Sok diktatórikus ország nevében miért van benne a "demokratikus" jelző?
Minden elnyomó hatalom egy ideológiára, ha úgy tetszik, mítoszra épül. Az eredendő jóságot tűzik zászlajukra, még ha épp az ellenkezőt teszik is.
Egyébként nem tudom megfigyelted-e de minél szemetebb diktatúra az adott ország, annál több a jó hír a híradók elején.
Na, most kapcsold be a magyar híradót és tapasztald meg ezt a saját szemeddel. Miközben naponta sok száz ember hal meg, minden más jó hírt tol ez az aljas rendszer a képedbe, csak a valósággal ne szembesülj.
Demokratikusak ezek az orszagok is, hiszen a nep szavaz ... ellenben annyiban diktatorikus is, hogy megmondjak kire szavazzon a nep :)
Nem lehet minden tokeletes, nem a Paradicsomban vagyunk ... jelentem ez itt a Fold!
A XX. század közepén valóban úgy gondolták, és hitték az önmagukat demokratikusnak titulált szocialista államok, hogy sokkal inkább demokrácia és szabadság az, ahol a kommunista párton belül eldöntheted, melyik alirányzatuk, emberük legyen a vezető, kik írják a következő ötéves tervet, és milyet, mintha szabadon választhatnál húszféle párt közül, ami hiába kiabál teljesen más érzületi világot magából kifelé, ha végső soron a piaci viszonyok ugyanazt az eredményt fogják kihozni az életedre nézve. Eleve nincs tervgazdaság, szóval azt csak hiszed, hogy az állam bármibe is beleszól, mikor a piac diktál. Kinézi X országot egy tőkeerős vállalat, eltakarítja az útjából a helyi ipari konkurenciát, megkeni a bábokat, akik majd nyeretik a pályázataikat, és teríti a saját portékáját. Teljesen mindegy, hogy valami kukluxkláni párt vagy valami rózsaszín ködben úszó liberális van nyeregben, megoldják, hogy az ő vállalati érdekük érvényesüljön. (Hogy hazai példát mondjak, annyi lesz a különbség, hogy pirosra vagy kékre festik a Flirtet. És ez az egész világra igaz.) Te - "te senki" - meg elgondolkozhatsz, mennyit is ér a valóság befolyásolására a te szavazatod. Kimész reggel sétálni a rétre, ahol és ahogy 50 éve mindennap szoktál, és egyszer csak azon kapod magad, hogy kerítés áll keresztben az úton, és rádfogják a puskát, hogy magánterület, tágíts! Valakinek volt annyi pénze, hogy megoldotta, a közterület is az övé legyen. Mit tud csinálni egy valódi baloldali mozgalom? El se tud indulni, mert semmi esélye nincs rá, hogy egyáltalán hirdesse magát. Ebben a rendszerben csakis azok juthatnak valahová, akik mögött befolyás, tőke van. Hogyan tudna egy baloldali mozgalom felkapaszkodni pl. Amerikában a két kapitalista párt mellé? Kb. sehogy. Szóval a másik oldalról nézve meg azt nem tartották demokráciának.
Az már egy másik történet persze, hogy épülő szocialista országokból hogyan lettek közönséges és kifejezetten ócska önmegvalósító sztálini, ceauşescui, kimdzsonguni diktatúrák, tulajdonképpen mindből az lett, de elméleti szinten azért el lehetne vitatkozni azon, melyik rendszer mennyire demokrácia valójában, mert a világ nem fekete és fehér. Itt, Magyarországon is csak egy lózung a nagy demokrácia (Fidesz előtt is az volt), mert valójában az átlag magyarnak még arra sincs ráhatása, hogy a házával szemben mit építenek, nemhogy a munkakörülményeire vagy az ország haladására. Régen bement az ember a tanácsba, és legalább elbeszélgetett az elvtársakkal arról, hogy szerinte mit hogy kéne meg hogy nem - azt legfeljebb nem úgy lett. Ma elintézik azzal, hogy "Magánterület" semmi közöd hozzá. Ahogy ahhoz se volt, miből lett magánterület. Az átlagembernek annyi befolyása sincs a világra, mint 30+ éve volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!