Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Németországban hogyan tudott...

Németországban hogyan tudott megmaradni az ipar?

Figyelt kérdés

Régen Detroitban nagyon sikeres volt az autóipar. Aztán ahogy az emberek fizetése nőtt, meg megjelentek a piacon a konkurens cégek olyan országokból, ahol olcsóbb a munkaerő, az autóipar tönkrement.


Nálunk is régen Kádár idején még jól működött és versenyképes volt az ipar. Aztán ahogy a rendszerváltás után emelkedni kezdtek a fizetések, majd bejöttek a kínai tömegtermékek, tönkrement.


Kínában most ugyanez történik(történt a vírusig). Az emberek fizetése folyamatosan nő, ami azt eredményezi, hogy a gyárak tovább mennek olcsóbb helyek felé, mint Vietnám.


Valahogy viszont a Német autóipar Detorittal meg a magyar buszgyártással ellentétben mindent túlélt és mostanáig sikeresen tudott működni annak ellenére, hogy a munkások fizetése egy szinten van egy közép európai vezetőével.



2020. máj. 15. 02:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Sőt bizonyos cégek a 2. Világháborút is túlélték.

Az olaszoknál is.

2020. máj. 15. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Úgy, ahogy az USA ipara is. Jó tervezők, mérnökök, stílus, a gyártást meg kínában csinálják (mint az Apple), vagy otthon robotokkal (mint a Tesla). Nálunk Magyarországon ez miért nem tud ez működni és miért jelenti a magyar ipart szinte már csak a nyugati multi? Mert a magyar irigy fajta, egy jó szakembert már csak irigységből sem szerződtet le vagy ha mégis, akkor lóf... pénzért akarja aztán az a szakember inkább elmegy nyugatra dolgozni és a multit erősíteni. Az irigységen kívül a kisstílűség és a spúrság is ott van, a magyar cég nem költ fejlesztésre, jó bérekre, helyette inkább a cégvezetés akar meggazdagodni, nem a jó és világszinten versenyképes termék a cél. Ha véletlenül volt is ilyen sikeres magyar startup ami világszinten elismert céggé nőtte ki magát, már elhagyta Magyarországot, mert csak nehézségei voltak a szokásos mentalitásunk miatt (mint a Docler, vagy a Prezi, LogMeIn). Van néhány cég, ami Magyarországi központtal is rendelkezik (mint a Graphisoft), de ez még kevés, hogy egy egész országot felhúzzanak. A németeknek, az USA-nak sok sikeres és értelmesen vezetett cégeik vannak, nem az állam támogatásai nélkül teljesen életképtelenek.
2020. máj. 15. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Az Usában pl Detoritban nem maradt meg az ipar. Vagy outsource -olták külföldre(mint az apple Kínába), vagy redneck településekre, ami igazából második világnak számít.


Ami megmaradt az a hadiipar és a repülőgépgyártás, ami viszont csak annak köszönheti a sikerességét, hogy ezekben az ágazatokban a biztonságot túltolják egy kicsit egyelőre. Már jön fel a Kínai és Indonéz repülőgépgyártás olcsóbb árakkal.

2020. máj. 15. 12:37
 4/5 anonim ***** válasza:
52%

"Nálunk is régen Kádár idején még jól működött és versenyképes volt az ipar"

Hiánygazdaságban nem nehéz működtetni az ipart. Mivel semmit sem lehet kapni, ezért a sz*rt is el lehet adni, nincsenek minőségi elvárások, nem kell fejlesztésre költeni. Érdemes összehasonlítani a manapság aranykornak tekintett '80-as évek hazai termékeit a nyugatiakkal: ég és föld a különbség. Itthon simán gyártottak még a '80-as évek második felében is jó 25-30 éves konstrukciókat általában botrányos minőségben. A rendszerváltás azért viselte meg a hazai ipart, mert versenyhelyzetbe került, amire évtizedek óta nem volt példa. Ha tényleg olyan nagy szám lett volna a hazai ipar, nem került volna padlóra, viszont úgy, hogy elveszett a minden olcsó fost korlátlanul felvásárló szovjet piac, komoly bajban voltunk. Piac lett volna Nyugat-Európában is, csak ott a "jóvanazúgy" kaliberű termékeket nem nagyon lehetett eladni.

2020. máj. 15. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

A szocialista ipar nagy része igen is jól működött és versenyképes is volt a nyugati termékekkel szemben, írom ezt annak ellenére, hogy az szerintem se volt egy versenyképes rendszer.


A rendszer bukását pedig pont az okozta, hogy a 80as évek második felére valamiért a szocialista ipar, és így az erre alapozott gazdaság elvesztette azt a versenyképességét, ami még a 60as években megvolt.

2020. máj. 16. 19:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!