Németországban hogyan tudott megmaradni az ipar?
Régen Detroitban nagyon sikeres volt az autóipar. Aztán ahogy az emberek fizetése nőtt, meg megjelentek a piacon a konkurens cégek olyan országokból, ahol olcsóbb a munkaerő, az autóipar tönkrement.
Nálunk is régen Kádár idején még jól működött és versenyképes volt az ipar. Aztán ahogy a rendszerváltás után emelkedni kezdtek a fizetések, majd bejöttek a kínai tömegtermékek, tönkrement.
Kínában most ugyanez történik(történt a vírusig). Az emberek fizetése folyamatosan nő, ami azt eredményezi, hogy a gyárak tovább mennek olcsóbb helyek felé, mint Vietnám.
Valahogy viszont a Német autóipar Detorittal meg a magyar buszgyártással ellentétben mindent túlélt és mostanáig sikeresen tudott működni annak ellenére, hogy a munkások fizetése egy szinten van egy közép európai vezetőével.
Sőt bizonyos cégek a 2. Világháborút is túlélték.
Az olaszoknál is.
Az Usában pl Detoritban nem maradt meg az ipar. Vagy outsource -olták külföldre(mint az apple Kínába), vagy redneck településekre, ami igazából második világnak számít.
Ami megmaradt az a hadiipar és a repülőgépgyártás, ami viszont csak annak köszönheti a sikerességét, hogy ezekben az ágazatokban a biztonságot túltolják egy kicsit egyelőre. Már jön fel a Kínai és Indonéz repülőgépgyártás olcsóbb árakkal.
"Nálunk is régen Kádár idején még jól működött és versenyképes volt az ipar"
Hiánygazdaságban nem nehéz működtetni az ipart. Mivel semmit sem lehet kapni, ezért a sz*rt is el lehet adni, nincsenek minőségi elvárások, nem kell fejlesztésre költeni. Érdemes összehasonlítani a manapság aranykornak tekintett '80-as évek hazai termékeit a nyugatiakkal: ég és föld a különbség. Itthon simán gyártottak még a '80-as évek második felében is jó 25-30 éves konstrukciókat általában botrányos minőségben. A rendszerváltás azért viselte meg a hazai ipart, mert versenyhelyzetbe került, amire évtizedek óta nem volt példa. Ha tényleg olyan nagy szám lett volna a hazai ipar, nem került volna padlóra, viszont úgy, hogy elveszett a minden olcsó fost korlátlanul felvásárló szovjet piac, komoly bajban voltunk. Piac lett volna Nyugat-Európában is, csak ott a "jóvanazúgy" kaliberű termékeket nem nagyon lehetett eladni.
A szocialista ipar nagy része igen is jól működött és versenyképes is volt a nyugati termékekkel szemben, írom ezt annak ellenére, hogy az szerintem se volt egy versenyképes rendszer.
A rendszer bukását pedig pont az okozta, hogy a 80as évek második felére valamiért a szocialista ipar, és így az erre alapozott gazdaság elvesztette azt a versenyképességét, ami még a 60as években megvolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!