Mi az oka, hogy minél gazdagabb egy ország, magasak a jövedelmek, annál kevésbé elérhető az emberek számára a saját ingatlan és annál jobban el vannak adósodva az emberek?
Európában Romániában, Horvátországban, Szlovákiában, Litvániában, Magyarországon, Lengyelországban, Bulgáriában rendelkeznek az emberek legnagyobb arányban saját ingatlannal.
Németországban, Ausztriában, Dániában, Franciaországban, Egyesült Királyságban, Svédországban, Hollandiában a legkevésbé jellemző, hogy a lakosság rendelkezik saját ingatlannal. Németországban az csak 52%. És akinek van saját háza/lakása, Nyugaton jellemzően az is jelzáloggal terhelt. Németországban, Ausztriában, Franciaországban, Belgiumban, UK-ban, Írországban az ingatlanok felén van hitel, de például Dániában, Svédországban, Hollandiában ez inkább 75%.
A lakosság eladósodottsága (adósság a a háztartások nettó rendelkezésre álló jövedelméhez képest) is a régiónkban a alacsonyabb (Magyarország 51%, Szlovénia 57%, Lengyelország 64%, Szlovákia 68%, Csehország 69%). Ad legmagasabbak Dánia 280%, Hollandia 270%, Norvégia 230%, Svájc 210%, Írország 180%, Egyesült Királyság 150%, Spanyolország 120%.
A háztartások adósságának legnagyobb részét a lakáshitelek teszik ki.
GDP arányosan nézve is kitűnik, hogy a lakosság, háztartások adóssága a GDP százalékában a leggazdagabb országokban a legmagasabb (Svájc 128%, Dánia 127%, Hollandia 104%, Norvégia 102%, Svédország 87%, UK 86% ... Lengyelország 35%, Csehország 31%, Bulgária 20%, Magyarország 18%, Oroszország 16%, Románia 14%, India 11%).
Azért ne felejtsük el, hogy egyik országban sem a mostani rendszernek hanem az előzőnek köszönhetően van sok lakás.
Ma Magyarországon az egyik legjobb befektetés az ingatlan.
Arra kíváncsi lennék hogy ez milyen és mikori kimutatás, mert a mostani magyar átlagbér/ingatlanár arány mellett sokaknak csak hitellel oldható meg a saját ingatlan. Esetleg az lehet, hogy a magyarok inkább már bele se vágnak a lakásvásárlásba és az is biztos, hogy rengeteg magyar ingatlan befektetői kezekben van, akik ezeket kp-ra felvásárolták a válság utáni években.
Nem biztos, hogy külföldön az az oka az eladósodottságnak mint amire először gondolna egy átlag magyar.
Egy volt osztálytársam egy angliai kifőzdében dolgozik. 30 éves korára már saját háza lett. Hitelre, de tudja fizetni. Egy gyerekkori szomszédom az USA-ban él és szintén gond nélkül vett házat hitelre. Ennek a kettőnek olyan alacsony a törlesztője a fizetéséhez képest, hogy röhögve fizetik. Kb. ennyi az oka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!