Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az USA-t miért sorolják a...

Az USA-t miért sorolják a nyugagi országok közé? Mivel nyugatibb akár Oroszországnál is a földrajzi elhelyezkedést kivéve?

Figyelt kérdés
Az USA társadalma és maga a rendszere mennyiben illeszkedik jobban a nyugati világhoz mint Oroszország? Igen az USA-ban van mondjuk úgy 6-7 város amelynek társadalma szinte Nyugat-Európai gondolkodású, New York, Boston, DC, San Francisco, Seattle, Portland. De ezeket kivéve már igazàból már Los Angeles vagy Chichago társadalma sem követi túlzottan a nyugati normàkat. Az Észak-Keleti rész kétségtelenül közelebb áll a nyugati világhoz mint Ororszország de az USA egészének nyugathoz tartozása miben nyilvánul meg? Alapvetöen egy olyan diktatúra amely tàrsadalmának közel fele mèg erösebb diktatúràt akarna. Erös tekintély tisztelet és szabály követö magatartás elvárása, idösek tisztelete a fiatalok és gyerekek helyett még a Magyarorszàginál is erösebb szinten (ami pont szembe megy mindennel amit a nyugati világ képvisel). A rendszerük diktatórikus emberi jogokról beszélni sem lehet, persze mutatóban vannak bár nagyoj korlátozottan és még azok sem érvényesülnek. Rettentöen erösen kollektivista társadalom csak nagyon kapitalista is de a kapitalizmusnak valójában semmi köze az individualizmushoz. Sokkal erösebb társadalmi elváràsok vannak mint bárhol a nyugati vilàgban és elvárják hogy megfelelj nekik. Mi az ami miatt az USA-t mégis a nyugati vilàghoz sorolják?

