Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kína mikor válik a Világ első...

Kína mikor válik a Világ első számú gazdaságává (Amerikát a 2. helyre kényszerítve) és ennek mik lesznek a hosszútávú következményei?

Figyelt kérdés
Mert ugyebár egyetérthetünk abban, hogy Kína gazdasági értelemben (meg úgy már sehogyan) sem kommunista állam: [link]

2021. máj. 19. 19:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%

Ez bármikor bekövetkezhet.


Amúgy meg az lesz a következménye, hogy csökken Washington túlhatalma, a világ egyre inkább többpólusúvá válik. És aki jóban van Kínával, az többet profitálhat.

2021. máj. 19. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
21%
Egy kérdésem van csak: a keleti s*gg jobb ízű, mint a nyugati?
2021. máj. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

2-es


Belőled se lesz agysebész... :(

2021. máj. 19. 19:48
 4/14 Sindelar ***** válasza:
84%

Teng Hsziao-ping óta váltottak a kommunizmusról, de nagyon is szocialista. Vidéken a szövetkezetek a mai napig meghatározók, sőt, Hszi Csin-ping regnálása óta ez új lendületet kapott, az állam kifejezetten támogatja a szövetkezeteket a részvénytársasági cégforma helyett.


A tőkét beengedték az országba, ám sok esetben társadalmi részesedéshez kötik. Ott van például a Volkswagen, céget alapítottak Kínában, de az állam társadalmi részesedést kért benne. Az ilyen vegyes vállalatok döntéshozatalában résztulajdonosként, részvényesként ott vannak az állam képviselői, és meg tudnak vétózni olyan döntéseket, amelyek szembe mennének az ország érdekeivel. Így nekik nem nagyon kell rettegniük attól, hogy a cégek kimennek az országból, mint a neoliberális Magyarországon. Így jócskán magasabb társasági nyereségadót megengedhetnek magunknak - a normál kulcs 25%, a kedvezményes kulcs 15%, de ezt nem mindenki kapja ám meg.


Gazdaság-politikailag vegyes rendszer, sokkal több szocialista elemmel, mint mondjuk a nyugat-európai vegyes rendszerekben.


Hogy mik lesznek a következményei? Fogalmunk nincs, attól függ, hogy a Kínai Kommunista Párt milyen irányt vesz. Az biztos, hogy az eddigi paradigmákat alapvetően megtörik, Fukuyama már maga is elismerte, hogy amit 30 éve mondott, az bizony már nem érvényes. Kutatás-fejlesztésre is eszméletlen pénzeket költenek, lassan beérik az USA-t ezen a téren is. Rengeteg olyan kutatásra költenek, amelyek nagyon hosszú távon nyernek értelmet, így sok téren már most a világ előtt járnak. Itt pedig szintén felértékelődik az állam szerepe, nagyon sok olyan kutatásba fektetnek, amelyet a magántőke sosem fog támogatni, mert nincs közvetlenül nyereség belőle. A rövid-távú, azonnali, pillanatnyi profit-kilátásokra hajtó gazdaság ilyeneket nem támogat. Kína viszont nem állt bele a neoliberális paradigmába - részben ezért jöttek ki győztesen a 2008-as bankválságból is, nekik megvannak a saját, állami bankjaik -, ami egyre inkább a No.1 hely felé tolja őket.


Gazdaság-politikailag nagyon hatékony, amit az elmúlt évtizedekben csináltak. Hogy külpolitikailag mi lesz a következménye a felemelkedésüknek, nem tudjuk, attól függ, hogy a párt milyen irányt vesz.

2021. máj. 19. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%
Jó kérdés, de szerintem nem megjósolható. Kínának nagy gyártókapacitása van, de a klasszikus befektetések és pénzpiac tekintetében még messze van amerikától, illetve európa összesítve is elég releváns. Szerintem a NATO államok mindent megfognak tenni azellen hogy kína befolyása túlzottan megnövekedjen, és sminán meg is akadályozhatják a kínai növekedést, hiszen ha a nyugati piacokról nem jön a pénz, vagy esetenként a technológia, úgy a fejlődés se garantált.
2021. máj. 19. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
20%
3-as: De szerencsére jogász vagy közgazdász sem. Ahhoz már nagyon ostobának kell lenni.
2021. máj. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
58%
Gondolom ugyanúgy megy majd katonai bazisokat tenni szerte a világba mint Amerika. És akkor már mindkettőjüknek mindenhol ott lesz a serege. És ők is csinálnak maguknak bábállamokat mindenhol a világban.
2021. máj. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
83%

"gazdasági értelemben (meg úgy már sehogyan) sem kommunista állam"

Eltekintve az elnyomástól, besúgóhálózattól, politikai bebörtönzésektől, a munkatáboroktól, stb.

Aki pedig azt mondja hogy "az nem volt igazi kommunizmus" (miközben ő maga egy posztkommunista országban nőtt fel) az tehet egy szívességet és befoghatja mert elegem van már a wannabe Che Guevarákból nulla történelmi tudással.

Ha tudsz angolul akkor ez választ ad a kérdésre:

https://www.youtube.com/watch?v=h7wZOGtsOWg

Dióhéjban: Kína lehagyja Amerikát és lesz egy jó évtizede, aztán a saját demográfiai és gazdasági problémái (pl. társadalmi elöregedés) utolérik majd és Amerikának lehetősége lesz visszakapaszkodni. Annyi a probléma hogy az utóbbi 500 évben az első hely 15-ször cserélt gazdát amiből 12 alkalommal háború született az addig domináló és a feltörekvő hatalom között. Nem túl jó jel a világ számára.

2021. máj. 20. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
31%

"Gondolom ugyanúgy megy majd katonai bazisokat tenni szerte a világba mint Amerika"

Egy páran lepontoztak de igazad van. Van is egy tervük erre:

https://www.youtube.com/watch?v=dg2xmKNAZvM

8-as voltam.

2021. máj. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
62%
Hallgattam erről egy egyetemi előadást (még a vírus előtt), akkor nagyjából 10-15 évre saccolták, hogy Kína legyen a világelső.
2021. máj. 20. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!