Norvégiában a baloldal tegnap simán megnyerte a választást. A német baloldal előretöréséről már sok szó esett az elmúlt napokban. A nyugati világban egy erős balratolódás figyelhető meg. A jobboldal talajt vesztett hosszú távon?
A jobboldal az előző évtized közepén megerősödni látszott a migráns-téma kapcsán, de ez nem sokáig tartott. Egyrészt, egyre több baloldali kormány kezdte el most már korlátozni a migrációt (Dánia, Málta stb). Sikeresen adtak ennek egy baloldali narratívát, hiszen ezeket az embereket el kell szállásolni, biztosítani kell számukra az egészségügyi ellátást, a gyermekek iskoláztatását meg kell oldani, és ez mind-mind azoktól a közszolgáltatásoktól, szociális szolgáltatásoktól vonja el a forrásokat, amelyekért a baloldal oly sokáig küzdött, és építette fel sikerrel a jóléti, szociális államokat (lásd a norvég Munkapártot, amely tegnap győzedelmeskedett).
A jobboldal kezéből ez a téma is kicsúszott, és miközben ezen az egy témán rugóztak, lovagoltak, a baloldal számos más témában dolgozott ki megoldásokat. A környezetvédelem, mint az egyik legforróbb és legfontosabb téma, teljesen kicsúszott a jobboldal kezéből, hozzá sem tudnak szagolni a témához, miközben a bolygónk jövőre múlik rajta. Egyszerűen nem engedheti meg magának az emberiség, hogy konzervatív legyen, nem rendezkedhetünk be egy állandóságra, egy változatlanságra, mert a minket körülvevő világ változik - és nem kéri ki a beleegyezésünket, hogy változhat-e, változik, ha akarjuk, ha nem -, erre pedig nekünk folyamatosan válaszokat, társadalmi igényű válaszokat kell adnunk. Ha egy változatlanságra rendezkedünk be, miközben a minket körülvevő világ változik, akkor a környezetünk el fog haladni felettünk, nekünk pedig nem lesz válaszunk a változásokra. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy konzervatívok legyünk, és egy állandóságra rendezkedjünk be. A konzervatív szemlélet a klímaváltozás terén az emberiség pusztulását eredményezné. A változásokra folyamatosan válaszokat kell adnunk, nem csak a környezetkímélő technológiák támogatásával, de a luxusfogyasztás megnyesésével is, ami aránytalanul nagy mértékben felelős a károsanyag-kibocsátásért (tehát a szupergazdagok vagyonát és jövedelmét meg kell nyesni a luxusfogyasztás radikális csökkentése érdekében; tehát a javak kiegyenlítettebb elosztása a környezetvédelem magasabb szintjét eredményezi, és ez fordítva is igaz, a környezetvédelem magasabb szintje a javak kiegyenlítettebb, kiegyensúlyozottabb elosztását igényli).
Emellett a válság is teljes mértékig a baloldal narratíváját igazolta és támasztotta alá. A mindenki számára elérhető, díjmentes, non-profit közegészségügyi rendszer fontossága értékelődött fel. Ahol nincs ilyen, ott ha tömegek veszítik el az állásukat, mint tavaly (lásd az USA-ban), nem mernek egy for-pofit egészségügyi rendszerhez fordulni, mert félnek a kórházi számlától. A születéskor várható élettartam ott a legmagasabb, ahol díjmentes közegészségügyi rendszer működik.
A neoliberális koncepció, az alacsony adók a leggazdagabbak számára és a minél kis állam koncepciója megbukott. Önellentmondásosan kisebb adókat akarnak a nagyvállalatoknak és a leggazdagabbaknak, de érdekes módon ha jön egy válság, mindig az államhoz mennek mentőcsomagért kuncsorogni. Ha jön egy válság, az egész társadalom csak egy erős, nagy, jóléti, szociális államra tud hagyatkozni. Az erős államok, a nagy államok szerepe értékelődött fel, a neoliberáis koncepció működésképtelennek bizonyult.
Ott van Dánia, ahol az állam tavaly a magánszektor dolgozóinak fizetését 70%-ban állta. Szociáldemokrata kormánnyal, természetesen. Ők megtehették, mert akkora az állam, akkora a költségvetés, hogy volt honnan átcsoportosítani, így ők tudtak forrásokat biztosítani a munkahelyek megvédelmezésére. A leggazdagabbakat nagyobb mértékben adóztatják meg, így akkora költségvetést fenn tudnak tartani, hogy az aktuális, társadalmi szintű kihívásokra mindig tudnak forrásokat átcsoportosítani. De ez csak egy erős, jóléti, szociális állammal lehetséges. Ahol alapértelmezetten ez a szociális modell létezik, ott ha beüt egy krach - ami mint láthattuk tavaly, villámgyorsan beüthet, egyik pillanatról a másikra -, nem kell az utolsó utáni pillanatokban kapkodni, hanem a jóléti állam tud forrásokat átcsoportosítani az aktuális problémák megoldására. Az erős, szociális államok hatékonysága igazolódott be, a kis államok koncepciója megbukott. Ha jön egy válság, az egész társadalom csak egy erős, jóléti államba tud belekapaszkodni.
