Mennyire jelent alternatívát az új pártszövetség, az Európai Hazafiak és mennyire lehet sikeres, továbbá ez mennyire fogja mérsékelni, vagy éppen felszítani a Magyarországot érő támadásokat?
Salvini, Le Pen, Kaczynski egy új pártszövetségbe tömörült a Fideszt vezető Orbán Viktorral, aminek lehetséges, hogy nagy jövője lesz,de ha nem, akkor is együtt erősebbek, mint külön, külön.
Az is érdekelne, szerintetek kikkel bővülhet az új pártcsalád és fog e az
EPP Néppártból tagokat elszívni, amelynek régen a Fidesz is tagja volt?
Szerintetek a német AfD miért nem csatlakozott, vagy az még várat magára?
Minden érdekel ezzel kapcsolatban, például, hogy milyen hatással lesz ez a V4 kapcsolatokra, illetve ha a Néppárt meggyengül, akkor a liberális-szocialista koalíció veszi e át a hatalmat az EU-ban?
"Az is érdekelne, szerintetek kikkel bővülhet az új pártcsalád és fog e az"
Ez egy nehéz kérdés. A probléma az, hogy az AfD és a skandináv radikális jobboldali pártok a szegényebb EU országból származó bevándorlókat legalább annyira nem szeretik, mint az EU-n kívül érkezőeket. A kérdés igazából az, hogy ezek a pártok hajlandóak-e ezt az ideológiai pozíciót feladni egy erősebb EP-blokk érdekében. Szerény véleményem szerint nem: sok mindent ezzel nem nyernek, viszont ez szétbonthatja a pártegységet, és Dániában pl. láthattuk, hogy ez hova vezet: a Dán Néppárt, ami korábban egyértelműen szélsőjobbos, nacionalista radikális párt volt, engedett a korábbi bevándorlásellenes követeléseiből, megjelent két új szélsőjobbos párt (a Nye Borgerlige és a Stram Kurs), és a Dán Néppárt elvesztette a mandátumainak majdnem 2/3-át.
Ez amúgy a szélsőjobbos pártok rákfenéje: amíg radikálisak, addig kormányzásképtelenek, mert senki nem akar velük koalícióra lépni, viszont abban a pillanatban, hogy visszafogják a radikalizmust, hogy kormányozhassanak, egyből el is veszítik a támogatottságuk nagyrészét.
"EPP Néppártból tagokat elszívni, amelynek régen a Fidesz is tagja volt?"
Ezt kétlem. A Néppárt pártjainak többsége konzervatív-liberális és EU-párti, míg Salvini, Le Pen, Orbán, és Kaczynski euroszkeptikusak és illiberálisak.
"ha a Néppárt meggyengül, akkor a liberális-szocialista koalíció veszi e át a hatalmat az EU-ban?"
Minden bizonnyal. A balközép jelenleg erősödik Nyugat-Európában, míg a konzervatívok és a liberálisok gyengülnek. Ha a szélsőjobb esetleg felkúszna, előbb látnék esélyt egy szocdem-liberális-konzervatív vezetésre, mint egy konzervatív-szélsőjobbosra.
" a szegényebb EU országból származó bevándorlókat legalább annyira nem szeretik, mint az EU-n kívül érkezőeket."
Szerintem Nem bánná Orbán, ha szigorodna a ki, vagy bevándorlás az összes európai országban, mert egyáltalán nem jó nekünk a képzett munkaerő kivándorlása, az egészségügyben ez már kezd zavart is okozni, de értem a lényeget, a Miép és a Jobbik is nyitott, de veszített a tagságából azonnal.
" A Néppárt pártjainak többsége konzervatív-liberális"
A többsége igen, de nem mindegyik, illetve határesetek is vannak, jöhet botrány, vagy egyéb ami kissé megritkítja az EPP-t, akkor van hova menni és ez fontos!
Aztán Orbán szerintem nem euroszkeptikus, talán a lengyel sem és Salvini is érdekes ebből a szempontból, csak nagyobb nemzeti hatáskört akarnak, illetve egészen más fővonal mellett éreznék jól magukat az Unióban.
Az is fontos, hogy két olasz párt is csatlakozott, ez erősítheti közöttük a koordinációt, egyenlőre a spanyolt nem tudom hová tenni. Spanyolországról főleg a katalán szeparatizmus kapcsán lehetett hírt kapni és abban nem sok vizet zavartak.
