Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Skandináv rendszer mégis...

A Skandináv rendszer mégis fentartható ?

Figyelt kérdés
Pár éve nem is tudom melyik kormányközeli újságíró vagy a Bencsik vagy talán a Bayer azt mondta ez a skandináv szociális rendszer ez fenntarthatatlan és idővel az eladósodása ezeknek az országnak a sokszorosa lesz a magyarnak GDP arányosan. Ennek ellenére Norvégia, Svédország és Finnország sincsen jobban eladósodva ,mint mi
2021. okt. 4. 10:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
71%

Svédország és Norvégia a földgázból és koalajbol fenntartható. Nem a szociális rendszerük jó, a miénk is jó ennyi erővel, csak minden támogatást fel kellene szorozni 10-el meg a fizetéseket is és rögtön jobbak lennénk mint ők... Na de fenntarthatok? Míg ki nem fogy a nyersanyag.

Kevesen tudják hogy régen Svédország nagyon nagyon csóró hely volt.

2021. okt. 4. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%

Tipikus anti-szoc jobboldali hazudozás. A skandináv modell, köszöni szépen, már nagyon régóta viszi a prímet életminőség-mutatók terén. Norvégia a No1., miközben az államadósságuk GDP-arányosan 40%, nagyságrendekkel alacsonyabb, mint Magyarországnak. Csak a neolib jobboldal szereti riogatni az embereket, ha bármi szociális kezdeményezés felmerül, nehogy véletlenül a társadalom egészének legyen jó, ne csak egy maroknyi milliárdosnak.


Norvégia egyébként tényleg példakép. A legkülönbözőbb iparágakban vannak állami vállalatok, amelyek olcsó, non-profit szolgáltatást nyújtanak, ami nyomja lefelé a magánszektor árait is, hiszen csak így tudnak az olcsóbb állami árakkal versenyezni. Miközben jó erős szakszervezetek vannak, ami magasabb fizetéseket is eredményez.

2021. okt. 4. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%
2# Nem véletlenül rohadt nehéz oda állampolgárságot vagy akár "csak" munkavállalásit szerezni. Nem hülyék. Azért ne feledjük, hogy jó szociális ellátórendszerét is a sikeres neolib gazdaságnak köszönhetik ;) A semmiből nem lehet "osztani"... sajnos
2021. okt. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Dolgozik Svédországban rokonom, orvosként, neki jók a tapasztalatai.
2021. okt. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
64%
2-es távol áll tőlem hogy anti-szoc legyek de tudod a sokbol lehet sokat adni a kevesbol meg csak keveset... Ha a rendszert élvező milliárdos lennék nem igazán itt irogatnek.:)
2021. okt. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
81%
1 Dánia már felhagyott az olajkitermeléssel, Finnországnak soha nem is volt, Svédország olajfüggő, Norvégiának van olaja, de eszük is van, és 1996 óta az olajból szerzett jövedelmeit külön számlán gyűjti, és azokat befekteti. Így most már akkor is bőven lesz jövedelmük jóléti kiadásukra, amikor már nem lesz olajuk. 2017-ben az alap vagyona már meghaladta az ezer milliárdos határt, ami majdnem tízszer akkora, mint a magyar GDP.
2021. okt. 4. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
35%

Befektetheti a pénzét, de ha elfogy az olaj akkor a befektetések sem biztos hogy sokat fognak érni.

Egy biztos: ha a fenntarthatóság alatt azt érti a kérdező, hogy be lehetne e vezetni az egész világon a skandináv életszínvonalat és szoc.rendszert akkor a válasz egyértelműen nem. És tök mindegy hogy jobb vagy baloldali vagy nő vagy férfi politikusok vannak a fizika törvényeit nem tudják felülírni.

2021. okt. 4. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
81%
Az állami befektetési alapjuk már teljesen kinőtte az olajkorszakot, már attól függetlenül is működik. Megy még bele pénz az olajból, de már anélkül is működik. Maga a "skandináv modell" meg csak annyit takar, hogy ezt a szemléletet ők járatták a csúcsra. De nem csak ott működik. Luxembourgban például díjmentes már a közösségi közlekedés. A kiterjedt közszolgáltatások, a jóléti állam, a szociális állam máshol is ragyogóan működik. Csak a skandinávok ennek a szemléletnek leginkább az élharcosai. Egyébként ők is tanultak másoktól, lásd a britek NHS-rendszerétől. Sőt, valójában az 1945 utáni brit munkáspárti kormányzás a jóléti államok alfája.
2021. okt. 4. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
40%

De én értem hogy a befektesi alapjaik jók, csakhogy milyen befektetések vannak amik nem a koolajra épülnek? Tényleg érdekel, már csak személyes érdekből is.

A szemlelettel meg lehet jönni, valójában csak azt változtatja meg hogy kinek mekkora szelet hiba tortából.

Nyilván kevéssé zavarna hogy levonják a fizetésem 80%-at a szocialis ujraosztashoz, ha meg így is marad nettó 800 ezrem mai magyar viszonylatban. Ezért nem lesz a szegényebb országokban sosem olyan jóléti szociális rendszer. Persze erre nyilván rátesz a korrupció, lopások stb... Nyilván pont ugyanezért jobban meglátszik a szegényebb országokban ugyanez. Mert hogy mindenhol kéz kezet mos ez már csak az emberi természet törvénye...

2021. okt. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Igen, valahogy elműködik. Viszont

1. Nagyon kicsi a korrupció, a top 10 legkevésbé korrupt ország között van az összes.

2. Sok könnyen kiaknázható erőforrásuk van. Olaj/fa/vasérc/hal stb


3. Sokáig ezek az országok kifejezetten csóróak voltak. Pl Izland kB Albánia szintjén állt a hatvanas évekig.

2021. okt. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!