Mi lehet az a ország fejlettségi szint, ami már elfogadható szerintetek, megfelelő életet biztosíthat az embereknek?
A világgazdaságban nagyok a különbségek, de szerencsére a fejlődő országok is jönnek fel, bővül a gazdaság, termelés, javul az emberiség életszínvonala.
Viszont az utóbbi évtizedekben ezek miatt az aggodalom is nő, egyre jobban kizsákmányoljuk a Földet, talán túl sokat termelünk, fogyasztunk. Szerényebben, szegényebben kellene élni (főleg a gazdagabb országokban).
Kérdező nincsen ilyen.
Mindig lesznek olyanok akiknek jobban megy, akiknél valami jobb vagy több és akkor az lesz ami itt még nincsen és amiért itt nem jó - azoknak akik örök elégedetlenek.
Miért kellene szegényebben élnünk?
Pont azért fejlődik az emberiség, a technológia, hogy úgy is élhessünk jobb, gazdagabb, kényelmesebb életet hogy már nem okozunk vele annyi kárt magunk körül.
Nézd meg milyen változást hozott az általános gazdagodás a Földön pl. a vadászatban, az állatok védelmében. Mivel nem csak a kiváltságos kevés gazdag ember utazhat és vehet részt szafarikon vagy horgászhat az óceánban, így a tömegeknek már nem a gyilkolászás lett a célja. Nem azért van pénze egy országnak mert megy a pár gazdag orrszarvút vagy elefántot lőni a szarváért, agyaráért, hanem mert a rengeteg turistának élő, egészséges állatokat tudnak mutatni. Ahogy a tengerparti helyek sem abból élnek már hogy a gazdag turisták tönkreteszik, a lakosok meg leszedik a korallokat és eladják, hanem abból ha minél szebb és élőbb a korallzátony, a tengeri élővilág, mert a tömegek pont ezért mennek oda, ezt látni.
Most az átmenet korát éljük. Ahol eddig nagyon szegények voltak az emberek, ott is szeretnének mind jól élni és ez most hírtelen sok kárral jár a Földnek. De el fogják ők is érni hamar azt a színvonalat ahol már a jólét lehetővé teszi azt is hogy másra is figyeljenek. A kínaiak is kezdenek már ébredezni, helyben is kezdik már észlelni hogy a környezetszennyezéssel saját magukat ölik meg.
De ha megnézed pl. Dél-Amerikát, ahol a nagyvárosokban a szegénység csak újratermeli, sokszorozza magát, ott egyre kevésbé van erejük a környezetüket óvni.
A kérdés jogos, a leggazdagabb 10% luxusfogyasztása felelős a károsanyag-kibocsátás mintegy feléért.
Ehhez nem az általános jólétet kell megnyesni, hanem a leggazdagabbak vagyonát és jövedelmét, hogy kevésbé tudják környezetromboló életmódjukat folytatni.
A konzumidiotizmust valóban meg kell haladni. A túlnépesedés is probléma. A klímaváltozással kiegészülve ez komoly veszély. Az életszínvonal-javulás az pont nincs, Magyarországon 0,09%-kal csökkent a tavalyi HDI-mutatónk.
#1
Próbálják megőrizni a természeti értékeket néhol a gazdag országokban és a fejlődő országokban is, de ez jellemzően néhány nemzeti parkra koncentrálódik, egyébként a mezőgazdaság, erdőgazdaság, urbanizáció, útépítés uralja a környezetet. És a céljuk a minél több, minél hatékonyabb termelés.
A környezeti terhelést, erőforrások kiaknázását az ökológiai lábnyommal is szokták jellemezni. Mekkora terület kellene az adott életszínvonal fenntartásához.
"1961-ben az egy fő ökológiai lábnyoma még csak 0,88 hektár volt, ez napjainkra már elérte a 2,2 hektárt.[1] Magyarország egy lakosának ökológiai lábnyoma 3,7 hektár. A Földön minden emberre csak 1,8 hektár terület jut, ez az érték is megmutatja, hogy több erőforrást használunk és több hulladékot termelünk, mint azt a fenntartható fejlődés elve szerint tehetnénk."
A túlfogyasztás főleg a gazdag országokban nagy:
USA 10 ha, Norvégia-Svédország 8 ha
Franciaország 6 ha
Magyarország 3,7 ha
India, Örményország 1 ha
A Föld erőforrásainak kizsákmányolása csökkenthető lenne például, ha az építőipar kevesebbet termelne, ökoházak, kisebb vályogházak épülnének, kevesebb energiát fogyasztanánk, főleg megújulókat, kevesebb termőföldet használnánk, csökkentenénk a húsfogyasztást, kevesebb iparcikket vásárolnánk, gyártanánk, növelnénk a cikkek élettartamát, javítanánk az újrahasznosítást, kevesebbet utaznánk.
Nekem tök mindegy az élet, csak benzin legyen.
Én elvagyok Ukrán vagy Örmény szinten is csak egyetlen dolog számít, a hobbim az autó.
A fejlődés vissza van tartva.Sajnos az a baj az egésszel, hogy a találmányok legjobbjait csak az elit élvezheti.Pár éve egy olyan hír röppent fel, hogy megtalálták a rák ellenszerét.Végül állítólag kinyílták az orvosokat és a recept is eltünt.Ha ez így igaz, akkor ott valószínű csak fontos emberek használják.A közéletbe nem kerül.Így van ez pl.egy olyan felreppent hírrel is, hogy Mike Tyson egyik meccsén egy időutazó volt.Nem,nem időutazó, csak egy elit ember lehetett akinek már jóval előbb volt modernebb cucca.
Nekem az a véleményem,hogy a találmányok legtöbbje rossz kezekbe kerül és ezt mind ellenünk fogják bevetni.
#5
Magyarországon 2020 december 31-én közel 4 millió személygépkocsi volt forgalomban, vagyis kb. minden második szavazó korú állampolgárra jutott egy.
India lakossága 1,38 milliárd fő, akikből kb 1 milliárd felnőtt. Milyen erkölcsi alapon kéred tőlük, hogy ők ne akarják, hogy minden második felnőttnek gépkocsija legyen?
Kína dettó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!