Elsőnek is: "új pártszövetségbe tömörült" Egyelőre ez még nem pontos, csak ezt a nyilatkozatot írták alá, ami bár szerintem is egy új pártszövetség kezdete, de még nem vagyunk ott.
Másik, hogy sok ellentét van az aláíró pártok között (néhányat az 1.-es is említett):
1. Ott van a 2 olasz párt Salvini és Meloni vezetésével, akik eléggé rivalizálnak most Olaszországban, úgyhogy bár most mindketten aláírták, nem hiszem, hogy beülnének egy közös pártcsaládba.
2. Kaczynski és pártja eléggé oroszellenes, míg például Le Pen orsozpárt. Ez is azért eléggé nagy ellentét.
Az AfD pedig szinte biztos, hogy nem fog csatlakozni, mert az sem a CDU/CSU-nak és legfőképpen a német multiknak nem tetszene.
Szerintem amúgy nem lesz ebből semmi vagy maximum csak részben fog megvalósulni és nem lesz olyan nagy tényező az Uniós politikában.
Egyenlőre valóban nem jelentős tömörülés, de mégis, nincs a Fidesz magában, hogy a Rutte ki akarja csak úgy dobni az EU-ból, meg a lengyelek érvei is nyomatékosabbak.
Nem ismerem a procedúrát, hogyan lehet belőlük pártcsalád, csak mostanában nézegetem a politikát, eddig alig érdekelt, de majd kiderül.
A két olasz nekem úgy tűnik, hajlik a koalícióra egymással és a franciák erősek, erősebbek, mint a választáskor, pedig Macron alig bírt nyerni akkor.
Az oroszok itt nemigen játszanak szerepet és azt sem hiszem, hogy sokat törődne immár Orbán azzal, mit mond a Merkel, az AfD-t pedig eddig sem érdekelte.
Mellesleg nem vagyok elkötelezett semmilyen párt felé, csak érdeklődve figyelem, mi történik, szerintem a Fidesz talajt fog, hogy úgy mondjam, megveti a lábát a jövő évi választásokra, mert eddig eléggé a levegőben lógott.
Úgy vélem, talán bánják már az EPP-ben, hogy kiüldözték, mert ha benn maradt volna, kevesebb bajt tudott volna csinálni, de valóban kérdéses, hogy fognak e még mások csatlakozni, szerintem sanszos, de majd meglátjuk.
Szerintem meg igenis, egy komoly tényező körvonalazódik, markánsan kidomborodik, hogy van másik Európa is, nem csak a fősodor, amelynek aligha van akkora támogatása, mint azt gondolják.
Valóban nincs egyedül a Fidesz, de Kaczynski miatt úgy igazán sose volt.
A franciákról annyit, hogy most mind Macron, mind Le Pen nagyot bukott a választáson (most voltak regionális választások) és bár nem egyeztethető össze a 2 választás, mégis jönnek fel a középpártok, akik együtt kiüthetik vagy Macront (akit én nem hiszek) vagy Le Pent (aki valószínűbb, de inkább az lesz, hogy ő és Macron kerül be jövőre a második fordulóba).
Az oroszokhoz való hozzáállás a lengyeleknek fontos lehet. Valóban Orbánt valószínűleg nem érdekli Merkel, de mint írtam a multik véleménye (itt leginkább a német autógyárakra gondolok) nagyon is számít.
Nem hiszem, hogy nagyon bánják, hiszen amikor bent volt, akkor is elég sok bajt csinált (elég csak a Junkeres plakátokra gondolni). Szóval nem hiszem, hogy sírnak utána.
Az, hogy mennyire lesz komoly azt én is csak tippeltem, de önmagában nem lesz vezető. Ha mindegyik párt aki aláírta a nyilatkozatot csatlakozik 115 képviselőjük lesz, amivel még mindig csak a harmadikok. Viszont nem tartom valószínűnek, hogy mindegyik csatlakozna.
Azért a sárga mellényes tüntetések szerintem jócskán megtépázták Macron népszerűségét, bár ezt kezdi a járvány kicsit feledtetni, de az elégedetlenség létezik a felszín alatt, szerintem a francia átlagpolgár kezd jobbra tolódni, vagyis van a Le Pennek keresnivalója.
Abban nem vagyok biztos, hogy a német nagytőke nagyon elégedett lenne a mostani EU-s gazdasági szemlélettel, mivel a minimáladó tervezete sokkolhatta őket, de mi, meg az írek, meg még valaki leszavazta, így Orbánt támogatni fogják, meglehet, hogy a mostani körvonalazódó új politikai erő ennek a következménye.
Erről mit gondoltok?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!