Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A németek mikortól fogadták...

A németek mikortól fogadták el, hogy a hazájuk már nem nemzetállam?

Figyelt kérdés

A hagyományos német nemzeti gondolkodás alapja mindig a kultúra volt, szemben a franciával, ahol az államhoz való tartozás játszotta ezt a szerepet. Tulajdonképpen ez is egy sok évszázados folyamat volt, amíg a különböző kisebb népcsoportok, mint a bajorok, szászok, svábok, poroszok, stb kitudtak alakítani egy közös német nemzeti öntudatot. Aztán hogy ennek a nemzeti büszkeségnek milyen következményei voltak Európában, azt sajnos elég jól tudjuk a két világháborúból, de most nem ez a kérdés.

A második világháború utáni gazdasági fellendülés miatt szükség volt külső munkaerőre, ezért indították el a vendégmunkás programot, de az eredeti cél inkább az volt, hogy a beérkezők csak ideiglenesen maradjanak, ne alakítsák át az ország arculatát. Ha a '60-as évek elején megkérdezték volna a németeket, a többség bizonyára ellenezte volna, hogy nagyszámú külföldi népesség telepedjen le hosszútávon és valamelyik híres társadalomtudósuk is azt nyilatkozta, hogy "munkaerőt vártunk és emberek jöttek". Az egyértelmű hogy a gazdaságuk nem fejlődhetett volna ilyen mértékben bevándorlók nélkül és a jólét kisebb lett volna, szóval ez egy emberi döntés volt részükről. A cégek meg azt is kiharcolták, hogy ne hosszabb időre is maradhassanak a vendégmunkások, mert akkor nem kellett mindig két évente betanítani az újakat. Ezután jött persze a családegyesítés és a párhuzamos társadalmak.

Viszont én amennyire ismerem a helyzetet még a német újraegyesítés idején is elsősorban nemzetállam volt a legtöbbjük fejében a hazájukról alkotott kép. Talán úgy a 90-es évek második felétől láthatóak már olyan filmek, plakátok is, ahol a bevándorló hátterű embereket is egyenlőnek mutatják be, Shröder idejében 2000 környékén meg könnyítenek a bevándorlók állampolgársághoz jutásán. Azóta meg még sokmillió bevándorló érkezett, szóval tényleg el kell ismerni, hogy a német nemzetállam ideje lejárt.



2022. nov. 27. 13:44
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
46%
12:55: Az olasz terület a Római Birodalom idején elég sokáig egy államhoz tartozott. De még a keleti gót királyság is kiterjedt szinte az egész félszigetre. Utána kezdődött csak a darabolgatás. :D
2022. nov. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%
11-es pont a lényeget nem akarod érteni. Sosem létezett tisztán nemzetállam. Még Lengyelroszág sem tisztán nemzetállam, miután élnek ott kisebbségiek, ha kevesen is.
2022. nov. 29. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
17:33: persze, hogy értem, és egyet is értek veled, csak próbálok korrekt lenni.
2022. nov. 29. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Jó, de nincs egy olyan különbség, hogy a felsorolt népcsoportok (bajorok, svábok, poroszok, stb) közt azért mégis csak volt egyfajta átjárhatóság és közös kulturális minimum, ami megtudta teremteni a nemzetté fejlődés lehetőségét?

Most egy afrikai vagy egy közel-keleti emberrel ez hogyan lehetséges, ha a vallás, a köztér kultúra, a munkamorál, az öltözködés, a táplálkozás, minden ilyen alap dolog nagyon más? És nem is az történik, hogy nagyon integráció irányába haladnának a dolgok, mert minél vegyesebb a lakosság, annál inkább mindenki keresi a saját kis zárt közegét, ahol hozzá hasonló emberek vannak.

2022. nov. 29. 18:15
 15/17 anonim ***** válasza:

18:15: ez így van. Az integráció, a multikulti szerintem sem működik. Utóbbi egyáltalán nem - az előbbit kellene erősíteni. Vagyis aki nem hajlandó a befogadó ország játékszabályai szerint játszani, azt vissza kell vágni Szomáliába.

A probléma gyökere egyébként abban áll, hogy már 8 milliárd ember van a Földön, és ennek a nagyon nagy része a harmadik világ legócskább putrijaiban. És csak szaporodnak és szaporodnak ész nélkül.

2022. nov. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Az USA is multikulti és hát valószínűleg ennek köszönhetik ,hogy nagyhatalommá váltak.
2022. dec. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
14:03: az USA esetében az amerikai identitás eszméje az egyén saját kulturális identitása fölé rendelődik. Ezért egységes. Ez az, ami Európából hiányzik.
2022. dec. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!