Az USA-t miért sorolják a nyugagi országok közé? Mivel nyugatibb akár Oroszországnál is a földrajzi elhelyezkedést kivéve?
[ma 20:53]: Azért örülök, hogy a diktatúráról végre leakadtál, legalábbis ebben a hozzászólásodban már nem próbáltad bizonygatni, hogy az USA diktatúra lenne. (Igen, Texas és Alabama baromi tekintélyelvű hagyományokkal bírnak, de nem önkényuralmi rendszerek.) De akkor már kezdelek érteni, te tényleg valamiféle libertariánus világot képzelsz el, és számodra az elég nyugatias, ami elég libertariánus. Csak akkor nem kell az ingyenes egészségüggyel példálóznod, a nyugat-európai ingyenes egészségügyi ellátások nagyon nem férnek bele a libertariánus eszménybe, vagyis - a te szóhasználatoddal élve - kollektivista rendszerek.
A nyugati világ azonban ma nem a libertarianizmus felé halad. Nemcsak az USA. Kanada sem, Nyugat-Európa sem, Ausztrália sem. Ezt persze utálhatod, szíved joga, de hogy egyedül Amerikának rovod fel, az elég furcsa.
[ma 21:17]: Ez a hozzászólás most megint más világképről árulkodik. Tehát akkor az a bajod, hogy az USA-ban nincs erős szociális háló, bezzeg rendfenntartásban nagyon erősek. Ez oké, csak hát ennek nem sok köze van a kollektivizmushoz, a diktatúrához (amik nincsenek az USA-ban), vagy ahhoz, hogy az alabamai protestáns lelkész milyen tekintélytiszteletet ver bele a fiába (ami nagyon is van az USA-ban).
De kezd ez már parttalan lenni, mert a különböző hozzászólásaidban mást és mást jelölsz meg annak bizonyságául, hogy az USA miért nem olyan, mint a többi nyugati ország. Úgyhogy válaszolok az eredeti kérdésre, hogy miért nem olyan, mint Oroszország: politikai értelemben van egy baromi erős hatalommegosztás, egy baromi erős elszámoltathatóság és egy baromi erős leválthatóság. Ergo egy baromi erős demokrácia üzemel. Ami egy nagyon is nyugatias, és nagyon nem oroszországos cucc. Legyen elég ennyi. És hogy mennyire keménykezű a rendőrség vagy mennyire jó a szociális háló, hát biztos lehetne jobb. De a többi nyugati országra jellemző demokrácia az USA-ban is megvan, ezért tekintjük nyugatinak.
[ma 21:55]: "Putyin demokratikus úton került hatalomra (...)"
- Talán, de a hatalmat már nem demokratikus úton tartja meg. Ellenzéki vezetők, vele kritikus újságírók haltak meg gyanús körülmények között, kerültek börtönbe, menekültek el Oroszországból. Már több, mint két évtizede hatalomban van, és ez a hatalom mára teljhatalom. Azóta az USA már három elnököt elhasznált, a negyediknél tart, aki pártjának a Képviselőházban minimális többsége van, a Szenátusnak pont a fele van meg, a Legfelsőbb Bíróság pedig éppen ellenkező oldali. És mindeközben...
"Az USA-ban távolról sincs erös elszámoltathatóság"
-... éppen nyomoz az előző elnöknél az FBI.
"Ráadásul egy közvélemény kutatás szerint az amerikaiak 44%-a egy eröskezü vezetöt elönyben részesítene egy eröskezü vezetöt a demokráciával szemben."
- Nem tudom, honnan van az a kutatás, bármit is részesítene előnyben, még egy erőskezű vezetőnek is nyolc év után mennie kell a hatalomból, mert ez a játékszabály. Nem úgy, mint Vlagyimir elvtársnak.
Én alig hiszem, hogy azt magyarázgatom, hogy az USA demokratikusabb, mint Oroszország. :D
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!