Meddig maradhat még az olaj-földgáz bőség a világban és az olcsó 50-60 dolláros olajár?
Sokáig.
Már 50 évvel ezelőtt is attól rettegett mindenki, hogy elfogynyak a készletek és méregdrága lesz minden.
még 50 évig
igaz már vagy 50 éve ugyanez az 50 év van belengetve
csak azóta új olajmezőket találtak, és hatékonyabb kitermelési technológiákat
talán 50 év múlva is további 50 év olajellátást jósolnak.
Az olajárat részben a politika, részben a kereslet-kínálat viszonya határozza meg. Hosszútávon nő a kereslet, így az ár is emelkedni fog majd.
Hogy meddig tart ki az olajkészlet az a fogyasztástól és az új mezők megtalálásától függ. A jelenlegi készletek alapján még néhány évtizedünk biztosan van. Viszont nem elhanyagolható, hogy a szegényebb régiókban ahogy nő az életszínvonal, úgy nő a fogyasztás is.
Ahogy az ellőttem levők írták. Csak annyit tennék hozzá, hogy ebbe nagyban beleszólnak a hatalmas cégek, lobbik is. Ha megmarad az a trend, hogy az elektromos autók, a "környezetbarát" energia termelés marad a divat, akkor ebbe az irányba megy majd a technológia és az ipar is. Akkor másra lesz szükség, kevesebb kőolaj kell majd energia termeléshez meg üzemanyagként, vagy éppen a vegyiparhoz a műanyagok előállításához, egyebekhez.
Ha viszont más lobbik kerülnek erő fölénybe, akkor más irányba fogunk elmenni.
Valójában igen kevéssé számít, hogy a Föld ezen kicsi része, Európa és az USA mit tesz majd, mert ott lesz meghatározó a fogyasztás, ahol sokkal többen élnek. India, Kína, Dél-Amerika és Afrika. Jelenleg ott van a környezet legnagyobb szennyezése is - hiszen a nyugati cégek ott termelnek hogy ne vonatkozzanak rájuk a szigorú európai, amerikai szabályok + olcsóbb a munkaerő, ahogyan a városok ott engedik be még a szennyvizeiket lazán az óceánba stb. Vagyis az a kérdés, hogy az ott éppen jobban élni kezdő milliárdoknak mire lesz lehetősége és milyen döntéseket hoznak.
Ehhez kell most innen nagy segítség. Hogy akik most éppen fejlődni szeretnének, azok kihagyhassák azt a lépést amiről mi már megtanultuk mennyi kárt okoz és mennyi kőolaj kell hozzá. Ha nem benzines, dízeles járműveket vesznek amikor már lesz annyi pénzük, hogy autót vehessenek, hanem hibrid vagy elektromos autókat, akkor számítani fog, hogy a most fejlettebb régiókban is lecserélik ilyenre vagy sem. Ha viszont ebben nem segítjük őket, akkor 1-2 milliárd benzines, dízeles jármű, fogyasztása mellett nem sok vizet zavar ha pár száz millió autó már elektromos vagy hibrid lesz. És ez fogja eldönteni hogy a készletek meddig elegendőek.
Amúgy még 16 076 napig (olyan 44 év) tart ki az olaj. Földgázzal jobban állunk, 58021 napig (majdnem 159 év) fűthetünk.
Az viszont biztos, 50 év múlva már aligha lehet mondani, hogy még 50 évig kitart.
Szerintem sokkal hamarabb fog az emberiség áttérni az elektromos (hidrogénüzemű) autókra áttérni, mint azt most gondolnánk!
Kína hatalmas energiákat mozgat meg akkumulátor gyártás ügyben. Pont Indiának, Kínának stb. lesz a legfontosabb és legsürgősebb hogy az olajfüggőségtől minél gyorsabban és minél nagyobb mértékben megszabaduljanak!
Aki járt már Távol-Keleten, az tudja, hogy ott a dolgok min. kétszeres sebességgel történnek - ráadásul tele vannak pénzzel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!