Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Texasban nem omlott volna...

Texasban nem omlott volna össze az energiaellátás, ha a baloldalra, zöldekre hallgatnak?

Figyelt kérdés

Texas hagyományosan nagyon jobboldali, liberális, libertárius állam az USA-ban, a kapitalizmus, szabad piac bástyája és az olajiparnak is központja. Február közepén Texas szó szerint lefagyott, lebénult, mivel összeomlott az állam villamosenergia rendszere.

A zöldek és a támogató balliberálisok mindig hangoztatják Amerikában és a világban (Magyarországon is gyakran hallani), hogy szakítani kellene a fosszilis energiával, atomenergiával és nagy erőművek, nagy energiarendszerek helyett kicsi erőművekre, helyi szintű energiaellátásra, decentralizált rendszerekre lenne szükség, amit alapvetően megújuló energiaforrásokra, napenergiára, szélenergiára, vízenergiára, esetleg faaprítékra, biohulladékra kellene alapozni.



2021. márc. 5. 22:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%
Nem omlott volna össze az ellátás, ha nem szigetüzem lenne Texas. Teljesen kretének, hogy nincsenek összeköttetésben a másik három nagy amerikai hálózattal...
2021. márc. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

___ ____ ____ ____ _ _ ____ ____ __ ___ ____

/ __)( _ \( ___)( ___)( \( )( _ \( ___) /__\ / __)( ___)

( (_-. ) / )__) )__) ) ( )___/ )__) /( )\ ( (__ )__)

\___/(_)\_)(____)(____)(_)\_)(__) (____)(__)(__) \___)(____)

2021. márc. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
42%
Bill gates csinálta az havat még az áramszünetet: [link]
2021. márc. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%
Nem omlott volna össze, ha nem tolják túl a vadkapitalizmust egy olyan alapvető szolgáltatásnál is, mint az áram. Az ilyen alapvető közműveknél civilizált országokban az állam felel, még akkor is, ha az alapvetően tovább van adva magánvállalatoknak. Ha nincs állami kontroll, akkor egy szolgáltató sem fog költségesen plusz kapacitásokat és tartalékokat beépíteni a rendszerébe, mert 5-10 évente ennek hiányában nem lesz áram napokig.
2021. márc. 5. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Mint mindig, a helyzet most is sokkal bonyolultabb. Először is, Amerika a biznisz hazája. Ott nem kertelnek, ötölnek és hatolnak, ami megéri, az éri meg. Ezért van az, hogy a külvárosban egy oszlopon megy minden. Ugyanakkor azzal sem kertelnek, hogy mire képes a szisztém. Ott ki merik írni a szolgáltató honlapjára, hogy tartsál otthon pokrócot, konzervet, zseblámpaelemet és palackos vizet. Mert nem éri meg bizonyos ritkaságú eseményekre felkészülve ülni egy életen át. De az összes amerikai katasztrófafilm erről szól, nem tudom, mi a csodálkozás tárgya. :) Ráadásul Texasban igen olcsó az áram, és ennek megvan az a hátránya, hogy attól olcsó, hogy a költségeket minimális szinten tartják. Ez meg lepusztult berendezéseket és buta alkalmazottakat jelent, ami egyenes út a nagy áramszünetekhez. Az meg nem igaz, hogy nem diverzifikálnak, tavaly már 1 GW kisméretű naperőművük volt, és 2020-ban az összes fejlesztett energiának több, mint 30 %-át adták a napelemesek. ezzel együtt is az építkezési/átgondolási tanács az, hogy legyen alkalmas az épület a passzív túlélésre, tehát ha nincs víz, villany, gáz, csatorna, akármi, akkor is maradj életben. Kicsi helyiség, jó hőszigetelés, természetes szellőzés és nappal elég fény beeresztés, fúrt kút, satöbbi.
2021. márc. 5. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Látom már más megírta.

A zöldek meg hülyék, a faapríték fogalomra nagyon haragszom, mert az vezet a bolygó sivataggá válásához. Nem képződik annyi, hogy értelme legyen arra ráállni, tehát lerabolják a faforrásokat.

2021. márc. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első utalt rá, Texas külön rendszert alkot az USA-ban, csak nagyon kevés a külső összeköttetés, saját magát látja le, saját jogi és villamosenergia rendszer szabályozással, ebből a szempontból nagyban teljesül a saját, lokális energiaellátás.

