Hitler korának illiberális politikusa volt?
Veszélyes folyamatokat indíthat el egy ilyen burkolt és indokolatlan lenácizás...
Én pont hogy a nyugati-európai demokráciákat nevezném illiberálisnak ahol durván korlátozzák a szólásszabadságot és vonják meg a beszédteret liberális érdekeket sértő problémáktól.
Meg mondjuk merné valaki legcizni a miniszterelnököt a németeknél vagy a franciáknál. Megnézhetné magát...
A náci propaganda felettébb populista volt, különösen eleinte, a hatalomra jutásuk előtt és közvetlenül utána.
Nagyon jól meg tudták szólítani a németeket és sok érdekes dolog fűződik hozzájuk.
A napilapok árusítását például úgy szervezték meg, hogy lehajtható fedelű ládákban kitették őket őrizet nélkül és becsületkassza volt, aki kivett egy újságot, az betette az aprópénzt és mindig inkább több volt benne, mint kevesebb pénz, senki nem vállalta maga előtt a lopás szégyenét.
Hatásos propagandát végezve ügyesen tudták a közvéleményt befolyásolni, szóval nagyon széles skálán kellene ezt értékelni, hogy meg lehessen határozni a pontos politikai besorolást, mert sok szempontból baloldali, mondhatnám szocialista jellege is volt, hiszen nemzeti szocialista párt volt a nevük, sok szempontból meg jobboldali, most természetesen a rasszista, vagy a diktatórikus berendezkedést figyelmen kívül hagyva.
Az sem igaz, hogy teljesen illiberálisak voltak, hiszen a populizmushoz kell az, hogy bizonyos szempontból a nép véleményét megszondázzák és azokban a kérdésekben, amik a saját politikai szándékaikat nem keresztezte, azokban látványosan érvényesítsék a népakaratot.
Később a diktatórikus intézményeket is ebbe csomagolták, például un. népbíróságok ítélték el az ellenségeiket, a koncentrációs táborok első foglyait azzal az ürüggyel zárták be, hogy megvédjék őket a népharagtól és persze átneveljék őket.
Még a háborús években is próbálták fenntartani a látszatot, hogy ők a népakaratot képviselik, bár ekkor már ez egyre nehezebben ment és egyre átlátszóbbak lettek a hazugságok, de korábban valóban tettek olyan lépéseket is, amiket akár liberálisnak is lehet nevezni, az akkoriban megszokott merev politikai világban, ezzel alapozva meg a látszatot, illetve a nagyarányú támogatást.
Ma már ezt persze senki nem veti fel és így érthetetlen is, hogy miért lettek egyszerre a németek lelkes fasiszták, hiszen korábban rengeteg politikai párt funkcionált. Az NSDAP sokáig 2,8% on tengődött, de 1930 ban 18,3 és 1932 nyarán pedig már 37,3%-ot kapott a választásokon, amivel a legerősebb párt lévén Hitler legálisan vehette át a kancellári kinevezést.
Ezt lehetetlen lett volna elérni másképpen, mint nagyon is érzékenyen figyelembe véve a lakosság véleményét és sok szempontból ahhoz igazítani a politikai szlogeneket, álláspontokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!