Kik voltak a legjobb hadvezérek az északi országokban?
Tényleg, miért nem tanítottak semmit középiskolában meg általánosban sem az északi történelemről?
Az igaz, hogy elég sok iskolaváltásom volt, de egyik könyvemben sem voltak még csak említve sem.
A mai tananyagban már van szó róluk?
Gusztáv Adolf svéd király. Nem csak hadvezér volt, hanem katonai reformer is. Őróla biztos tanítanak a Harmincéves Háború kapcsán. Lealázta párszor a labancokat, ott esett el.
Svédország(részben Norvégiával és Finnországgal egyesülve katonai nagyhatalom volt a 18. századig, az oroszoknak több háborúra, néhány tehetséges, reformer cárra és cárnőre meg túlerőre volt szüksége, míg végre fölénybe kerültek északon.
De a viking és normann korban is voltak maradandót alkotó vezérek. Aztán ott van ez Rolló a vikingek c. sorozatból(létező alakról mintázták!) néhányszor elnyálazta a frankokat, majd védelmi szövetséget ajánlott nekik(a vikingek ellen) és viking kivándorlókkal megalapította Normandiát. (Ma is létezik!) Utódai pedig például felelősek a mai Anglia nagyjábóli képéért is.(1066 Normann-viking invázió, Hódító Vilmos!)
Köszönöm a válaszokat!
Amúgy a mostanában sem tanítanak az északról. A 30 éves háború kapcsán egy két szó hangzik el Gusztáv Adolfról de semmi több. Amúgy az észak mint ha nem is létezne. Egy szóval sem említik. Pedig mint az a legutóbbi hozzászóló is mondta katonai nagyhatalom volt, virágzó kultúrával és egy többszörös túlerőben lévő hatalmas erőforrásokkal rendelkező orosz birodalom több háborúja kellett ahhoz hogy leverjék és még úgy sem elsősorban az oroszok hanem XII. Károly idején az orosz tél okozta éhezés és megfagyás kellett hogy a legyengült svéd hadsereget a többszörös túlerőben lévő oroszok megverjék.
Vannak ennek azért okai.
A legtöbb északi ország a XIX. század után a semlegességet választotta, az első háborút nagyjából meg is úszták. Ezért nem tülekedtek ott a gyarmatosítás első sorában sem. Kivétel Hollandia, meg a szintén normann eredetű Anglia.(Bár az utóbbiak már nem északi országok a szó szoros értelmében).
Észt-Lett-Litván csapatot azért szokták elfeledni, mert a nagy Szovjetunió lenyelte őket, és arról persze hallgattak mifelénk. Norvégia-Dánia részt vett ugyan a világháborúban, de a németek legyőzték őket és lényegében a háború végéig benn is maradtak. Német sikerekről nem illik beszélni.
Izlandot meg az angolok szállták meg, nehogy elkallódjon. Finnországról is csak annyit tanítottak, hogy rokonaink(?). Azt már nem, hogy 39-40 telén úgy elnyálazták a dicső Vörös Hadsereget, hogy csak na. Ilyesmiről nem illett beszélni. A vöröskatona nem halt éhen, nem fagyott halálra, és nem lőtték hátba az NKVD alakulatai...
Maga Finnország amúgy az első világháború után vált ki a cári birodalomból. Előtte Svédország része volt, szóval nem régóta önálló történelmi szereplő.
Nyugaton népszerűbbek az északiak, lásd, a vikingek c. sorozat már az ötödik évadot tapossa. Közben Királyság címen itt a második sorozat a korszakból, csak az angolszászok szemén át.
Az 1066-os hastingsi csatát is elemzik széltében-hosszában az angolszász országokban.
Thor néven még Amerikában is karriert futott be egy viking isten...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!