hogy kije kinek melyik gödörbe lőtte bele a vallásos / nem vallásos / más vallású nagyapját. És mindeközben maga az Isten hogyléte garantáltan nem érdekel senkit. Az a része már elment a történetnek...

2023. febr. 19. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Valójában nincs akkora ellentmondás az arisztokrácia, a feudális viszonyok hiánya és a fundamentalizmus kialakulása között. Az európai keresztény felekezetek a felvilágosodás idején hierarchikus felépítésűek voltak, akárcsak a társadalmak. A hierarchia aztán idomult a felvilágosodás nyomán felszaporodó tudományos eredményekhez. Amerikában a társadalom már a felvilágosodáskor sem volt feudális, az amerikai kereszténység egy része egyszerűen nem építette be a tanításába a modernitást.


Nagyon egyszerűen és lebutítva, konkrét példával: az evolúció szépen lassan bizonyítást nyert, a katolikus pápák két nekifutásból egy idő után elfogadták, és innentől a katolicizmusban nem nagyon találsz evolúciótagadást - ami ugye a keresztény fundamentalizmus egyik alapvetése. Persze Európában nemcsak katolicizmus van, de a protestáns egyházak is sokkal hierarchikusabbak itt, mint odaát. A tudósoknak itt "csak" a magas rangú egyházi vezetőket kellett meggyőzni, akik okosabbak, mint az átlag lelkész (és sokszor van is a tudományosságra igényük), és akkor azok adták a drótot a "beosztottaiknak", hogy akkor mostantól ezt hisszük, a bibliai teremtéstörténet szimbolikusan értelmezendő. "Azt olvasod, hogy Isten hat nap alatt megteremtett mindent? Hát azért ez nem ilyen egyszerű, ugye eredetileg ez a rész héberül íródott, 2700 évvel ezelőtt, ilyen és ilyen körülmények között, a héber szimbolikus irodalom ilyen és ilyen volt akkoriban."


Amerikában, különösen a neoprotestáns felekezeteknél, sokkal nagyobb teret kap a hit, a vallás, a Biblia személyes értelmezése, és talán a lelkészed még megmondhatná, hogy ez nem így, hanem úgy, de a lelkészed felett már nincs senki, és sok esetben a lelkész sem elég képzett ahhoz, hogy modern tudományos eredményeket értékelni tudjon (meg általában nincs is rá igénye). "Azt olvasod, hogy Isten hat nap alatt megteremtett mindent? Hát akkor Isten konkrétan neked konkrétan ezt üzeni. És ne aggódj a fordítások meg a történelem viharai miatt, Isten gondoskodott róla, hogy te pontosan kapd az igét."


(Nyilván azért Amerikában is vannak katolikusok, hierarchikusabb protestáns felekezetek, sőt, még ortodoxok is.)

2023. febr. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!