Mit gondoltok Abháziáról és az abházokról?
Egy kaukázusi porfészek a sok közül...
Egyébként ha tényleg az abházok többsége ki akar válni, akkor hajrá nekik!
De én úgy emlékszem még az augusztusi balhéban az orosz/oszét csapatok az a területet megszállták. Azóta mi van?
Egyébként jobban meggondolva meg úgy emlékszem Abházia a háború előtt grúz többségű volt. Ez viszont azt jelenti, hogy az abházoknak nincs joguk kisebbségben elszakadni Grúziától (hacsak nem a háború elűzte onnan a grúz lakosok többségét, mint ahogy pl. a Balkánon volt).
ma 19:23
Ha így gondolkodsz ebben az esetben akkor nem értem a mi esetünkben hogy lehetsz ekkora Trianon fan?
Egy szerencsétlen kis nemzet, ami nem tud függetlenséget szerezni és a nála nagyobb hatalmak játékszere jelenleg.
Ugyanígy vannak nemzetek, amik nem tudták kivívni a függetlenségüket, pl. a baszkok, ruszinok, csecsenek, skótok és ma már a félholtság illetve a félig-meddig beolvadás állapotába kerültek.
Sajnálom, hogy az ilyen kis nemzetek érdekében nem lép fel a nemzetközi közösség, egészen egyszerűen azért, mert nem áll érdekében.
Abházia a Szovjetunió gyöngyszemének számított, Szovjet Riviérának is nevezték. Csodálatos tengerpart, a Kaukázus égbetörő hegyei, trópusi növényzet, kellemes klíma, jó ételek, finom borok jellemzik. A szovjet időkben a kis tartomány az egyik legmagasabb életszínvonalat kínálta a Szovjetunióban, hála a turizmusnak. Akkoriban Magyarországról is jártak oda üdülni. Kár, hogy ebből mára alig maradt valami.
Abházia Sztálintól kapott autonómiát Grúzián belül 1931-ben, de ez formális volt. A sztálini időkben a grúzokat és az örményeket arra bátorította a központi hatalom, hogy minél nagyobb számban települjenek le Abházia területén. Ezzel viszont felborultak az etnikai arányok a tartományban, a grúzok számaránya az 1980-as években már 45 százalékot tett ki.
Az abházok már az 1970-80-as években szerettek volna kiválni Grúziából és önálló szovjet tagköztársasággá, vagy Oroszországon belüli autonóm tartománnyá válni, mivel ellenségesen tekintettek az Abházia irányításában is dominanciát élvező grúzokra. Ezt Moszkva ekkor még nem támogatta, de kiengesztelésül Abház Egyetemet és abház nyelvű tévéadást létesítettek Szuhumiban a fővárosban, valamint az abházokat jobban bevonták a kormányzásba.
Amikor az 1980-as évek végén a Szovjetunió bomlásnak indult, Grúziában is erőre kaptak a nacionalisták, a fellángoló grúz nacionalizmusnak pedig azonnal erősen abházellenes éle lett. A Grúzián belüli tartományok autonómiájának megvonását helyezték kilátásba, sőt egyesek már az abházoknak a Kaukázuson túlra való kiűzését kezdték hangoztatni. Ahogy az már ilyenkor lenni szokott, rövidesen kitörtek az összecsapások a két etnikum között: Szuhumiban 1989-ben már számos halálos áldozatot követelő zavargások voltak.
Amikor Grúzia 1991-ben kilépett a SZU-ból, az abházok bojkottálták az erről szóló népszavazást. Ők a SZU-ban való maradást választották volna, csak, hogy megszabaduljanak Grúziától. Abházia 1992-ben kikiáltotta függetlenségét, de először a grúz csapatok még leverték a lázadást és megszállták a tartományt. Az abház felkelők azonban újjászervezték csapataikat, és számos orosz, csecsen, oszét önkéntessel töltötték fel soraikat. 1993-ban újra támadásba lendültek és szeptemberre visszafoglalták szinte egész Abháziát. Nagyon véres háború volt, Szuhumiban rengeteg civil grúz lakost legyilkoltak (állítólag Sevarnadze grúz miniszterelnök is éppen csak megmenekült a várost elfoglaló abház erők elől). A grúz lakosság (kb. 250 000 fő)mind elmenekült Abháziából. Máig sem térhettek vissza.
Abházia 1993 óta gyakorlatilag független Grúziától, grúzok oda a lábukat sem tehetik be. De Abházia is csak tengődik, a gazdaság romokban, a lakosság száma a fele a háború előttinek. Üres házak, romba dőlt szállodák mindenütt. Némi orosz turizmus állítólag beindult az utóbbi években. 2008-ban Oroszország és még néhány más ország (pl. Venezuela) elismerte Abházia függetlenségét.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!