Ahogy az is a baloldali narratívát támasztotta alá, hogy rengeteg magánvállalatot állami pénzből mentettek ki, ismét, a lakosság pénzéből. A lakosság állta a mentőcsomagok költségeit, de a nyereségből már nem részesedik. Ha a társadalom kiment egy vállalatot, pénzt pumpál egy adott vállalatba, részesednie kell ezentúl annak nyereségéből is, hiszen jogosan részesedik abból a pénzügyi sikerből, amelyhez pénzügyileg hozzájárult, amihez pénzügyi áldozatokat vállalt. Ha valaki pénzt pumpál egy vállalatba, osztalékot kap, részesedik a vállalat nyereségéből, részesedik abból a pénzügyi sikerből, amelyhez pénzügyileg hozzájárult. Ez azonban nem lehet a nagyrészvényesek kiváltsága. Ugyanez kell hogy történjen, ha a társadalom egy mentőcsomagon keresztül kiment egy vállalatot. Ha a társadalom pénzt pumpál egy vállalatba, innentől kezdve a társadalom a vállalat részvényesévé kell hogy váljon, osztalékot kell hogy kapjon annak nyereségéből, hiszen jogosan részesedik abból a pénzügyi sikeből, amelyért pénzügyi áldozatokat hozott. Az nem fordulhat elő többet, hogy a társadalom csak a költségeket állja, miközben a nyereségből nem részesedik. Ez egyenértékű azzal, hogy a nagyrészvényeseknek nem fizetnének osztalékot. A társadalmi részesedés-program koncepciója is hasít Európa-szerte, Németországban is hasít a baloldal. Pár nappal a választás előtt szárnyalnak a szociáldemokraták.
A jobboldal talajt vesztett azzal, hogy csak egy témán rugózott évekig ("együgyű jobboldal"), miközben a progresszív/baloldali erők az élet számos területén találtak megoldásokat, amelyek a társadalom többségét sokkal inkább érdekli?
7
Első bekezdésed könnyedén cáfolható, elég csak ránézni a pártok programjaira és tevékenységére. A kérdésem kifejtésének utolsó bekezdése érződik is a szociáldemokraták és a keresztény-demokraták között, a dolog úgy áll, hogy a szociáldemokratáknak többen adnak igazat.
A második bekezdésed sem igaz, lásd az energiaszövetkezeteket a spanyol szocialista kormány részéről. Ráadásul pont nem a lakosságra terhelik a pénzügyi terheket, éppen ellenkezőleg. Az energiaszövetkezeteknek pont az a lényege, hogy egy-egy háztartás nehezen tud energiahatékony technológiákra beruházni, mert nincs pénzük rá. De ha sok háztartás összedobja a pénzét, erre máris lehetőség nyílik, és miközben a költségek eloszlanak - tehát az egyénre eső költségek csökkennek -, az előállított produktumot mindenki hiánytalanul, maradéktalanul használhatja. Pont a jobboldal terheli a lakosságra a költségeket a mentőcsomagokkal, mely során a társadalom viseli a költségeket, de a kimentett vállalatok nyereségéből már nem részesedik (ergo meglopják a társadalmat). Tehát amit írtál ebben a bekezdésben, az pont a jobboldalra igaz.
A harmadik bekezdésedről annyit, hogy a világszerte bevezetendő minimál társasági adókkal ezeket az adóparadicsomokat fel fogják számolni. Kik támogatják ezt? Hát persze, hogy a progresszívek/baloldaliak.
A negyedik bekezdésed is rossz. A jobboldal lovagol folyton a gender meg LMBTQ témán. Sok ember csak azért tud ezekről, mert a jobboldal állandóan ezek miatt nyavalyog. Miközben a baloldalon is abszolút réteg-téma, csak a jobboldal rugózik ezen, azt hazudva, hogy a baloldal csak ezzel foglalkozik. Lásd a cáfolatot, én meg sem említettem ezeket a témákat, te hoztad szóba egyedül. Csak te hoztad szóba, senki más. Nem a baloldal lovagol ezeken, hanem a jobboldal próbál hazug módon úgy tenni, mintha a baloldal ezen lovagolna. Ami, lám, hazugság a jobboldal részéről.
8
A progresszív szemlélet miért is zárná ki az objektivitást? Az állításodnak inkább a fordítottja igaz, az objektivitás kívánja meg a progresszív szemléletet (lásd a tudományos szemlélet térnyeréséhez is szükség volt az egyházi dogmák meghaladására).
Kedves 14-es!
Ennek a böffentésnek kb. annyi értelme volt, mint az utcán társadalmunk le nem túl értelmes egyéneinek a "mit nézel"-féle felkiáltása, ami a világ legelvtelenebb dolga, lévén, ha x látja, hogy y ránézett, akkor x-nek is rá kell néznie y-ra.
Ennek most ennyi értelme volt tőled. A másik kérdésem alatt nagyon minőségi hozzászólások (is) voltak, tehát valószínű, hogy olyan kommenteket, kérdéseket is nekem tulajdonítasz, amiket nem én írtam, bár nem tudom, hogy jött ez ide a részedről.
Örülök, hogy szakítasz időt becses írásaim olvasására. Lépj szintet, és gondolkodj is el rajtuk, mert az érvek "lózungnak" való kikiáltásának annyi értelme van, mint magának a kommentednek.
Szóval, lépj szintet, és meditálj el rajtuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!