2022. szept. 28. 15:55
1 2 3 4
 21/34 A kérdező kommentje:
19-es Nem a leglényegesebb dolgokat vállogattad ki, de az alapvetö emberi jogoknak nem sok köze van ahhoz hogy az USA melyik kúltúrkörhöz tartozik? Hiszen az egész nyugati világ erre épül. Azokra a távolról sem leglényegesebb pontokra reagálva amelyeket kivállogattál: Kaliforniában pédául egy olyan törvényt hoztak hogy konkrétan a transznemü embereket az általuk preferált névmáson kell szólítani. De ez csak egy példa. Ugyanakkor mégis csak az volt a lényeg hogy az élethez való joggal nem hasonlíthatjuk össze a szólásszabadságot bármilyen fontos is. Az angolászosra reagàlva: Nem, az angolszász országokban pocsék személyiségi jogi törvènyek vannak ami nyilvánvalóan probléma de nyilvàn nem ettöl az egy dologtól nem illik a nyugati világba az USA ez csak + 1 példa az emberi jogok teljes hiányára. Ráadásul a többi angolszász orszàgban az USA-nál egy kicsit jobb a helyzet még szemèlyisègi jogok tekintetèben is. Az utolsóra reagálva, ilyenröl itt még soha nem halottam és nem tudom mennyire igaz, (bár valószínüleg nem igazàn tartatjàk be akkor se ha igaz) de ezen még mindig messze túl megy ha a házad Halloween-i/Karácsonyi díszítését is korlátozzák ha csak nem olyan okokból hogy túl fényes èjjel és nem tudnak aludni (ezzel sem értek egyet de mégis más ha ez az ok). Egyèbkènt igen Magyarorszàg elèggè kollektivista ha a nyugati világot vesszük alapul, egy Kelet-Európai ország 4-szeres szélsöjobboldali gyözelemmel egymás utàn. Ugyanakkor mèg mindig távolról sem annyira kollektivista mint az USA. Na és tényleg minek van köze ahhoz hogy melyik kultúrkörhöz tartozik az USA ha nem a társadalom általános gondolkodásmódjának és müködédènek? A társadalmi felèpítèse elnyomó és nagyon hierarchikus csak nem olyan módon mint Oroszországban. De nagyon szèlsöséges módon támogatják a tekintélyt és ha nem is egy személy kezében van a hatalom, nem jàrsz jobban a Texasi/Alabamai stb... Rendörökkel sem mint az Ororsz rendörökkel, a börtöneikben nem feltétlen vagy nagyobb biztonságban mint az Ororsz börtönökben és már kicsi kortól nagyon erösen a tekintèly tiszteletét és a társadalmi normáknak való megfelelèst nevelik a gyerekekbe ès az egész társadalom erre tanítja az embereket.
2022. szept. 28. 20:53
 22/34 anonim ***** válasza:
[ma 19:09], [ma 19:22], [ma 19:37]: Még a korábbit folytatva, de ezúttal már visszakérdezve egy kicsit általánosabban. Te mit tartasz "nyugatiasnak"? Mert egyik megszólalásod mintha az individualizmusról szólna, amiben az egyéni szabadságjogok majdnem minden közösségi elvárás felett állnak (nehogy kollektivizmus legyen, meg beleszóljanak a postaládám színébe), másik oldalról meg kárhoztatod, hogy nincs ingyenes egészségügy. Most akkor melyik legyen? Mert az nem megy, hogy libertarianizmus kimaxolva, de azért legyenek ingyenes állami szolgáltatások.
2022. szept. 28. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:
20-as Ez sem teljesen igaz bár szólásszabadsàgbab tényleg Európa átlaga felett van ez még mindig nem teljes szólàsszabadság és nem hasonlítható össze az élethez való joggal. A “fékek és egyensúlyok“-hoz annyit hogy hiába vannak annyira szétválasztva a hatalmi ágak és pozíciók ha sokkak nagyobb lehetöségük van az adott hatalmi személyeknek visszaélni vele. Az esküdtszék egyèbkènt pont azzal megy szembe hogy ahelyett hogy jogászok ítèlnènek vagy olyan személy akinek tényleg ez a hivatása és felelösègre is vonhatò azért amit tesz az USA-ban ehelyett egy rakás civil bármit dötnhet. Az USA-ban messze a legmagasabb az ártatlanuk elítèltek száma pedig a jogállamiság egyik alapja hogy ha 1 a millióhoz is az eséls arra hogy valaki ártatlan akkor az ártatlan! A halálbünetèsen kívül ott van a legális kínvallatàs meg renegeteg másik dolog amit már leírtam a válaszaimba egy másik válaszolónak (vagy neked ha az is te voltál) ha nem akkor olvasd el azokat is abban minden le van írva!
2022. szept. 28. 21:09
 24/34 A kérdező kommentje:
22-es “Az nem megy hogy libertarianizmus kimaxolva de azért legyenek ingyenes állami szolgáltatások“ de pont ez a nyugati világ lényege. Gazdaságilag centrista vagyok nem neoliberális. De a nyugati világ összes többi állama sokkal szabad mint az USA és az hogy a fegyvertartàs (ami ez esetben józan ész bár én a dekriminalizációt támogatom) és alig pár dolog korlàtozotabb még nem teszi a nyugati világ egyik országát se kevèsbé szabaddá mint az USA-t. A nyugati világban az állam pont azért van hogy legyen egy védö háló ami mindenkinek biztosít alapvetö jogokat de minél kevesebb beleszólàssal a gazdaságon kívül az emberek életèbe. Az USA-ban éppenhogy a rendfentartás tekintetèben nagyon erös az állam de az alapvetö szociális védöháló hiányzik.
2022. szept. 28. 21:17
 25/34 anonim ***** válasza:

[ma 20:53]: Azért örülök, hogy a diktatúráról végre leakadtál, legalábbis ebben a hozzászólásodban már nem próbáltad bizonygatni, hogy az USA diktatúra lenne. (Igen, Texas és Alabama baromi tekintélyelvű hagyományokkal bírnak, de nem önkényuralmi rendszerek.) De akkor már kezdelek érteni, te tényleg valamiféle libertariánus világot képzelsz el, és számodra az elég nyugatias, ami elég libertariánus. Csak akkor nem kell az ingyenes egészségüggyel példálóznod, a nyugat-európai ingyenes egészségügyi ellátások nagyon nem férnek bele a libertariánus eszménybe, vagyis - a te szóhasználatoddal élve - kollektivista rendszerek.


