Mikor fog összeomlani a kapitalizmus legkorábban?
Engels már az 1800 -as években látta, hogy mi lesz a vége a jelenlegi gazdasági rendszernek, viszont a probléma csak most, az amazonifikációnak nevezett folyamattal, a végtelen pénznyomtatással és nevetségessé vállt tőzsdével ért be igazán, 170 évvel később.
Amit Engels nem látott, az a szolgáltatói(tercier) szektor felerősödése, ami az utóbbi 60 évben a fejlett világban beelőzte a prímer és szekunder szektort és soha nem látott gazdasági növekedést eredményezett. Mostanára viszont a tercier szektor növekedése is kezd kifutni és nincsen negyedik alternatíva a kapitalizmus fenntartásához.
A hatalmas pénznyomtatás, eszközár, lakásár infláció nem jelenti a kapitalizmus végét, csak a változást.
Egy tőzsdei lufi/tőzsdekrach sem a vég, sok ilyen volt már a történelemben.
A rendszer változik, a politika próbálja igazgatni, javítgatni a folyamatokat, hol jobb, hol rosszabb irányba, vannak hullámzások, de egyébként a gazdaságokban szükség van magántőkékre és profitra, e nélkül hosszú távon nem működnek a dolgok (egyre kevesebben tartanak ki a kommunizmus, szocalizmus mellett, mostanában már Kuba is kezd lazítani).
Az eredeti kapitalizmus már halott volt az 1800 -as évek végén. A jelenlegi egy mesterségesen fenntartott rendszer, amit Lenin az imperializmus korának hívott. Ettől függetlenül Lenin elveivel nem értek egyet. A poszt kapitalista világba csak akkor lehet eljutni, ha a jelenlegi rendszer megbukott és összeomlott. Előtte nem érdemes ilyesmivel próbálkozni, ahogy a mensevikek is mondták.
És Engels -nek meg nem értek egyet azzal az elképzelésével, hogy a poszt kapitalista világban megszűnik a magántulajdon és mindenki jól fog élni. Ez a része a kommunizmusnak egy utópia.
A világ kicsit másképp működik. Továbbá megjegyezném, a feudalizmusnak 1640-ben lett vége - Angliában. Nálunk 1848-ban. Az ókorral is valami hasonló volt. Nem lesz ez másképp a kapitalizmussal sem.
Ja és olyan vég, hogy holnap reggeltől más van, nem létezik.
"És Engels -nek meg nem értek egyet azzal az elképzelésével, hogy a poszt kapitalista világban megszűnik a magántulajdon és mindenki jól fog élni. Ez a része a kommunizmusnak egy utópia."
Akkor mire gondolsz? A kapitalizmus lényege a magántulajdon, magántőke, lehetőség a gyarapodásra.
Az olyan országokban,mint nálunk fog leghamarabb.
Nyugaton később.
Ott többkulcsos adórendszer van,a csórókat védi a szociális háló.Jobb az egészségügy.
Nálunk meg már ott tartunk,hogy a fizetésből lakást sem lehet bérelni egy szint alatt.
Magyarán azért dolgozol,hogy más luxus igényeit kielégítsd.
Az eredeti kapitalizmus már nagyon régen halott. A jóléti államok kiépülésével, a közszolgáltatások kiépülésével vegyes rendszerek alakultak ki, amelyek tartalmaznak kapitalista elemeket - sőt, főleg azokat tartalmaznak -, ám tartalmaznak számos szocialista elemet is.
Valóban, az eredeti kapitalizmus, ami a 19. században működött, mára már a civilizált világban nem működik, legfeljebb a harmadik világban. A kérdés tehát az, hogy a kapitalista vonások mikor omlanak össze.
Stephen Hawking rámutatott arra, hogy ha nem sikerül a Földet elhagynunk azelőtt, mielőtt az ehhez szükséges erőforrásainkat felzabáljuk, örökre itt ragadunk, majd az összes erőforrásunk felzabálásával visszazuhanunk az ősközösség szintjére, amelyben az életben maradásért egészen más mechanizmusok vehetik kezdetüket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!