Ti hisztek benne, hogy a következő években, évtizedekben egyre olcsóbb lesz az energia Európában?
Gyakran hallani, hogy a fenti folyamatokat erősíti az EU összefogása, új exportőrök a világpiacon, a technológia fejlődése (palagáz, olcsó napelemek, akkumulátorok), a környezettudatosság erősödése (energiatakarékosság, takarékos eszközök, modernebb autók,elektromos autók), így a kínálat gyorsabban nőhet, mint a kereslet, és bőség, olcsó árak várhatók az energiapiacon (villamos energia, földgáz, üzemanyagok).
Én ebben szkeptikus vagyok. Szerintem több tényező miatt gyorsabban nőhet a kereslet világszinten (Ázsia, Afrika gazdasági fejlődése, iparosodás, közlekedés...), a kínálat pedig zsugorodhat Európában (szénerőművek, atomerőművek leállása, fokozatos eltűnése, észak-európai szénhidrogénmezők kiürülése, aztán politikai bizonytalanságok, geológiai okok miatt az orosz, észak-afrikai, közel-keleti export csökkenése, kiesése is felmerülhet). Így nézve inkább nagy áremelkedések jöhetnek rezsicsökkenés helyett.
Ki mondta, hogy olcsóbb lesz bármi is? Arról van szó, hogy a fosszilis energiahordozók és a megújuló energia közötti árkülönbség csökken. Nyilvánvaló okok miatt az olaj, földgáz stb ára a földkészletek apadása miatt egyre nagyobb lesz, míg a technológiai fejlődés miatt a zöldenergia kevesebbe fog kerülni, illetve kevesebbre lesz szükség.
Azt viszont ki lehet jelenteni, hogy előreláthatólag, például a napenergia soha nem lesz annyira olcsó, mint mondjuk az atomenergia. Ehhez tényleg egy vagy több technológiai áttörésre lesz szükség.
Igen.
A megújuló energiatermelés hatékonysága folyamatosan javul. Ausztráliában a napenergia termelés már olcsóbb mint az atomenergia. A megújulóké a jövő, szerintem még 20 év és a megújuló energiaforrások lesznek a meghatározóak az energiapiacon.
AZ EU 20-20-20-as direktíva szerint egyébként az EU-s energiatermelés 20%-át már megújuló forrásokból kell fedezni 2020-ban.
"Ausztráliában a napenergia termelés már olcsóbb mint az atomenergia."
Legfeljebb a támogatott árral. És még azzal együtt is csak úgy, hogy a megújulók időjárástól való függését az állam kompenzálja - mármint a többi fogyasztó. A megújuló persze ettől már lehet üzlet, csak a bolygó energiaéhségén az nem segít, hogyha eláll a szél, vagy felhő jön, a megújuló-termelő széttárja a kezét, hogy bocsika. Lenne csak menetrendre kötelezve (mint a PIAC minden szereplője, ki termelni akar), kénytelen lenne tárolókapacitást kiépíteni, rögtön triplájába lenne neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!