A németek mikortól fogadták el, hogy a hazájuk már nem nemzetállam?
A hagyományos német nemzeti gondolkodás alapja mindig a kultúra volt, szemben a franciával, ahol az államhoz való tartozás játszotta ezt a szerepet. Tulajdonképpen ez is egy sok évszázados folyamat volt, amíg a különböző kisebb népcsoportok, mint a bajorok, szászok, svábok, poroszok, stb kitudtak alakítani egy közös német nemzeti öntudatot. Aztán hogy ennek a nemzeti büszkeségnek milyen következményei voltak Európában, azt sajnos elég jól tudjuk a két világháborúból, de most nem ez a kérdés.
A második világháború utáni gazdasági fellendülés miatt szükség volt külső munkaerőre, ezért indították el a vendégmunkás programot, de az eredeti cél inkább az volt, hogy a beérkezők csak ideiglenesen maradjanak, ne alakítsák át az ország arculatát. Ha a '60-as évek elején megkérdezték volna a németeket, a többség bizonyára ellenezte volna, hogy nagyszámú külföldi népesség telepedjen le hosszútávon és valamelyik híres társadalomtudósuk is azt nyilatkozta, hogy "munkaerőt vártunk és emberek jöttek". Az egyértelmű hogy a gazdaságuk nem fejlődhetett volna ilyen mértékben bevándorlók nélkül és a jólét kisebb lett volna, szóval ez egy emberi döntés volt részükről. A cégek meg azt is kiharcolták, hogy ne hosszabb időre is maradhassanak a vendégmunkások, mert akkor nem kellett mindig két évente betanítani az újakat. Ezután jött persze a családegyesítés és a párhuzamos társadalmak.
Viszont én amennyire ismerem a helyzetet még a német újraegyesítés idején is elsősorban nemzetállam volt a legtöbbjük fejében a hazájukról alkotott kép. Talán úgy a 90-es évek második felétől láthatóak már olyan filmek, plakátok is, ahol a bevándorló hátterű embereket is egyenlőnek mutatják be, Shröder idejében 2000 környékén meg könnyítenek a bevándorlók állampolgársághoz jutásán. Azóta meg még sokmillió bevándorló érkezett, szóval tényleg el kell ismerni, hogy a német nemzetállam ideje lejárt.
Nem sok valódi nemzetállam van: "A nemzetállam olyan államot jelent, amely népessége összetétele etnikai szempontból homogén."
Európában keverednek a népek, nálunk sem homogén a népesség, mert ugye a legnagyobb kisebbség, ami már 10% körül lehet, sem etnikai magyar.
#3
Nemzetállam alatt valami olyasmit értek, hogy az ország polgárait összeköti egy közös nyelvi, kulturális szövet, amely természetesen fejlődött ki évszázadok alatt. Persze attól még lehetnek kisebbségek, de ezekkel is már egy hosszútávú, békés együttélés kell legyen, ahol van némi átjárhatóság is Ez a harmadik világbeli bevándorlók esetén nyilván nincs meg.
#8
Nincs, de mi legalább nem mismásolunk és megmondjuk, hogy mihez kéne alkalmazkodniuk. Emellett azért azon kisebbség tagjai beszélik a magyar nyelvet és nem teljesen eltérő a vallásuk sem.
Hagyjuk már abba ezt a nemzetállam fogalmát. Ezt akkor találták ki amikor a nemzet fogalma egyfajta romantikus ideán alapult, a 19. század folyamán, ehhez jött még Darwin fajelmélete az évszázad végén, amely tökéletesen megágyazott a nácizmusnak, fasizmusnak és irredentizmusnak.
Németország sosem volt igazán nemzetállam. Bismarck előtt évszázadokon át szászok, poroszok, svábok, bajorok, frízek, hesseniek éltek ott különböző hercegségekben. Olaszország aztán pláne nem volt, már ott kezdődik az egész Nápolytól délre voltak ókori görög gyarmatok, északra pedig sosem. a mai Dél-Olaszországot a mediterrán világ minden civilizációja megszállta vagy uralta, plusz Szicília arab uralom alatt, emírségként is létezett. Garibaldi és Mazzini jóvoltából csak 161 éve létezik egységes olasz állam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!