Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Jól látom, hogy Hitler sokkal...

Jól látom, hogy Hitler sokkal igazságosabban osztotta fel Magyarországot, mint az antant szövetség? (tovább lent)

Figyelt kérdés
Lehetséges, hogy ezért volt olyan nagy tabu a jelenleginél egy igazságosabb rendezés? Úgy értem utoljára arra véletlenül pont Hitler uralma alatt került sor, és így egyesekben az régirosszemlékeket™ ébreszthetett volna, nem?
2010. aug. 3. 10:24
 1/10 anonim ***** válasza:
86%
Hitler szövetségesei voltunk, az antantnak pedig az ellensége. Természetes, hogy jobban "osztja fel" a határokat. De egyébként ez sem akadályozta meg a Fall Margarethe véghezvitelében. Amúgy a magyarokat sem tartotta túl nagyra, szóval ha nem lettünk volna a szövetségesei, kétlem, hogy ilyen készségesen közreműködött volna a határrevízióban.
2010. aug. 3. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%

"Lehetséges, hogy ezért volt olyan nagy tabu a jelenleginél egy igazságosabb rendezés?"


Könnyebb lenne megérteni a politikát és a történelmet, ha nem ilyen fogalmakban gondolkodnátok, mint "igazságos". Ugyanis a határok meghúzásánál ez a szempont senkit se szokott érdekelni.


Magyarország 1939-ben háborúra készült Románia ellen. Hitler nem akarta, hogy Mo. és Ro. háborúzzon, ezzel fölöslegesen bonyolítva a helyzetet és veszélyeztetve az olajutánpótlását. Úgyhogy rendezni kellett a kérdést. Engedményt kellett adni Magyarországnak, ugyanakkor a románokat sem volt szabad teljesen elkeseríteni. Így egy olyan döntés született, hogy egyrészt főleg magyarlakta területeket csatolnak Mo.-hoz, másrészt olyan határvonallal, ami ezt a területet román támadás esetén védhetetlenné teszi, ezzel Mo.-t arra kényszeríti, hogy jóban legyen Ro.-val. Később Ro.-t azzal kárpótolták, hogy nagy ukrajnai területeket csatoltak hozzá. Hitlert vagy Antonescut egyáltalán nem érdekelték ilyen gimnazista süketelések, mint "igazságosság". Érdekekkel kalkuláltak.


Ami Trianont illeti, az is elég egyszerű történet, ha félretesszük az olyan hülyeségeket mint "igazságosság", és az érdekekre koncentrálunk. Az antant célja az volt, hogy létrehozzon egy antantbarát, stabil Közép- és Kelet-Európát. Ennek két funkciója volt: (1) elvágni Németországot a keleti terjeszkedés lehetőségétől; (2) elszigetelni a SZU-t. Ennek érdekében létrehozták Jugoszláviát, Csehszlovákiát és Nagy-Romániát, melyek antantbarát államok lettek. Ezeket egy kollektív biztonsági rendszerbe kellett szervezni.


Mekkorák legyenek ezek az államok? Kézenfekvő módon a csehszlovák állam egyrészt Csehországból állt, ami egy 1000 éves alakulat volt, másrészt Szlovákiából, ami Mo. szlovák lakta területei. Romániát Kelet-Mo.-gal bővítették ki, a románlakta területekkel. Végül Szerbia megkapta a délszláv-lakta területeket. Hogyan kerültek magyar lakosságú területek az utódállamokhoz? Ez is egyszerű: az utódállamok között területi viták voltak, pl. Csehszlovákiának Lengyelországgal és Ausztriával, Romániának Ju.-val, stb. Pl. Ro.-nak kellett az egész Bánát, de Ju.-nak is. A megoldás az volt, hogy elfelezik köztük, és magyar területekkel kárpótolják Romániát. Ausztriát pedig Nyugat-Magyarországgal kárpótolták Dél-Tirolért. Tehát a trianoni határ azért megy beljebb, mint a magyar nyelvhatár, mert magyarlakta területekkel kompenzálták az utódállamokat egymás közötti területátengedéseik miatt.


