Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A vásárlóerő-paritással (PPP)...

A vásárlóerő-paritással (PPP) korrigált GDP/fő mennyire jó mutatója egy adott ország fejlettségének?

Figyelt kérdés
2018. márc. 11. 23:29
 1/4 A kérdező kommentje:

A nominális GDP/fős rangsorokban Magyarország nagyon hátul szokott szerepelni, ahhoz képest, hogy európai ország. Az IMF 2017-es listája szerint az 54., 13 459 USD az egy főre jutó GDP.

Ezzel szemben pl. Németország a 17., 44 184 USD/fős értékkel. A kettő közötti különbség 3,2-szeres.


Teljesen más viszont a helyzet, ha a vásárlóerő-paritással korrigált GDP/főt nézzük. Ugyanúgy az IMF adatait használva Magyarországon így már 28 910 USD/fő a kapott érték, amely a 45. helyre elég, ezzel szemben Németország ugyanúgy a 17. helyen van, 50 206 USD/fős értékkel. Így a különbség csak 1,7-szeres.

2018. márc. 11. 23:33
 2/4 A kérdező kommentje:

[link]

[link]

Az egyébként külön érdekes, hogy eszerint már alig van különbség pl. Spanyolországhoz vagy Olaszországhoz képest, holott szerintem a magyar átlagember úgy gondol ezekre az országokra, hogy jobb az életszínvonal a hazainál.

2018. márc. 11. 23:34
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem tökéletes (főleg kis országoknál, ahol sok cég van oda bejegyezve), de jobb jelen pllanatban nem nagyon van. Ez ez persze csak a gazdasági helyzetet méri, a tudományost, katonait, kulturálist, közbiztonságit stb lényegében nem.
2018. márc. 11. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem jó.


Ugyanis a GDP és a PPP közti eltérést főleg szolgáltatások árszínvonalában és a fizetésekben lévő különbség okozza.


Csak röviden:

Ha a PPP magasabb mint a GDP az azt jelenti, hogy az adott ország árszínvonala alacsonyabb mint a világátlag.

Az alacsony vámok nak és a globalizációnak hála az áruk majdnem mindenhol ugyanannyiba kerülnek bárhol a világon, kivéve az ÁFA-t, és kivéve azokat az árukat amiken vám van. De mivel Németország és Magyarország is EU tag ezért ezek nem állnak fent.

Tehát a magasabb PPP-t csak és kizárólag az ÁFA a szállítási költségek és különadó (amik nincsenek) és a szolgáltatások árában lévő különbség okozza.

A szolgáltatások árszínvonalát pedig főleg az munkabérek és a humán hozzáadott érték befolyásolja.

Azaz a német és a magyar árszínvonal közti különbséget főleg az alacsony magyar munkabérek okozzák. Emiatt egy euróból ugyanannyi áru és sokkal több szolgáltatás jön ki mint Németországban. Ezért magasabb aránylag a PPP-nk.


Azaz a fizetésedhez mérten olcsóbban tudsz igénybe venni szolgálatatásokat (pl fodrász, taxi stb) de ez az áruk árát csak kis mértékben befolyásolja (pl csak kicsit olcsóbbak az élalmiszerek mint Németországban. Ezt a különbséget az okozza, hogy az alacsony munkabérek miatt a kereskedelmi és logisztikai cégek kevesebb marzsot kell rárakjanak, hogy fedezzék a költségeiket).


Tehát ha a PPP magasabb mint a GDP az azt jelenti, hogy egy adott országban a munkabérek alacsonyabbak és mivel alacsonyabbak a munkabérek ami pedig azt jelzi, hogy az ország fejletlenebb.


Még valami:

A PPP csak az adott ország határain belül érvényes, tehát ha külföldre mész nyaralni vagy külföldről behozott árukat veszel (pl autó, ékszer, számítógép) akkor nem.

2018. márc. 12. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!