Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A Szovjetuniónak mekkora...

A Szovjetuniónak mekkora tartalékai voltak még emberanyagból 1945 májusában?

Figyelt kérdés

Nem sok dolgot találok róla, csak annyit, hogy a Vörös Hadseregnek ekkor 11 millió katonája volt szolgálatban.

Na de ezen felül mennyi volt még besorozható?


2018. máj. 2. 15:46
 1/4 anonim ***** válasza:
Sok. Elég nagy ország volt. És parancsuralmi.
2018. máj. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A Szovjetunió elvesztett a háború végéig durván 14.000.000 katonát, 7.000.000 civilt, ehhez hozzájön a 11.000.000 általad leírt szám ami azt jelenti, hogy a SZU teljes "emberanyag állományából" 32.000.000 halt meg, vagy szolgált épp 1945. májusában.


A Szovjetunio lakossága 193.000.000 volt a finnektől elvett területekkel, a balti államokkal, Kelet-Lengyelországgal és a románoktól elvett keleti területekkel.

(Itt meg kell jegyezni, hogy nincs számadat arról, hogy ezen területekről, míg német megszállás alatt voltak hány ember állt be a Wehrmacht, SS soraiba, illetve mennyien kerültek koncentrációs táborokba.)


Ez nagyjából azt jelenti, hogy a SZU a háború végére teljes népességének 17-18-(akár 20)%-át elvesztette.

Ez durván kerekítve az ország lakosságának ötöde!

Ez rengeteg ember, és ezek túlnyomó része fiatal volt, minden bizonnyal be tudtak volna még sorozni további embertömegeket, de véleményem szerint ezek már vagy nagyon fiatal, vagy idősebb polgárokból álltak volna. (Ahogy a III. Birodalom végóráiban ezt láthattuk.)

Ha a háborús szerencse 43-ban vagy 44-ben a németek oldalára áll (akár csak 1 évvel hosszabbítva meg a háborút szovjet területeken) szerintem a SZU nem lett volna képes ekkora hadsereget fenntartani, és összeomlott volna.



(Utolsó megjegyzésként a 45 májusában 11.000.000 embert számláló Vörös Hadsereg még a legnagyobb hadseregnek számított, összehasoblítva a Wehrmachtal: ott 12.000.000 ember szolgált összesen a háború 6 éve alatt. Lehet, hogy egy elhuzódó háborúban problémái lettek volna az oroszoknak az embererő pótlásában, de az akkori hadsereg óriási létszáma könnyen lehet nem is indokolta volna sokáig újoncok besorozását.)

2018. máj. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#2

Köszi szépen, ez témát kimerítő volt. :)

2018. máj. 3. 07:09
 4/4 Mopat ***** válasza:

A Szovjetunióban végszükség esetén a nők is emberanyagnak számítottak. Igaz, a háborús és azutáni propaganda túlértékelte a ténylegesen frontszolgálatot ellátó nőket és számukat, tény, hogy ennyi hölgyeményt sehol a világon nem engedtek az események közelébe. Tisztán női alakulat az kevés volt, a zöm férfiakkal együtt szolgált...illetve hát tizenéves fiatal fiúk és lányok működtették a hadiipart is. A legyengültség, rossz körülmények közülük is hatalmas áldozatokat szedtek.(Valahol olvastam, hogy a Berlin ellen vonuló alakulatok átlagéletkora az harminc egynéhány volt...Ez mondjuk részben azt is jelentette, hogy oda tapasztalt, gyakran már a háború előtt is szolgált katonákat küldtek...) Azt szerintem kijelenthetjük, hogy mondjuk az Egyesült Államok ellen folytatólagosan megvívandó világháborúban már nagy bajban lettek volna.(Operation unthinkable...)

Végezetül csak annyit, hogy nagyapám, aki a háborúban 44-ben hadifogságba esett és pár évet lehúzott a baráti SZU-ban, azon mindig megdöbbent, hogy a gyakran még a kísérő csapatok, az őrség, a hátországban látható szovjet csapatok is nőkből, 15 év körüli gyerekekből és gyakran idősebb, első világháborús veteránokból állt...

2018. máj. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!