A nyugati világ azonban ma nem a libertarianizmus felé halad. Nemcsak az USA. Kanada sem, Nyugat-Európa sem, Ausztrália sem. Ezt persze utálhatod, szíved joga, de hogy egyedül Amerikának rovod fel, az elég furcsa.

2022. szept. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:

[ma 21:17]: Ez a hozzászólás most megint más világképről árulkodik. Tehát akkor az a bajod, hogy az USA-ban nincs erős szociális háló, bezzeg rendfenntartásban nagyon erősek. Ez oké, csak hát ennek nem sok köze van a kollektivizmushoz, a diktatúrához (amik nincsenek az USA-ban), vagy ahhoz, hogy az alabamai protestáns lelkész milyen tekintélytiszteletet ver bele a fiába (ami nagyon is van az USA-ban).


De kezd ez már parttalan lenni, mert a különböző hozzászólásaidban mást és mást jelölsz meg annak bizonyságául, hogy az USA miért nem olyan, mint a többi nyugati ország. Úgyhogy válaszolok az eredeti kérdésre, hogy miért nem olyan, mint Oroszország: politikai értelemben van egy baromi erős hatalommegosztás, egy baromi erős elszámoltathatóság és egy baromi erős leválthatóság. Ergo egy baromi erős demokrácia üzemel. Ami egy nagyon is nyugatias, és nagyon nem oroszországos cucc. Legyen elég ennyi. És hogy mennyire keménykezű a rendőrség vagy mennyire jó a szociális háló, hát biztos lehetne jobb. De a többi nyugati országra jellemző demokrácia az USA-ban is megvan, ezért tekintjük nyugatinak.

