Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A skandináv országok társadalm...

A skandináv országok társadalma Marxistának tekinthető? Ha igen milyen mértékben?

Figyelt kérdés
2021. dec. 7. 19:30
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
84%
Semennyire.
2021. dec. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
78%
Egyáltalán nem.
2021. dec. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
5%
Igen, teljes mértékben.
2021. dec. 7. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Hahó valami eligazítás sem ártana ennyiből úgysem tud senki semmit meg érteni!
2021. dec. 7. 20:16
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

A Marxizmusnak vannak alapvető tanai, vannak alapvető kritériumok mikortól nevezhető egy állam Marxistának. Ezek közül kB egyet sem teljesítenek a Skandináv államok.

Maximum Szociáldemokratának nevezhetőek.


Bizonyos Skandináv országokban még király/királynő is van, pedig a monarchikus államforma nem igazán kompatibilis a Marxizmussal.

2021. dec. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Értem! Na és miben térnek el tőle? Gazdaságilag sem azok? Youtube videóban hallottam hogy van gazdasági meg társadalom filozófiai Marxizmus meg még politikai Marxizmus is és ezek elvileg különböző dolgok vagy ezek mind egymásnak a szükségszerű elemei?
2021. dec. 7. 20:42
 7/19 kürasszír ***** válasza:
100%

Mindegyik skandináv ország kapitalista berendezkedésű állam, mert a gazdaság túlnyomó többsége magántulajdonban van, valamint a gazdaság szabadpiaci elven működik.


A skandináv államokban a marxizmus sem gazdasági, sem társadalmi, sem politikai nem érvényesült a történelemben soha.


1.) A skandináv államok gazdasági értelemben kapitalisták, tehát ott a marxizmus a gazdaságban nem érvényesül.


2.) Mivel skandináv országok polgári demokráciák, így a marxizmus ott sem társadalmi, sem politikai téren nem volt jelen.

2021. dec. 7. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon jo a 4-es hozzászolásod! "Hahó valami eligazítás sem ártana ennyiből úgysem tud senki semmit meg érteni!" De ugyanezt vonatkoztasd a kérdésedre is!!!!! "A skandináv országok társadalma Marxistának tekinthető?" A te fogalomrendszeredben mitöl marxista a marxista? Marx gazdaságtani elemzéseire érted egyáltalán, vagy az azokbol származtatott társadalom képre? (Nagyon nem mindegy!!!)
2021. dec. 7. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

A marxizmus alapvetően arról szól, hogy a proletáriusnak forradalmi eszközökkel át kell vennie a hatalmat a termelőeszközök felett, a kezdetben a proletárdiktatúra útján (tehát az államhatalom elsősorban a proletárok kezében van, nem pedig a tőkésosztály kezében), később pedig az állam felszámolása után kommunista berendezkedésű társadalomban.


Namost a skandináv országokban ez egyáltalán nem érvényesül. A termelőeszközök továbbra is magánkézben vannak, a tőkésosztály irányítja őket. A várt forradalom sem jött el.


Ami Skandináviában van, azt szociáldemokráciának hívják: az állam hagyja, hogy a gazdasági kérdésekben elsősorban a piaci érdekek érvényesüljenek, cserébe az állam biztosítja minden állampolgárnak az alapvető megélhetéshez szükséges dolgokat, illetve aktívan részt vesz a nemzeti vagyon újraelosztásában, ezzel garantálva, hogy a helyi felvevőpiac továbbra is erős maradjon. A skandináv modell egy picit még csavar a klasszikus szociáldemokrácián azzal, hogy a piaci szektorok szabályozását elsősorban nem az állam végzi, hanem a különböző szakszervezetek és egyéb érdekvédelmi szervezetek. Ez a valóságban úgy néz ki, hogy egy bizonyos szektorban dolgozó munkavállalók különböző szakszervezetekbe tömörülnek, ezek a szakszervezetek szövetségre lépnek egymással, és közösen egyeznek meg az adott szektor cégeivel (vagy a céges érdekvédelmi szervezetekkel) a munkaviszonyokról, a bérekről, biztonsági előírásokról, stb..


Példának okáért én itt Dániában vagyok villamosmérnök, és én a dán nehézipari szakszervezet-tömörülésnek az egyik szakszervezetének vagyok tagja. Háromévente a szakszervezetek vezetői leülnek a nehézipari cégek érdekvédelmi szövetségének a vezetőivel, és közösen kidolgozzák, hogy az eljövendő három évre hogy fog kinézni a munkaszerződésünk. Természetesen ebbe minden munkavállalónak van beleszólása, és szavazás útján döntjük el, hogy elfogadjuk-e a felajánlott szerződést, vagy nem. Ha a többség igen, akkor az életbe is lép, ha nem, akkor pedig folytatódnak a tárgyalások. Ha egyáltalán nem sikerül dülőre jutni, akkor pedig vagy mi megyünk sztrájkolni, vagy a cégek jelentenek be lock-outot, de ez nagyon-nagyon ritka a magánszektorban. Az állami szektorban az összes dolgozó kollektív szerződésses, és ott viszonylag gyakoribb, hogy nem tudnak a felek megegyezni (feleségem például tanár, ők legutóbb két hetet sztrájkoltak, mire sikerült megegyezni).

2021. dec. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

"Nagyon jo a 4-es hozzászolásod! "Hahó valami eligazítás sem ártana ennyiből úgysem tud senki semmit meg érteni!" De ugyanezt vonatkoztasd a kérdésedre is!!!!! "A skandináv országok társadalma Marxistának tekinthető?" A te fogalomrendszeredben mitöl marxista a marxista? Marx gazdaságtani elemzéseire érted egyáltalán, vagy az azokbol származtatott társadalom képre? (Nagyon nem mindegy!!!)"



Azt el hiszem hogy az én kérdésemre is vonatkozhat csak nem értem olyan mértékben hogy ki tudjam fejteni szal nem tudom mit értek alatta! Épp abban bíztam hogy majd jobban meg értem ha valaki ki fejti! Hogyan volna értelmes föl tennem ezt a kérdést?


"Marx gazdaságtani elemzéseire érted egyáltalán, vagy az azokbol származtatott társadalom képre? (Nagyon nem mindegy!!!)"



Hát mind a kettő érdekel! De a válaszok alapján úgy fest hogy egyiket sem vették át!

2021. dec. 7. 23:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!