Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egy máig megválaszolatlan...

Egy máig megválaszolatlan kérdés: miért tették lehetővé a németek Dunkerque-nél a menekülést a vert seregek számára, mikor simán fegyverletételre kényszeríthették volna a partra szorult csapatokat?

Figyelt kérdés

2017. aug. 2. 16:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyes feltételezések szerint Hitler az angoloknak akart hízelegni, más feltételezések szerint pedig nem akarta, hogy a tábornokai túl nagy sikereket érjenek el, mert féltékeny volt rájuk.
2017. aug. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

De a helyes választ egyedül csak Hitler tudná megmondani.

A témakör kutatói sem biztosak benne, csak feltételezések vannak.

2017. aug. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
77%

Hitler sosem állította le a német előrenyomulást. A háború elején Hitler nem mikromenedzselte a hadsereg mozgásait úgy, mint a háború második felében, amikor elvesztette bizalmát a törzskarában.

Tény, hogy a franciák igen erős és hatékony hídfőállást építettek ki pár nap alatt Dunkirk védelmében, ezenkivül Rommel jelentéseire hagyatkozva komoly ellentámadást vártak Arras térségéből. von Kleist ezért Guderian 10. páncélos dandárjának egy jelentős részét Arras térségébe vezényelte fedezetül, illetve tartalékokat képzett egy esetleges ellentámadás feltartóztatására. Enélkül a páncélos támogatás nélkül a francia hídfőállás elleni támadás csak komoly veszteségek árán lett volna kivitelezhető. Von Rundstedt is olyan jelentést adott, hogy szerinte egy 36 órás "késlekedés" elegendő a szárnyak megerősítésére, ami után még megsemmisítő csapást tudnak mérni Dunkirk térségére.

Arra senki nem számított a német hadvezetésben, hogy a szövetségesek mit visznek végbe az evakuáció terén május 23-25 között. Ebben annak is szerepe lehetett, hogy Göring rendkivül magabiztosan kijelentette, hogy minden nemű menekülést a tengerbe folytanak a Luftwaffe révén.


en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Dunkirk


" A csodás közbeavatkozás, ami menekvést hozott a Briteknek, több forrásból érkezett. Kleist tábornok és von Kluge egyaránt egyre feszületebbé vált egy Arras felől érkező brit tank ellentámadás esélyétől, amit arányaiban túlbecsültek. Rundstedt azzal jártul hozzá, hogy meggyőzte Hitlert, hogy konzerválni kell a páncélos hadosztályokat a támadás következő lépése előtt. A Luftwaffe-t irányító Göring pedig azzal járult hozzá, hogy kijelentette, hogy a légi ereje kegyeldemdöfést ad Dunkirk-nél és megelőz minden nemű menekülést a tengeren át." www.britannica.com/event/Dunkirk-evacuation


16:00 és 22:30 körültől maga Fieser beszél - csak hogy senki ne gondolja egy aktakukacnak, aki fegyvert sem látott életében - (BBC film):


www.youtube.com/watch?v=IcX8NvJPOFc


31:30 körül van szó arról, hogy a "Golden Bridge" teória, amely szerint Hitler szándékosan adott egérútat, minden alapot nélkülöz.

2017. aug. 2. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
28%
"...hazatérő seregnek ne álljuk el az útját, körülzárt seregnek biztosítsunk egérutat, végső szorultságban levőket ne nyomorgassunk tovább..." -- Szun-ce: A hadviselés törvényei
2017. aug. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
90%
Kötve hiszem 41-es, hogy Dunkerque-nél pont Szun-Ce gondolatai jártak a német vezetés fejében :)
2017. aug. 2. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
# 3/5 Wikipédia :)) Ami meg a beszélőt illeti: hát ha ő mondja... Véleményem szerint a németek valóban reménykedtek egy különbéke lehetőségében az angolokkal (akikkel eleve nem is akartak háborúba keveredni!), erről szólt Hess békekövetként való küldetése is, akit azután a háborúpártiak aljas módon elfogtak és máig nem tudjuk mit műveltek vele. Egy biztos: másként alakult volna a világ sora ha nem a háborúpártiak viszik sikerre elképzeléseiket, illetve ha a Nyugat egységesen megindul Sztálin ellen. Dehát ez már a mi lett volna ha kategória.
2017. aug. 3. 10:10
 7/12 anonim ***** válasza:
bizony "erről"!
2017. aug. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha véleményed szerint a németek egy különbékében reménykedtek az angolokkal, akkor miért készítettek terveket Anglia inváziójára?
2017. aug. 3. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
robgros: mert _természetesen_ mindig minden lehetőségre van forgatókönyve minden államnak, minden diplomáciának és minden hadviselő félnek! Számodra ez tényleg újdonság?
2017. aug. 3. 15:26
 10/12 anonim ***** válasza:

Mondtam én olyat, hogy a Seelöwe újdonság számomra? :P

Egyébként is: Galland későbbi visszaemlékezésében ecseteli, a Führernek valóban voltak béketapogatózásai a briteknél, csak azt felejtette el, az angolok máshogy értelmezik a fair play szabályait.

Churchill találóan mondta Hitlernek a béke törekvésekre: ha visszaadja a megszállt államok függetlenségét, bármilyen béke kezdeményezésről lehet tárgyalni.

2017. aug. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!