Jugoszlávia nemzetiségi ellentétek nélkül gazdasági szempontból mennyit fejlődött volna?
Ahogy olvastam Tito idejében Magyarországnál fejlettebb volt, a vajdasági magyarok sem jöttek volna el onnan. Nyilván voltak területi különbségek, mert Szlovénia messze Macedónia felett volt, de a tengerparti területek is egész nagy bevételi forrást jelentettek az országnak, hisz nem akármilyen adottságai voltak. A szerbek, horvátok és bosnyákok gyakorlatilag ugyanazt a nyelvet is beszélik csak vallásilag különböznek.
Ha az ország egybenmaradt volna a rendszerváltás után és nem lobbanak fel a nemzetiségi ellentétek, akkor ma is fejlettebb lenne nálunk illetve már EU tag lenne? Mai szemmel nem lett volna jobb mindenkinek egy stabil állam a Balkánon, amelyik jobban ellenáll a muszlim(török) terjeszkedésnek és az esetleges migrációs nyomásnak is akár?
Nézzük meg a több nemzetiségű államokat:
Svájcban utoljára 1847-ben volt egy belső felkelés, és azóta nem háborúzott senkivel, mellé Liechtensteinnel is vámunióra lépett 1924-ben.
Osztrák-Magyar Monarchia 1867-től állt fent, bár ha 48-ban a magyar politikai elit és osztrák elit is kiegyezik a nemzetiségekkel, akkor most talán létezne.
Titónak is minimum 1920-as évektől kellett volna vezérré válnia és akkor talán máig fennmaradhatott volna.
Ha senki nem akarna uralkodni senkin és nem tartaná magát többre másoknál, továbbá ha nem dédelgetné generációkon keresztül a sérelmeit, akkor sokkal boldogabb lenne a világ.
Jugoszlávia azért esett szét, mert Tito volt az a közös nevező, aki többé kevésbe minden tagállamnak megfelelt még úgy is, hogy a szerbek dominanciája már akkor is egyértelmű volt. Utána pedig nem jött senki.
A birodalmakkal is ilyesmik történnek.
Nemzetiségi ellentétek nélkül sem sokat fejlődött volna.
Jugoszláviát legfőképpen a Nyugaton dolgozó lakosai által hazautalt pénzek tartották gazdaságilag életben, Tito pedig egy élvhajhász senkiházi volt (a mi szempontunkból egy délvidéki mészáros is), aki halálával "becsukta maga mögött az égő ház ajtaját", ugyanis pl. utódot nem jelölt ki vagy hagyott maga után az ország élére, ami egyébként gazdaságilag is nyomorúságos állapotban volt, hogy csak a vágtató inflációt említsem példaként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!