Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kedves liberálisok, mi a...

Kedves liberálisok, mi a véleményetek erről a privilégiumokról szóló videóról, nem butaság privilégiumokban gondolkodni?

Figyelt kérdés

A privilégium erőltetett, primitív, leegyszerűsítő fogalom, kiemel egy-egy tulajdonságot (pl. fehér, hetero, keresztény), és azzal magyaráz mindent, pedig sokkal több tulajdonság van. És ezek relatív tulajdonságok, változóak, stb. Pl. valaki kövér volt, de kemény munkával lefogyott, és jó alakja lett. Ez nem privilégium, megdolgozott érte. Vagy magasnak lenni: van, ahol és amikor előny, máskor hátrány, és millió más tulajdonság is van, amely sokkal fontosabb lehet az adott személynél. Baromság kijelenteni, hogy magasnak lenni privilégium, és kész. Nyugaton sok liberális ilyen kategóriákban gondolkodik, főleg a "fehér" privilégiumokról.


https://www.youtube.com/watch?v=Ay6OX0kEvD4&t=1s



2020. dec. 25. 09:22
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
93%
Kérdező, szerintem fuss ennek neki újra, mert nagyon kezdsz elveszni, vagy hagyd az egészet. igazság szerint én azt nem értem, hogy neked most magával a kifejezéssel van bajod? Mertláthatóan elismered, hogy igen vannak sokan előnyből induló emberek (privilégiumaik vannak), de valamiért nem szereted, ha ezt kimondjuk ilyen néven.
2020. dec. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Privilégium jelentései:

1. Előnyös helyzet, előjog, amely egy személy vagy közösség számára több jogot biztosít, mint a társadalom többi részének; kiváltság.


A nemesi privilégiumokba beletartozott az adómentesség. A feudális privilégiumokat eltörölték a polgári forradalmak.



2. Megadott kedvezmény, engedély, amely különleges lehetőséggel, jogkörrel ruház fel egy személyt vagy közösséget; kiváltság.


A királyi városok privilégiuma volt a vásárok tartásának, adók szedésének a joga. A privilégiumokról a király pecsétes oklevelet ad ki.



Nincsenek privilégiumok.

Amerikában divatos white privilégium meg még a hibás kifejezéshasználatot elnézve sincs.

2020. dec. 25. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Az előjog (jog!) és az előny nem ugyanaz. Nem bűn valamiben jónak lenni, nem szabad kárpótolni a rosszabbakat, és nem lehet egyetlen paraméter szerint kiváltságosakra és elnyomottakra osztani az embereket.
2020. dec. 25. 14:34
 14/22 anonim ***** válasza:

a privilegium nem bun ! de tisztaban kell vele lenni, es igen is tamogatni kell a kevesbe szerencseseket.

en is tudom, hogy vannak privilegiumaim, mert feher vagyok, jo anyagi korulmenyeim vannak, es a klasszikus ertelemben szep is vagyok. eppen ezert kotelessegemnek erzem tamogatni azokat, akik nem olyan szerencsesek ezekben a dolgokban mint en.

2020. dec. 25. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Ezek nem előjogok, hanem előnyök.
2020. dec. 25. 15:42
 16/22 anonim ***** válasza:

#14

Ezzel azt mondod, hogy a nem szép, nem fehér ember saját jogán nem is tud olyan jól érvényesülni, csak a te segítségeddel?


Ez nem rohadtúl lenéző és gőgös hozzáálás?

2020. dec. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
ezt most elegge kiforgattad
2020. dec. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Akkor jól értem a kérdezőt csak a szó zavarja, tehát akkor jómódú fehér családba születni mondjuk az USA-ban nem privilégium (mert az bántja főhősünk lelkét) hanem EAC (extremely advantageous cicumstance) így már nem bántja a szemed? Tehát nevezzék át és ennyi?


ez mondjuk felkelti az érdeklődésemet viszont:

" nem szabad kárpótolni a rosszabbakat,"


Miért nem? Mert ugye, ha normálisan gondolkodsz te is tudod, hogy sokaknak vannak olya pri...EAC-jai, ami neked nincsen, akkor te most magadat is boldogan hozod már születéskor hátrányos helyzetbe?

2020. dec. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Azért, mert nem is lehet. Messi és Ronaldo nem is tudja kárpótolni a világ többi futballistáját, akik kevésbé zseniálisak. Hol húzzuk meg a határt? Ki zseni és ki még nem az? Nincs annyi erőforrás, hogy mindenkit kárpótoljunk, és végtelen mértékben lehetne megtenni.

Az előjog sokkal komolyabb, törvényben iktatott dolog, mint az előny. A nemeseknek volt, a céheknek, stb. Ha jómódú fehér családba születsz, még mindig lehetsz hülye, lusta, beteg, boldogtalan, fogyatékkal élő. Bizonyos területeken bizonyos mértékben előny alakulhat ki egyes tulajdonságokkal, de ez mindent meghatározó dolog. Egyébként Afrikában érdekes módon sosem jönnek ezzel a fehérek, keresztények javára.

2020. dec. 25. 18:05
 20/22 A kérdező kommentje:

*nem mindent meghatározó dolog.

Az egész egy agyrém.

2020. dec. 25. 18:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!