Ha a globális felmelegedés egy megállíthatatlan folyamat, akkor mi értelme van küzdeni ellene és milliárdokat költeni a karbonsemlegességre?
Ebben a cikkben (amit gyorsan le is vettek a nyitóoldalról) azt írják hogy már akkor se tudnánk befolyásolni a következő 15-20 év klímaváltozását ha valami csoda folytán csökkeni kezdene az üvegházhatású gázok kibocsátása. De amúgy ez utóbbira sincs semmi esély, mivel naivság azt gondolni hogy pld a kínaiak (vagy a többiek) felszámolják a szénalapú energetikát, stb.
Így viszont értelmetlen az egész felhajtás ami most körülveszi a témát, megpróbálják elhitetni az emberekkel hogy van esély megfordítani a káros folyamatokat, pedig baromira nincs.
Ez egy nagy biznisz, aminek az árát nekünk kell megfizetni:
https://www.youtube.com/watch?v=EbNactJg31Q&fbclid=IwAR3aSRQ..
Megállíthatatlan, az igaz. De a mértékét és a sebességét még tudjuk kontrollálni...
És ha sikerük elérni a karbonsemlegességet, akkor beállhat egy új egyensúlyi helyzet, ami később normalizálódhat; ha viszont nem teszünk semmit, akkor exponenciálisan fog romlani a helyzet -vég nélkül.
A klímaváltozás lassítható és talán megállítható is, de valóban nem 15-20 éven belül.
Itt a tét nem az, hogy 20 éven belül változzon valami, hanem, hogy a globális felmelegedés a század végére lehetőleg ne haladja meg a már elkerülhetetlennek tűnő 1,5 fokos átlagos emelkedést.
Hogy értsd, egy 3 fokos emelkedés esetén már milliárdos nagyságrendben pusztulnának ki az emberek és más fajok is, durván visszahúzódna a lakható szárazföld mennyisége, globális élelmiszerkatasztrófa következne be és ellehetetlenülne a mezőgazdaság.
Ezzel párhuzamosan a folyamatok teljesen elszabadulnának és kifutnának a kezünkből, mert olyan mennyiségű metán szabadulna fel a teljesen elolvadt sarki jégtakarók alól, ami méginkább felgyorsítaná a folyamatot.
Most is csak reménykedni lehet abban, hogy a folyamat kordában tartható, vannak pesszimista és optimistább kutatások is.
Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy 1,5 fokos emelkedéssel mindenképp számolnunk kell a század végére, akkor is, ha most rögtön leállunk a kibocsátással és karbonsemlegessé válunk.
Amúgy a semlegességnél is lehet nyugodtan tovább menni, az ideális az lenne, ha negatív tartományba kerülnénk és a bolygó elkezdene regenerálódni (ehhez kevesebb széndioxidot kellene termelnünk mint amennyit a növényzet képes oxigénné alakítani, ha ez megtörténne, fokozatosan elkezdene csökkeni a széndioxid és növekedni az oxigén aránya a légkörben).
Megállítani nem tudjuk, de kezelhető lenne a dolog. Elképelhető, hogy a tengerparti városok nagy része víz alá kerül, elképzelhető, hogy még több terület fog elsivatagosodni (Spanyolországban ez már elkezdődött), elképzelhető, hogy tornádók, monszunok fognak elő fordulni ott ahol korábban nem volt rá példa.
De nem kellene, hogy ennél is tovább fajuljon a helyzet, szerintem amiket felsoroltam épp elég katasztrofális következmények, szóval tegyünk róla hogy itt legyen elég és ne tovább, mert ezek miatt nem fog kihalni az emberiség, de mit csinálunk majd ha egész országnyi területek sivatagosodnak el, mit csinálunk majd ha nem csak a part menti városok hanem több tízezer km² szárazföld kerül víz alá, mit csinálunk majd ha nem lesz mit ennünk, mit csinálunk majd ha a befagyott metán elolvad és mérgezővé válik a levegő amit belélegzünk? Nem kellene hogy a gyerekeink éhen haljanak vagy megfulladjanak mert belélegezhetetlen lesz a levegő, mert akkor fogunk kihalni.
Nem az a pár fok átlaghőmérséklet emelkedés a gond. hanem az, hogy tönkremennek a légköri szigetelőzónák, amik megakadályozzák, hogy a sarki hideg és a trópusi meleg levegő gyorsan eljusson északra és délre, így jelenleg elég jól ki tud egyenlítődni a hőmérséklet, legalább is többnyire, mert egy ilyen globális esemény, mint ez a mostani hurrikán tud kavarni egy kicsit, de sajnos az anomáliák egyre erősebbek lesznek, váltogatni fogják egymást a jéghideg és a forró léghullámok és nem mindegy ennek a mértéke.
Húsz év múlva már nyáron is előfordulhat nálunk havazás, ha egy hétig eltart a hideg, akkor azt nem kell részleteznek, milyen káros a mezőgazdaságra, de lesz cserébe negyven fok árnyékban a következő héten, meg télen is a plusz és a mínusz harminc fok fogja váltogatni egymást, egyik héten virágba borul minden, aztán a következő héten meg lefagy, de ezt talán még el is lehetne viselni, mert fel lehet öltözni, meg lehet klímát használni, de ez nem áll meg, ki tudja, hol van a határ?
Kibírják a méhek, vagy az olyan állatok, növények, amelyek nélkül nem élhetünk?
Egyáltalán nem mindegy, hol van a vége, meddig romlik a helyzet.
Egyenlőre nem lehet biztosat mondani, csak egyet, ha nem teszünk semmit, akkor tuti, hogy minden rosszabbodni fog, katasztrofálisra, de talán még nem késő.
Azt hiszem, nem mindenki érti, hogy mi az a klimaváltozás. A válasz: a Föld olyanná válik, mint a Vénusz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!