Az Unió vállalja a gazdasági krachot és az extrém árakat az ukrán emberekért. Vállalná a lengyel a szlovák a cseh vagy a magyar emberekért is?
Gazdasági krach Oroszországban lesz, nem az EU-ban.
Az extrém árak a korona miatt vannak, már a háború előtt elszálltak.
Igen vállalná. Itt az a baj, hogy Ukrajna se nem EU tag, se nem NATO tag.
Az EU sajnos elhitte, hogy az oroszok veszély jelentenek egész Európára. Az EU vezetésére sajnos jellemző, hogy elfelejtik, hogy kiknek az érdekeit kell képviselniük. Előbbre helyezik a bevándorlók és az Ukránok iránt érzett sajnálatukat, mint a saját szavazóik érdekét.
Az a baj ezzel az egésszel, hogy két típusú ember van, az egyik a szegény ukrán emberekről beszél, a másik meg nettó cinizmust és kettős mércét lát mindenhol. Valójában a nyugat viselkedése nem az ukrán emberekkel szembeni szamaritánusságról, de nem is anyagi háttérérdekekről szól, hanem arról, hogy mit merhetnek veled szemben megcsinálni.
A nyugatnak van egy vallott értékrendje, ami szabadságra és szuverenitásra épül, és az a mondás, hogy aki ebbe az irányba tart, az számíthat a segítségünkre. Lehet azon vitatkozni, hogy ez mennyire valós és mennyire csak mutatott értékrend, jelen téma szempontjából ez teljesen mindegy. Ami számít, hogy Oroszország nyíltan szembefordult ezzel az értékrenddel, Ukrajna pedig segítséget kért. Ha itt a nyugat megtagadja a segítséget, azzal nyíltan segget csinál a szájából, vagy/és gyávának és gyengének mutatkozik.
Ez alapvetően nem tűnik nagy gondnak, mert hát ki nem szarja le ki mit gondol, de azt könnyű belátni, hogy ha gyengének és megosztottnak mutatkozol, akkor az ellenfeleid egyre bátrabbak lesznek veled szemben. A háború maga is kiváló példa erre: mivel 2014-ben a nyugat töketlenül reagált, és némi látszatszankción kívül nem mutatott fel semmit, Putyin okkal feltételezhette, hogy most is lerendez minden 2-3 nap alatt, aztán lesz egy kis veszekedés, meg szankció, utána Európának úgyis az a fontos, hogy menjen a gáz, és újraválasszák a politikusokat.
Szóval röviden: ha ezt Európa most nem vállalja be, akkor azt üzenné Oroszországnak, hogy tulajdonképpen bármit megtehet, mert ha kicsit megszorítja a gázcsapot, azonnal lefekszünk neki. Gazdaságilag teljesen kreténségnek tűnnek a szankciók, mert jelenleg nekünk szinte jobban fájnak, mint nekik, ugyanakkor azt is mutatják, hogy errefelé minket nem lehet csak úgy zsarolgatni. Ha Európa már korábban is képes lett volna ezt a magatartást tanúsítani, akkor talán a háború is elkerülhető, vagy legalábbis elodázható lett volna.
Ez, hogy felszólította Putyin a NATO-t, hogy vonuljon vissza, nem jelent semmit. Mindenki jól tudja, hogy Putyin nem meri a NATO országokat megtámadni, mert jelentősen erősebb a NATO, mint az orosz haderő.
Az ukránok persze hogy segítséget kérnek, és a genfi egyezmény értelmében a menekülteknek kell is segíteni. Ezen kívül semmivel nem tartozunk az ukránoknak. A fegyver szállításokat semmilyen komoly érv vagy érdek nem támasztja alá EU részről, viszont USA részéről igen. Anyagi és stratégiai érdekek. Ezért mondják sokan, hogy valójában az USA mozgatja itt a szálakat.
"Értékrendekre hivatkozva sok országgal meg lehetne szakítani a gazdasági kapcsolatokat. Ingoványos talaj az, ha összekeverjük az érzelmeket az üzlettel."
#5-ös vagyok, gondolom, ezt nekem címezted.
Részben egyetértek, de én nem azt mondtam, hogy az EU morális ellentétek miatt nem szabad, hogy üzleteljen Oroszországgal. Én azt mondtam, hogy ha a nyugat szeretné a globális pozícióját megőrizni, akkor nem nagyon fér bele a gyengeség, vagy hiteltelenség látszata.
Ez nem morális, hanem pragmatikus kérdés a szememben. Ha a nyugat nem képes, vagy oppportunista érdekek miatt nem hajlandó megállítani egy ilyen agressziót, akkor egyre több próbálkozással számolhat a jövőben, amikkel szemben fel kell lépnie.
"ha értékrendről van szó, akkor ilyen értelemben idő és távolság nem kellene higy számítson"
Nem pontosan tudom, mire gondoltál, de szó szerint válaszolva valamilyen formában mégiscsak számít. Nekem sem mindegy, hogy egy verekedés a városom túlsó felében, vagy a szomszédomban történik.
6
Néhányan történelemből ismerik Hitler és Chamberlain sztoriját.
konkrétan Putyin országokat fenyegetett meg teljes megsemmisítéssel.
2 lehetőség van.
1. Felteszik a kezüket. Vae victis
2. Szétrúgják a tökét Oroszországnak.
A 2. mellett döntöttek. Carthago delenda est
9 folyt.
Ez elvi döntés. Oroszországnak nincs helye a Föld nevű bolygón.
Szét lesz tépve. (Fel lesz darabolva.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!