A trianoni béke is politikai célú, érdekek vezérelte döntés volt, ahogy a bécsi döntések is. Az igazságosság senkit sem érdekel, azon kamaszok filozofálhatnak a kocsmában sörözés közben, de a diplomáciának ez nem tárgya.


Azért "tabu" visszahozni az 1940-es határokat, mert Magyarországon kívül ez senkinek sem érdeke. Ha az egész világ az érdekének érezné az 1940-es magyar-román határ ügyét, akkor pillanatok alatt vissza lenne állítva.

2010. aug. 3. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Hitlernek mindegy volt,hogy mekkora Magyarország. A hadseregnek mindenképpen elkeltt jutni a SZU-ba,Dél-Európába stb.ez pedig rajtunk keresztül volt lehetsége. Ha nyer, akkor az egész országot leigázta volna mindenestől.
2010. aug. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ez mondjuk tényleg igaz, hogy É-Erdély védhetetlen lett volna azzal a "formával".. Elégedett vagyok a válaszoddal:) De azért a Szlovákoktól továbbra is nagyon sajnálom a Duna mellette részeket, szerintem egyszerűen nem jár nekik, nagyon nem.
2010. aug. 3. 11:35
 5/10 A kérdező kommentje:
A szlovákoktól kis 'sz' és Duna 'melletti' [damn, fxcking typos!:)]
2010. aug. 3. 11:37
 6/10 anonim ***** válasza:
24%
Hitler szerint mi nem voltunk árja nép. Szóval valószínüleg a 2.VH után minket is kiírtott volna, ha nyer.
2010. aug. 3. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
95%
66-os, te mekkorra szerencsètlen vagy. A szövetsègest kiírtani? Gratulàlok... Ės Hitler csak a germànokat tartotta àrjànak, vagyis akkor az egèsz bolygòt elgàzosìtsa?
2010. aug. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hitler többek között a briteket is árjának tartotta, mint ahogy az amerikaiakat, a japánokat, az olaszokat, és még sok más nemzetiséget.
2010. aug. 3. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
52%

Az első bécsi döntés által megállapított magyar-szlovák határ valóban igazságosnak volt mondható. Igaz, a döntéshozóknak itt viszonylag könnyű dolguk volt, mivel magyar-szlovák viszonylatban élesen meghúzható a nyelvhatár. A magyar többségű területeket visszacsatolták Magyarországhoz, a szlovák vidékek lettek Szlovákiáé. Ezt a számunkra kedvező rendezést azonban elsősorban nem a németeknek, hanem az olaszoknak köszönhettük. Ribbentrop sokkal kevesebbet adott volna vissza, az olasz külügyminiszter, Ciano volt az, aki nagyon lelkesen harcolt értünk ebben az ügyben. Állítólag fejből tudta a vitatott települések nemzetiségi összetételét, amivel teljesen lehengerelte a németeket a viták során.


A második bécsi döntés valóban fura megoldást eredményezett. A Székelyföld gyakorlatilag védhetetlen zsákként nyúlt bele Románia közepébe, irreálissá téve a megvédését egy esetleges román támadással szemben. Románia is furán nézett ki a közepébe teljesen benyúló magyar területtel, ezért a románok számára ugyanolyan elfogadhatatlanná vált (volna hosszú távon is) ez a rendezés, mint számunkra a trianoni. Mindazonáltal a bécsi határvonal semmivel sem volt igazságtalanabb, mint az 1920-as.


Magyar-román viszonylatban egyébként nem lehet igazságos néprajzi határvonalat húzni a két nép településeinek nagyfokú kevertsége miatt. Erdély megosztását általában senki sem vélte szerencsésnek. A nyugati hatalmak rendezési tervei, amelyek 1944-ig igazságosabb magyar-román határban gondolkodtak, inkább a Partium és a Bánát határ menti területeit kívánták Magyarországhoz visszacsatolni (Arad-Szatmárnémeti sáv + mögöttes 30-60 km sáv)lakosságcserével kombinálva. A románok egyébként szintén egy ehhez hasonló területfelajánlást lettek volna hajlandóak végső esetben megtenni 1940. augusztusában, amikor nagyon szorult a nyakukon a hurok.

2010. aug. 3. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
erre nem volt nehéz rájönni -.-
2010. aug. 3. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!