Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Észszerű az a brit gyakorlat,...

Észszerű az a brit gyakorlat, hogy a nyertes párt elnöke egyben a miniszterelnök is?

Figyelt kérdés

Így, ha bukik, mint pártelnök, mennie kell miniszterelnökként is.

(Szerintem teljesen más egy pártelnöki feladatkör és a miniszterelnöki, ahol az egész országért kell dolgozni.)


2022. júl. 7. 14:48
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

Máshol is ez szokott lenni a gyakorlat.

Ez nem ésszerűség kérdése, hanem a választói bizalomé.

Ha egy párt nem a legmegfelelőbb emberét teszi meg pártelnöknek a kampányban, akkor nem is fognak nyerni, hogy kormányt alakíthassanak.

Persze vannak kivételek, mint mindenben, de az az általános, hogy a párt elnöke egyben a húzó név is a választáson és ebből következik, hogy ő lesz a kormány vezetője is.

2022. júl. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Máshol is hasonló a helyzet valóban, a különbség annyi, hogy az új kormány hivatalba lépése előtt a legtöbb helyen azért van parlamenti szavazás a miniszterelnök személyéről.


Ezzel szemben Angliában, Kanadában, Ausztráliában stb., ha abszolút többsége van a győztes pártnak, a választás utáni napon azonnal felkéri a királynő vagy a főkormányzó a győztes párt vezetőjét miniszterelnöknek, és kinevezésével hivatalba is lép, és ha nincsen a parlamenti ciklus közben bizalmatlansági indítvány és sikerül elfogadni a költségvetést, akkor a kormány hivatalban is marad a következő parlamenti választásig.


Ez a szokás azért van, hogy megmaradjon az "Őfelsége kormánya" hagyomány úgy, hogy egyben a királynő független is maradjon a politikától.

2022. júl. 7. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
72%

#2 Nem értem a "különbség annyi, hogy az új kormány hivatalba lépése előtt a legtöbb helyen azért van parlamenti szavazás a miniszterelnök személyéről." részt a válaszodban.

A magyar miniszterelnököt is a parlament választja meg, nyílt szavazással (Ogytv. 44. § (1) bekezdés; Alaptörvény 16. cikk (4) bekezdés) többségi döntéssel. Csak ez után tehetnek esküt a kormány tagjai.

2022. júl. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

#3 Igen, valóban a magyar rendszer olyan, ahogy írod. Csak a különbségre akartam felhívni a figyelmet: Magyarországon általában a győztes párt vezetőjéből lesz miniszterelnök, de ugyanakkor ez nem szükségszerű, a parlament dönthet másként is (ld. 2004, 2009).


Ezzel szemben Nagy-Britanniában ugyan a parlamenti arányok döntik el, hogy melyik pártnak az elnöke lesz a miniszterelnök, azonban konkrétan erről nincs a parlamentben szavazás, csak uralkodói kinevezés. Mivel a parlament nem jelölhet miniszterelnököt, a királynő pedig nem nevezhet ki akárkit, ezért kell addig várni, amíg új pártelnököt nem választ a kormányzó párt.


Csak erre a különbségre akartam felhívni a figyelmet.

2022. júl. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
#4 Így rendben, csak olyan volt, mintha szemben a magyar rendszerrel gondoltad volna, hogy máshol viszont a parlament szavazza meg a miniszterelnököt.
2022. júl. 7. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!