Az Iráni tüntetések amerikai behatásra történhetnek?
Iránban jól működnek az állami szervek, titkosszolgálatok és (nagyon helyesen) nem engednek külföldről pénzelt civilszervezeteket működni.
Ebből adódóan, kizárt,hogy külföldi beavatkozás történt volna.
Ha kifognám az aranyhalat, és kívánhatnék néhány dolgot, lehet, hogy az egyik az lenne, hogy valahogy el tudjam magyarázni az embereknek, hogy a dolgok nem fekete fehérek. A világ mozgásai nem olyan közvetlen összefüggésekben működnek, hogy ha lelököm a vázát, akkor leesik és összetörik. Egy ország társadalmát millió behatás éri, ezek közül nem lehet egyet kiemelni, mint kiváltó okot, hanem folyamatok vannak, ahol apró pici okok ezrei váltanak ki apró pici okozatokat, amik újabb következmények okai lesznek.
Vegyük Iránt. Az ország élén egy vallási szélsőséges, brutális katonai diktatúra áll. Az ilyenek általában nem túl népszerűek, hiszen annyi düh és frusztráció gyűlik össze az emberekben, hogy a népharag mindig egy komoly gyúelegy, amit sok minden begyújthat. Mondjuk egy kiderülő titok, egy feddhetetlen forradalmár mártírhalála, valami olyan esemény, ami egységbe kovácsolja a tömeget, és rádöbbenti a saját erejére. A mi történelmünkben is akad 1-2 elnyomás elleni felkelés, szerintem érthető, hogy működik ez.
Az ilyen begyulladásokra pedig az ellenségeid rá fognak játszani, ez nyilvánvaló. Ha Amerika vagyok, és érthető okokból pórázt akarok tenni az iráni rezsimre, akkor az ilyen igazságtalan vezetői magatartás olyasmi, amit könnyen saját maga ellen lehet fordítani. Mintha úgy akarnád megszopatni, hogy a fejét a saját farkára nyomod rá.
De miért történik ez meg Iránban, és miért nem történik Észak-Koreában? Szerintem pl azért, mert Észak-Korea geopolitikailag annyira fontos Kínának, hogy bármikor bajba kerülne a rezsim, Kína mindig kihúzza majd a szarból. Iránnak meg nincsenek ilyen barátai.
Szóval itt van minimum két komoly tanulság az iráni rezsimnek: úgy hatalmon maradni, hogy a belpolitikában és a külpolitikában is több az ellenségük, mint a barátjuk, nem lesz könnyű feladat, és csak idő kérdése, hogy válságokhoz vezessen.
Az USA-nak semmi köze a mostani felkeléshez.
Az egészet az váltotta ki, hogy a lakosságnak már ígyis-úgyis tele volt a töke a vallási rendőrséggel meg az iszlám teokratikus diktatúrával. Aztán volt az a fiatal nő, aki posztolt magáról képeket úgy, hogy a fejkendő csak félig volt rajta.
Erre Teheránban a vallási rendőrség elfogta, majd később kiderült, hogy úgy megverték, hogy egy váróteremben mindenki szeme láttára összeesett agyvérzéssel, kómába esett, majd rá pár napra a kórházban meghalt. Ekkor telt be a lakosságnál a pohár.
Az Usának???
Ugyanmar!!Ezt a hülyeseget honnan vetted?
Az usa soha,sehol nem szított lázadást,mert tiszteletben tartja az országok szuverenitasát,a demokratikusan,nép által választott kormányokat es a kultúrat!!!Lásd Ukrajna!!!Ott is a szabadsagot védi és segít önzetlenül,de nem avatkozik bele!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!