Ha a németek nem vesztegetik az időt a Balkánon, legyőzik a szovjetuniót?
A történelemben a "Mi lett volna ha" kezdetű kérdések nehezen értelmezhetőek, de próbáljuk meg.
Ha a támadás hamarabb indul, a célokat nem változtatják folyamatosan, Moszkvát el lehetett volna foglalni. Sztálingrádot körülzárva tovább nyomulni.
A méretbeli különbségek akkor sem adtak volna sok esélyt a Német Birodalomnak.
A jelentős eltérés az lett volna, ha a brit és amerikai támogatást sikerült volna megszerezni. Az amerikai támogatás volt véleményem szerint a döntő mozzanat a háborúban. Ha csak a Britek támogatását sikerül megszerezni az egy érdekes állapotot hozott volna. Akkor talán nagy területet lehetett volna elhódítani a Szovjetuniótól, ha az USA távol marad, akkor egy új egyensúlyt kialakítani, de a SzU hatalmas hadserege, ha van mögötte amerikai technika abban a korban megállíthatatlan volt (Rengeteg katona, a veszteségekre érzéketlen vezetés). A szovjet fegyverek azonban sem darabszámban sem minőségben nem voltak elégségesek (Még a magyarországi harcokban is jelentős mennyiségű Sherman vett reszt).
A németek egyedül 1941. október közepéig jelentettek jelentős veszélyt a Szovjetunióra, utána az őszi esőzésektől elmocsarasodott az egész ország és megrekedt az offenzíva. Mire november végére beütött a fagy, a szovjetek képesek voltak összeszedni magukat annyira, hogy feltartóztassák, majd december 5-től kezdve 150-250 kilométerrel visszaszorították a németeket Moszkva alól.
Moszkvát akkor sem tudták volna elfoglalni, akármilyen korán is támadnak, mivel egy 5 milliós metropoliszról volt szó, amit házról-házra kellett volna bevenni. Összehasonlításképpen, Sztálingrádnak 500 ezer lakosa volt a háború előtt, tehát Moszkva 10-szer akkora város volt és Sztálingrádhoz is 3 hónap kellett.
Eredetileg május 15-re tervezték a Barbarossa megindítását, de a balkáni hadjárat mellett az is hátráltatta a korai támadást, hogy 1940-41 tele nagyon kemény volt és az olvadás későn indult meg, így még május végén is sártenger volt a Szovjetunió területe, tehát maximum június elején tudtak volna támadni, ezzel pedig 2-3 hetet nyernek, ami nem túl jelentős tényező. Mindemellett pedig a finnek és a románok is szóltak, hogy május 15-re még biztos nem tudják kellőképpen összeszedni magukat.
Úgy érted, a szovjet-angol-amerikai szövetséget (megspékelve az emigráns francia haderővel)? Mert ugye nagy ismerethiányra vall, ha e szövetségnek csak egyik tagját említjük.
Az időpont ne tévesszen meg. Hitler önmaga halálos ítéletét akkor írta alá, mikor elfoglalta Varsót. A többi csak idő és szervezés kérdése.
Akkor lett volna esélyük, ha kicsit még később támadnak.
Sztálin teljesen megbízott a németekben, a kapcsolataik barátiak voltak.
A szovjetek Európában már mindent megszereztek, amit megszerezhettek, fél Lengyelországot, a Baltikumot, a finnektől azt, amit ki tudtak csikarni a téli háborúból, a románoktól elvették Besszarábiát, a mai Moldáviát és Sztálinnak eszébe jutott a japánok korábbi agressziója, így a Vörös Hadsereg felét átirányította Mandzsúria megtámadására, amely japán bábállam volt, így minden bizonnyal háborúba keveredett volna Japánnal.
Mivel a japánok észlelték a szovjet csapat összevonásokat, maguk is komoly védelmi erőt irányítottak a térségbe, így az oroszok a német támadás után ki sem vonhatták onnan az erőiket, mert félő volt, hogy akkor a japánok támadnak, egészen őszig folytak a tárgyalások a róka fogta csuka jellegű helyzet feloldására és ez az oka a németek kezdeti sikereinek, mivel a Vörös Hadsereg tekintélyes része távol-Keleten volt lekötve, így nyugaton a németek túlerőben voltak.
A szovjet fegyverek szinten voltak a németekével és a háború első féléve alatt semmit sem erősödött a Vörös Hadsereg, hanem éppenséggel rengeteget gyengült, rengeteg embert, fegyvert, hadianyagot és területet vesztettek az oroszok, de végül Moszkva alatt mégis megállították a németeket, mivel a távol-Keleti csapataikat Moszkva alá tudták irányítani.
A japánok is az innen kivont seregeikkel tudták az USA-t és a brit, holland gyarmatokat megtámadni, ezt a hatalmas védelemre összpontosított erőt használták fel offenzív módon a háború kiszélesítésére.
Nem sokat kellett volna Hitlernek várnia, talán csak pár napot, vagy hetet. Ha hamarabb támadnak, akkor sokkal nehezebb dolguk lett volna, mert akkor még sokkal több szovjet hadosztály állomásozott Európában, akiket könnyedén ellenük lehetett volna irányítani és a japánok sem irányítottak még akkor nagy számú katonai erőt Mandzsúriába, kivonva azokat a kínai frontokról, így velük is könnyebben sikerült volna diplomáciai megoldást találni a konfrontáció feloldására.
Még annyit a teljesség kedvéért, hogy a japánok az így felszabadult erőt felhasználhatták volna a kínai frontokon, de az nem vonzotta őket, mert Kína ekkor egymással rivalizáló darabokra volt szakadva és ha békén hagyták őket a japánok, akkor egyre jobban egymás ellen fordultak. Japán ekkor már óriási kínai területeket birtokolt, inkább a takaros brit, holland gyarmatokra fájt a foguk a nyersanyagok és az olaj miatt, amitől az USA embargó megfosztotta őket, ellenállhatatlan vonzerőt gyakorolva rájuk és ezek a gyarmatok szinte teljesen védtelenek voltak, még India is, hiszen a britek átirányították a gyarmati hadseregeik javát észak-Afrikába. Még Ausztrália és Új-Zéland is védtelen volt és az USA is katonailag gyenge volt, hiszen szárazföldi hadereje az amerikaiaknak nem is volt szinte semmi, egyedül a haditengerészet rendelkezett vagy két hadosztálynyi tengerészgyalogossal, de az nem volt szembeállítható a japán harcedzett csapatokkal. Az USA légiereje is kicsiny és elmaradott volt ekkor, egyedül a haditengerészet volt jelentős, de abban is erősebbek voltak a japánok, lévén az USA flottái kétszáz hajóból álltak, a japánoké meg háromszáz fölött valamivel, ráadásul a japánok hajói újabbak és korszerűbbek voltak.
Az USA így is úgy is támadott volna, így Hitler sorsa meg volt pecsételve.
Legfeljebb a SZU-n kívüli országok nyugat-hoz tartozhattak volna.
'Az USA így is úgy is támadott volna, így Hitler sorsa meg volt pecsételve'
Nem is volt hadserege, meg Roosevelten kívül senki nem akart háborút az USA-ban.
#9
Szerinted akkor kik szálltak partra az Ohama beach-en?
Bolgárok?
Pearl Harbor-i kikötőben meg minden bizonnyal a Hawaii bennszülöttek játékhajóit süllyesztették el a japánok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!