A Gyurcsány nem volt katona?
Nem írja az életrajza. Főiskola után kellett volna hogy legyen, kötelező volt a katonaság. És nem volt semmi fizikai baja sem, jó sportoló volt, azt írják.
Akkor mi volt?
A politikai megbízott az egy beosztás volt a néphadseregben (A komiszár magyar megfelelője) Ők feleltek a századoknál a politikai propagandáért, illetve ők pátyolgatták a katonák lelkét, és a kutúrfelelősök is ők voltak.
A politikai tiszti hálózatban a századoknál tartalékos tisztjelöltek látták el ezt a feladatot. Általában tiszthelyettesi rendfokozatot viseltek a sorkatonai szolgálat idején, majd leszerelésüket követően általában hadnagyi rendfokozatot kaptak. A főiskolai végzettséggel nem rendelkezők alahadnagyok lettek).
Mellesleg igen -igen csekélyek az ismereteid a katonai témában, ha nálad a szakaszvezető az tiszt.
Ja utolsó előtti.
A tizedes meg szakaszvezető (na meg az őrvezető) az nem tiszthelyettes, hanem tisztes. A tiszthelyettes (más néven altiszt) az őrmester, törzsőrmester és főtörzsőrmester.
Bocsáttassék meg nekem, hogy nem értek a rendfokozatokhoz.
De szeretném megérteni, Gyurcsánytól függetlenül, ha lenne rám türelem.
Szóval, akkor hogy volt ez?
Behívták a fiatalembert katonának, megfelelt. Bevonult. Az első napon közkatona volt, ugye? Biztos, hiszen még semmit nem csinált a katonaságban. Aztán letöltötte a 18 hónapját.
Mi lett a rendfokozata a 18 hónap után normálisan? Egyetemi végzettséggel lett szakaszvezető , esetleg tizedes -hogy miért melyik, azt nem tudom-. Ez akkor nem volt, csak "tisztes", ami tiszthelyettes, ha jól értem.
Milyen fokozattal szerelt le az, aki mondjuk segédmunkásként vonult be?
És a politikai tisztre visszatérve, aki az volt, az hogyan vonult be, egyszerűen behívták, bevonult, és hogyan lett politikai tiszt? Egyből biztos lehetett, először valami alapkiképzés volt, nem?
És hány emberre-katonára jutott egy politikai tiszt? Egy századra, vagy ezredre, vagy egy laktanyára?
Szóval:
Az átlagember bevonult, lehúzta a katonaidőt és leszerelt. Attól függően milen volt a szolgálata, milyen beosztást látott el honvéd/határőr, őrvezető, tizedes, vagy szakaszvezetőként (ritkán őrmesterként) leszerelt.
Ha főiskolai, vagy egyetemi végzettsége volt akkor nagy eséllyel bevonultatták a tanulmányok megkezdése előtt 11 hónapra. A dilomamegszerzését köveően visszament a maradék időszakot letölteni. Ekkor már tartalékos tisztképzőbe vonult, ahol úgynevezett hallgató őrmester lett. Aztán lett törzsőrmester, majd főtörzsőrmester. Amikor leszerelt akkor tartalékos hadnagy lett. Az orvosoknál gyakori volt, hogy egyből tartalékos főhadnagyok lettek.
Na ez volt az általános.
Voltak kivételek. Pl. ahogy fentebb írtam, a politikai tisztjelöltek között volt olyan aki csak érettségivel rendelkezett, de volt valamilyen KISZ vagy pártmunkás előélete.
Köszönöm.
Azt biztosan tudom, hogy csak egyetemi felvételivel kellett a tanulmányok megkezdése előtt 11 hónapot letölteni, és utána a maradékot.
A főiskolára felvettek nem voltak előtte katonák, hanem utána kellett egyben letölteni.
Aki pedig véletlenül pl. jehovás volt, és nem foghatott fegyvert, azok börtönben töltötték a megfelelő időt. Ahogy mondták, lelkiismereti okból megtagadták a honvédelmi szolgálatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!