Jugoszlávia miért nem tudott hosszútávon egy olyan békés államszövetségként működni, mint Svájc?
Figyelt kérdés
2021. dec. 23. 11:58
1/11 anonim válasza:
Mélyebbek voltak az ellentétek a népcsoportok közt.
2/11 anonim válasza:
Mert a svájciak maguk döntötték el, hogy 1 államban szeretnének élni, míg Jugoszlávia megalakulása előtt a dél-szlávok sosem alkottak 1 államot.
3/11 anonim válasza:
Lehet ennek eltérő vallási hagyományok is... plusz az is, hogy Koszovónak és Vajdaságnak se volt igazán egyenlőbb joga a tagköztársasághoz képest.. mondjuk az is igaz, hogy vajdasági vérengzésben felsőbb becslés miatt 50.000 magyart öltek meg...
4/11 anonim válasza:
Mert a Jugoszláviát alkotó népek sose akartak egy országban élni.
5/11 anonim válasza:
A horvátok és a szerbek egymás ellen a legkeményebb népirtásokat intézték a II.VH alatt, ezek után érthetően nem akartak egy országban élni.
6/11 anonim válasza:
Jugoszláviát beleegyezése nélkül a nagyhatalmak létrehozták az I. világháború után, Svájc több évszázada kipróbált szövetség.
7/11 anonim válasza:
Svájcban nagyon erős a közvetlen demokrácia és az önkormányzatiság. A legtöbb közszolgáltatást a települési önkormányzatok működtetik, az általuk alkotott jogszabályok alapján, általuk beszedett adókból, még városi rendőrségeket is. A kantonok hatásköre igazságszolgáltatás, rendvédelem, külpolitika (államközi szerződéseket kötnek), államszövetség szint meg már szinte csak a honvédelem.
Ezért az átlag embert az állam nem tudja elnyomni, ha meg település önkormányzata zsarnokoskodik, akkor másik településre költözhet.
Jugoszláviában meg a szövetségi állam hozta szinte mindenre a szabályokat, uniformizált jugoszlávvá akarta formálni az eltérő kultúrájú népeket, és persze az adók nagy részét is beszedte, távoli beruházásokra költötte.
8/11 anonim válasza:
Svájciak a középkorban xarrá gyilkolászták egymást az Alpok hegyeinek árnyékában. Több száz éven keresztül öldökölték egymást távol a figyelő szemektől, egymás közt rendezték az ügyeiket. Amikor csendesedtek az indulatok, akkor a sok képzett katona elment külföldi seregekbe zsoldosként, és így tettek hírnévre. Nem véletlenül a pápa testőrségét is ők adják évszázadok óta. Mondhatni úgy Svájc a tűzben kovácsolódott össze, hosszú idő alatt, míg Jugoszlávia a nagyhatalmak által összekreált műállam volt, ami már a kezdetekkor is ingatag lábakon állt. Vérben született, erőszak, terror, félelem tartotta össze, hosszú életre egy felvilágosult demokráciapárti világban esélye sem volt.
9/11 anonim válasza:
Végül az Osztrák-Magyar Monarchiából is lehetett volna egy ilyen állam szövetség, de végül is 1867-ben ott szúrtuk el, hogy két javarészt többiekhez képest ha összeadjuk kisebbségbe lévő nemzet eldöntötte, hogy ők egymással kötnek egy dualista állam megalapításához szükséges kiegyezést... innentől kezdve megvolt számlálva a napja a Monarchiának...
10/11 anonim válasza:
Több, teljesen más mentalítású népcsoportot raktak egy államba össze. Az egyik szorgalmas volt, a másik lusta és élősködő. Nálunk sem működik a cigány-magyar együttélés, ott sem működtek ezek a dolgok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!