2022. szept. 28. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:
Nem, a libertáriánuso kifejezést manapság föként a gazdasàgi liberálisokra használják de én pont gazdaságilag nem vagyok neoliberális. Az hogy az államnak minél kevsebb beleszólása legyen az emberek èletèbe és dolgaiba alapvetöen a liberalizmushoz tartozik pláne ha gazdaságilag centrista vagyok. Ugyanakkor nagyon erösen támogatom a környezetvédelmet ès viszonylag erös szinten az Lgbtq+-t feminizmust stb-t... Úgyhogy közelebb állok egy modern progrsszív liberálishoz ha csak nem az USA-ból vagy Kanadából indulunk ki ahol fullba nyomják a krtikai fajelmèlet dolgot és már a feminizmus és az Lmbtq is illiberálissá vált. Nyugat-Európa áll a legközelebb hozzám.
2022. szept. 28. 21:37
 28/34 A kérdező kommentje:
26 Azért az alapvetö emberi jogok kezdjük ott hogs nem köthetö kizárólag a liberalizmushoz sem ez az egész nyugati világban szentség az USA-t kivéve. Pláne nem libertariànus mert a libertariànusok csak az erös állami beleszólást korlátoznàk de éppen ezért az alapvetö emberi jogkk néha alulmaradnak pl ha betörsz valaki házába lelöhetnek. Nyilván az önvédelem tùlzozt korlátozása szintén problèma. De ha azt vesszük Oroszország sem diktatúra ez alapján. Putyin demokratikus úton került hatalomra de ez önmagában még nem teszi Ororszországot jogállamà. Az USA-ban távolról sincs erös elszámoltathatóság és a hatalmi személyeknek sokkal nagyobb hatalmuk van bármely nyugati országhoz képest. Ráadásul egy közvélemény kutatás szerint az amerikaiak 44%-a egy eröskezü vezetöt elönyben részesítene egy eröskezü vezetöt a demokráciával szemben. Ez böven túlmutat egy Alabamai protestàns lelkészen.
2022. szept. 28. 21:55
 29/34 A kérdező kommentje:
26 a kollektivizmushoz annak a példának van köze amely szerint megszavazhatja a lakóközösség hogy díszítsd fel a házad egy ünnepen. Na de az USA egyébkènt is egy rettentöen erös közösségi társadalon rettentöen erös társadalmi elvárásokkal. Az USA-ban nagyon erös a társadalomnak való megfelelni akarás ezért is kötetelzö gyakran a mümosoly és ezért annyira agresszívek interneten is egy egy olyan videó alatt amelyben valaki szembe ment a társadalmi normáikkal. Ez a nagyon erös demokrácia mánia (ami felé egy nagyrèszük még így is a teintélyt helyezte) és közösség mánia és a többsègnek mindig igaza van mentalitás. Ez egyes Karen videókból is látszik egyébként mert a “Karen“ tulajdonképpen nem jelent semmit pláne mostmár hogy fajtól és nemtöl függetlenül is használjàk, ès egyszer arra aki nem tartja be a szabályokat egyszer pedig arra aki beakarja tartatni a szabályokat stb... Az az teljesen ellentétes visekedésü emberekre is a lényeg az hogy ha tömeg azt mondja valakire hogy “Karen“ akkor “Karen“. De a filmjeikböl is látszik milyen fontos nekik a beilleszkedés a szülöknek például “ezzel az anyukával kell barátkoznia az oviban iskolàban stb...“ szülöi munkaközösség, mindenféle klubbok és csapatépítö programok az iskolákban. Nagyon komolyan vett lakógyülések, és ezek igazi amerikaiak leírásaival is igazoltak csak a filmekböl is eléggé visszatükrözödik. Egyébként az hogy az állam a rendörsèg a törvények stb... elnyomhatjàk az egyének szabadság és emberi jogait szintén szembe megy az individualizmussal. A Skandináv országok Nyugat-Európai mèrcével mérve kollektivisták de az alapvetö emberi jogokat nagyoj is tiszteletben tartjáj ez Adners Breivii esetéböl is jól látszik. Ezen kívül bár a társadalom Skandináviába néha tényleg kissé falusias mentalitàsú azért összesem hasonlítható azzal ami az USA-ban megy mert zarkózotabbak is és egyébként elfogadóbbak ezért nem eröltetik olyan szinten az emberekre az elvàrásaikat mint az Amerikaiak.
2022. szept. 28. 22:15
 30/34 anonim ***** válasza:

[ma 21:55]: "Putyin demokratikus úton került hatalomra (...)"

- Talán, de a hatalmat már nem demokratikus úton tartja meg. Ellenzéki vezetők, vele kritikus újságírók haltak meg gyanús körülmények között, kerültek börtönbe, menekültek el Oroszországból. Már több, mint két évtizede hatalomban van, és ez a hatalom mára teljhatalom. Azóta az USA már három elnököt elhasznált, a negyediknél tart, aki pártjának a Képviselőházban minimális többsége van, a Szenátusnak pont a fele van meg, a Legfelsőbb Bíróság pedig éppen ellenkező oldali. És mindeközben...


"Az USA-ban távolról sincs erös elszámoltathatóság"

-... éppen nyomoz az előző elnöknél az FBI.


"Ráadásul egy közvélemény kutatás szerint az amerikaiak 44%-a egy eröskezü vezetöt elönyben részesítene egy eröskezü vezetöt a demokráciával szemben."

- Nem tudom, honnan van az a kutatás, bármit is részesítene előnyben, még egy erőskezű vezetőnek is nyolc év után mennie kell a hatalomból, mert ez a játékszabály. Nem úgy, mint Vlagyimir elvtársnak.


Én alig hiszem, hogy azt magyarázgatom, hogy az USA demokratikusabb, mint Oroszország. :D

2022. szept. 28. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!