Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Monarchia felbomlása után...

A Monarchia felbomlása után ki lett volna Ausztria királya?

Figyelt kérdés

"Mi lett volna, ha" típusú kérdés.


A második világháború környékén, vagy utána melyik uralkodói család állhatott volna egy esetleg létrejövő osztrák alkotmányos monarchia élére, mint uralkodó? A korszak nagyhatalmai a független Ausztria létrehozásakor kit támogattak volna?


Történetet írnék gyakorlásképpen, a műfaj történelmi fikció. Egy fiatal uralkodóról szól, akit azért hívnak meg a trónra, hogy a széthúzó nép egységét képviselje.


Az utolsó Habsburg császárt, IV. Károlyt még az 1920-as években lemondatták, ezt a tényt nem változtatnám meg a könyvemben sem.



2020. nov. 23. 15:39
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
11%
Én áliász boxer alsó ohajió
2020. nov. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem ugyanúgy a Habsburg család adta volna az uralkodót.


De támogatást nem kapott volna, jobbról a szovjetek, balról az Usa. Ki merte volna vállalni, hogy na lement a 3. Birodalom, akkor jöjjön egy osztrák monarchia.

2020. nov. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Azért értelmetlen kérdés, mert az osztrákokban nincs, illetve nem is volt olyan jelentős "vezető utáni vágy", mint mondjuk nálunk.

Míg mi szerettük, hogy van egy országot jelképező vezér alkat és megtartottuk a királyságot (még király nélkül is inkább volt kormányzónk, minthogy ne legyen királyság). Ezzel szemben ők megfosztották a Habsburgokat a tróntól és köztársaság lettek.

Ha nem fosztják meg őket, értelemszerűen IV. Károly (náluk I. Károly) lett volna az uralkodó. Ez esetben persze másként alakul a történelem is, hiszen Károly nem menekül el Funchalba, nem kapja el a spanyolnáthát, nem hal meg 1922-ben. Ki tudja meddig uralkodik, hogy alakul a világháború lesz-e egyáltalában világháború, fellépnek-e Hitler ellen, stb (pl az Anschluss biztos hogy nem következik be, avagy ha mégis, valószínűleg erőszakkal és akkor lehet ők is a tengelyhatalmak oldalán állnak).

2020. nov. 23. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Ausztria vezető hatalmának a kulcsa a Habsburg ház vezető szerepe volt.

Ausztria úgy lett Európa vezető hatalma, hogy területét, lakosság létszámát tekintve egy kis ország, de ki tudta használni a szomszédai gyengeségét (Magyarország, Csehország, Lengyelország, német választó fejedelemségek), és birodalomként működött.

Ez a vezető szerep a német egyesülés után Poroszországhoz, majd Németországhoz került, már az első világháború előtt.

A háború elvesztésével a birodalom széthullott, és Ausztria száműzte a Habsburgokat.

Egy fikciós történetben a Habsburg restaurációnak lenne a legnagyobb esélye.

A mikénttel már lehetne variálni.

Békésen, vagy akár úgy, hogy Magyarország trónjára kerül vissza Habsburg uralkodó, és elfoglalják Ausztriát, visszaállítva a birodalmat, de már Budapest a központ.

Egy masik lehetőség a Habsurgok spanyol ági vonalából választott uralkodó, de azt ugyan miért tartanák jobbnak, mint a sajátjukat?

A harmadik út, amit Hitler is tervezett: Austria és Németország egyesül (megtörténhet békésen, Hitler nélkül is)

2020. nov. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Bocs kérdezö de eleve I.Károly (nekünk IV.) Az akit te keresel és ö IRL is létezett. Fiatal volt, nem öt szánták örökösnek egy nehéz helyzetben kellett volna mentenie a birodalmat stb. Minek kitalálni egy ilyen karaktert ha a történelem isprodukált egyet, és valljuk be csúfosan el is bukott.
2020. nov. 23. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Négyes, nagyon hálás vagyok a válaszért, ment a zöld!


Ötös, félreértettél. I. Károly létező személy, tisztában vagyok vele. Azért említettem meg a nevét, mert a regényben nem szeretném folytatni a Habsburg-vonalat, épp azért, mert elbukott!


Szeretnélek megkérni, hogy az esetleges válaszod privát üzenetben írd meg nekem, ne foglaljuk a beszélgetésünkkel a kommentszekciót. Köszi :D

2020. nov. 23. 16:38
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Azért annyit tegyünk hozzá, jó könyv úgy születik, hogy vagy egy létező problémáról ad kritikát vagy egy elszalasztott lehetőséget elemez. A nem lehetséges verziók leírása nem fog érdekelni senkit.

A #4-ben elvi lehetőségek vannak felsorolva, azonban közülük egyik sem kivitelezhető, mert egy vagy több résztvevő ellenérdekelt benne. Azt érdemes tudni, történelemi események azért jönnek létre, mert van valamilyen fél, amely ennek megvalósulásában különösen érdekelt, és van ereje a kivitelezéshez az ellenérdekeltek ellenében is.

Itt azonban senkinek nem volt érdeke osztrák királyságot létrehozni (szórványos csoportokon kívül). A nemzetközi politika szereti az egyértelműséget. Időközben létrejött egy hatalmas nemszeretem birodalom, a Szovjetunió, emiatt senki nem akart még egy potenciális birodalmat. Többek között ez is oka volt Magyarország feldarabolásának. Egyben túl nagy, és nem tudni, az idők során hová áll.

2020. nov. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
nem vagyok történész, de a forrásokban az áll, hogy amikor a németek megszállták Ausztriát, a nép nagy része boldogan fogadta őket, mert nem akartak független országot, amit a nyugat erőltetett. Persze aztán a németek kirobbantották a második vh-t, Ausztria is szenvedett tőle. Ezután létrejön a Második Osztrák Köztársaság, szovjet megszállás, stb., és itt kezdődik a cselekmény, mert az államszerződésben a független Ausztria alkotmányos monarchia lesz.
2020. nov. 23. 18:05
 9/19 A kérdező kommentje:
Igen, gondolkoztam a Habsburg-ház restaurációján.
2020. nov. 23. 18:07
 10/19 kürasszír ***** válasza:

Kedves 3/9-es válaszoló!


Ezt írtad: "Azért értelmetlen kérdés, mert az osztrákokban nincs, illetve nem is volt olyan jelentős "vezető utáni vágy", mint mondjuk nálunk."


De ez igen komoly tévedés!


Ausztriában ugyanis 1934 és 1938 között kőkemény konzervatív-katolikus diktatúra működött, az osztrák rendi állam (Ständestaat Österreich).


A Horthy rendszer ehhez képest ugyanebben az időszakban, 1934 és 1938 között viszonylag parlamentáris demokráciának számított.


Sőt, az osztrákoknak még igazi diktátoruk is volt, Engelbert Dollfuß személyében.

2020. nov. 26. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!