Ha viszont nincs helyi termelés, de van helyi igény, akkor ez nem jó. Texasnak is jobb lett volna, ha egy nagyobb rendszer része és nagy mértékben tudott volna máshonnan importálni. A nagyobb rendszerek üzemeltetése biztonságosabb, gazdaságosabb, mint a kis helyi autonóm rendszereké, ezért butaság, amit a zöldek szoktak promotálni. Az ipar fejlődése az utóbbi száz évben mindig is a minél nagyobb rendszerek felé haladt ezért, nincs értelme visszafordulni. A század elején tényleg így volt, hogy minden település megtermelte magának a villanyt, függetlenül működött, aztán egyre jobban egyesültek és Magyarországon is egységes rendszer lett a MAVIR felügyelete alatt. Az országos rendszerek is egyesülnek, Magyarország az UCTE rendszer tagja, ami szinkronban üzemel Portugáliától Romániáig, egy rendszert alkot. A villamoseneriga rendszeren belül alapvető, hogy a termelésnek és fogyasztásnak mindig egyenlőnek kell lenni. A fogyasztás lekövetéséhez, termelésváltozások kezelésére tartalékok kiépítésére is szükség van. Ez is sokkal gazdaságosabb nagy rendszerek esetén. Ha minden városnak vagy akár minden háznak fel kellene szerelkezni tartalék aggregáttal, több napra elegendő akkumulátorral, annak iszonyú költségei lennének. Az erőműépítés is nagyban gazdaságos. Egy nagy 500MW-os kombinált ciklusú erőműblokk építése, üzemeltetése sokkal olcsóbb, mint 10 db 50 MW-osé. Ez egyébként a megújulókra is igaz. Egy 50MW-os naperőmű sokkal olcsóbb, mint 10000 db kis 5 kW-os háztartási kiserőmű. És ahogy említettem a termelésnek-fogyasztásnak egyensúlyban kell lenni, ezt vezényelni a rendszerirányító feladata. Ha 20 nagy erőművet kell vezérelni, az egyszerűbb lehet, mintha 20000-et kell, főleg ha utóbbiak kicsi, megújulós, időjárásnak kiszolgáltatott erőművek.

Texasban februárban a napelemek sem termeltek, a szélturbinák is lefagytak vagy leálltak a vihar miatt és az elvileg időjárásfüggetlen faaprítéktüzelés sem lenne tökéletes tartalék, mivel az is összefagy a hidegben, nem adagolható a kazánokba. De Texasban nem a megújulók miatt omlott össze az energiaellátás, hanem elsősorban a nagy fosszilis erőművek miatt. A szénrakások összefagyása miatt leálltak a szénerőművek és a gázkutak, gázhálózat is lefagyott. Szakértők szerint utóbbi mulasztás volt a fő felelős, a gázkutakat, gázhálózatot, gázerőműveket kellett volna felkészíteni, hogy nagy hidegben is üzembiztosak legyenek. Ezek a beruházások a cégek spórolása miatt elmaradtak. Magyarországon egyébként a gázerőművek kötelesek fűtőolajat is tartalékolni, hogy válsághelyzetben, gázellátási gondok esetén álljanak át arra, ne kelljen leállni és ne omoljon össze a villamosenergia rendszer.

2021. márc. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
60%
És egyébként pont texasi a tréfás történet, ami a hirtelen és nagyléptékű időjárásváltozásról szól, a magyarnak mellé fűzött magyarázat az, hogy gyakorlatilag a kontinensen észak-dél irányban szabadon flangálhatnak pluszok és mínuszok. Már nem tudom, hogy szól, de ilyen feldobom a tojást, mire leesik megsül, miközben előtte valami hóviharos izé volt. Persze, ők már nem olvasnak. :D
2021. márc. 5. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Pont hogy még jobban összeomlott volna.
2021. márc. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
35%

Nem találok normális adatot, de ahogy elnézem, rotáció volt, azaz sokaknak volt egy pár órát villanya, majd utána nem. Arra azért elég egy basz kifejezés az, hogy összeomlott. :D Mintha MSZP-s lennél FIDESZ kormány alatt, vagy fordítva. :D Szóval érted igazság helyett bombasztikus végletesség.

Nálunk is mindig voltak ilyen tervek, hálistennek ritkán kellett fogyasztókat korlátozni, de azért azt naivság lenne hinni, hogy bármely rendszer majd ellát villannyal mindig mindenkit.

2021. márc. 6. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!