70-es 80-as évek sorkatonáinak kiképzése?
75-be vonultam be egy lövész ezredben voltram GKV.
Nagyon komoly elméleti és gyakorlati képzést kaptunk, de a lövészek(nyulak) mégkomolyabbat kaptak mert én mint GKV csak az egyesharcos kiképzést csináltam végig ez másfél hónap volt, a lövészek ezt kétévig gyakorolták napi rendszerességgel. Hozzáteszem ez egy elsőlépcsős teljes lövészezred volt.
Apám a 70-es évek végén volt katona, ő azt mesélte, hogy szerinte harcképtelenné tették volna azzal az egész honvédséget, ha ejtőernyővel karton söröket szórtak volna a laktanyákra :)
Bohózat volt az egész szerinte.
a magyar néphadsereg gyengén kéépzett volt.
Az alap kiképzésen kellett ugrabugrálni, utána meg csak a reiszolás ment a laktanyában.
Aki azt hiszi, vagy azt írja hogy jól képzett katonákból állt a magyar néphadsereg az álom világban él.
A varsói szerződés országaiban a tömeghadsereg elgondolás ment, vagyis hatalmas létszámú hadseregeket tartottak ezen országok, de a kiképzés gyenge volt.
Míga NATO ban a kiképzésen volt a hangsúly és a haditechnikán(hatásosabb taktika:)
Addigra már valóban vesztett a korábbi évtizedek magasabb szintjéből a kiképzés, de nem volt rossz, különösen az első harmadidőszak, az elég erős volt, később csak a szinten tartásra összpontosítottak, illetve finomították az elsajátítottakat.
A technika is bejött a képbe, erős volt a lokátorosok képzése, ez országunk földrajzi helyzetéből adódott, voltak gyors reagálású hadtestek, rakétások, erős volt a műszakiak képzése. de valóban voltak lapátszázadok is, segítve az általános és nagy mértékű lakásépítést, meg más kiemelt objektumok finanszírozási költségei csökkentését.
Összességében vegyesnek mondható kép alakult ki, attól függően, hogy ki hol szolgált. de mint mondtam, mind a fizikai, mind az elméleti képzés az első időszakban jó volt és a kitűzött célokat ekkor többnyire elérték, később azonban nem volt komolyabb fejlődési lehetőség.
Nagyjából ez volt a szovjet hadseregben szolgálók sorsa is, akik még tovább szolgáltak és valamennyire szigorúbb és keményebb volt az életük, de nem sokkal, a magyar hadsereg is megfelelő szinten volt a legtöbb egységben.
A kiképzés nem csak az alapkiképzésból állt. Az első lépcsős alakulatoknál volt szakalap, majd különböző kötelék kiképzés egészen ezred szintig. Negyedévente hegyi kiképzés, illetve minden katona minimum egyszer részt vett erőszakos víziátkelés gyakorlaton.
Teljesen más volt a helyzet az őr alakulatoknál, akik az alapkiképzés után gyakorlatilag csak szolgálatba jártak. Hasonló volt a helyzet a határőröknél akik beosztástó függően 2 vagy 3 hónap után csak szolgálatot adtak. Azonban a 80-as évektől a végrehajtási követelmények folyamatosan csökkentek. Ahogy csökkentették a létszámot a katonák többsége nem foglalkozott mással mint szolgálatot adott. (őrködtek illetve konyha munkát adtak, meg takarították a laktanyát.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!