Ez már az új fajta ruha és az új terepminta a Honvédségnél?
Ez a jelenleg is rendszerben lévő "Boci" álcamintánk, csak elég érdekesen néz ki a fényviszonyok miatt.
Elvileg ilyen lesz az új:
Nem tudom, én nem hallottam, csak erről, amit linkeltem az előbb. Kérdés, hogy mennyire lesz ez hatásos magyarországi terepviszonyok között. Szerintem ilyen vagy hasonló jobb lenne:
Azért, ha összehasonlítod pl a fű színével, akkor mégiscsak jobban beleolvad az új (persze az ilyen általánosítás nem mindig működik). Mellesleg nem csak az árnyalat változott, hanem az anyaghasználat és szabása is korszerűsödött.
Nem, és nem is lesz a bocinak "magyaros változata", nem is lehet "a magyar rónára" szabni, lévén, a fű egyszínű.
Ez a homokszín lesz az új általános gyakorló. Úgy néz ki, minden egyenruhacserével lépésről lépsére csak egyre rosszabb lesz a rejtés. A legjobb a teljesen egyszínű fűzöld lenne, valamilyen halszálkás, enyhe kontúros fekete vagy szürke megtöréssel.
A régi olajzöld nem volt teljesen jó, mert nem volt olyan élénk színárnyalatú, mint a természetes vegetáció, de _messze_ jobb irányt mutatott, mint az utána következő négyszín nyomásos új terepminta. Ez, amennyit nyert anyagminőségen és használhatóságon, annyit vesztett a rejtőképesség terén.
Nem a néphadsereges örökség visszaállítása lenne kívánatos ebből következően, mert az anyagában sokkal nagyobb visszalépés lenne, és a rejtés ilyenkor, nem háborús állapotban másodlagos az állomány számára a praktikusság, az anyagminőség mellett, de ha már úgyis új rejtőmintát vezetnek be, itt lett volna az alkalom orvosolni a hibát.
Én olyannal még nem beszéltem a Honvédségen belül, aki jónak találta volna a boci rejtőmintát. Egy őrnagy úr velem egybehangzóan állította - de tőlem függetlenül, vagyis nem egymásra hatottunk -, hogy a régi, egyszínű zöld jobb volt a Magyarországon lévő természeti adottságokhoz.
De most! Bevezetnek egy MÉG rosszabb rejtőmintát. Ezután a boci már nem is tűnik annyira használhatatlannak. Minden egyenruhacsere csak egyre rosszabb irányba megy el. És ez megint így fog maradni majd következő 10-15 évre.
------------
A cikk egyébként nagyon sötétben tapogatózik.
"Az új egyenruha a kilencvenes évek elején rendszerbe állított, mára anyagában, szabásában és funkcióiban is bőven meghaladott gyakorlókat cseréli majd le"
- Nem a '90-es évek elején, hanem 2000-ben vezették be a ma használatos hadi/gyakorló egyenruhát.
Nem "avult el", az anyaga kifejezetten jó, nekem csak pozitív volt vele minden érintkezésem. Nem gyűrődik, nem igényel vasalást, ha a nadrágba betűrés után kihúzzuk, akkor is rövid idő alatt kilógja magát, nem marad gyűrött. Nem szagosodik, két váltásruhát úgy lehetett hordani öt napig, hogy csak a harmadik-negyedik napon cseréltük, és mégsem voltunk orrfacsaróak, pedig izzadságot kapott megfelelő mennyiségben. Nem szennyeződik a felülete, napokig tisztának hat akkor is, ha meg van dolgoztatva, sáros kúszásnál pedig egy kefe pár mozdulatával újra piszoktalanná lehet tenni. (Hogy nem gyűrődik-ráncosodik, nem büdösödik meg, és nem lesz koszos, poros, nincs vele gond 3-4 napig, még harmadik, negyedik felvételre is újnak tűnik, az NAGYON jóvá, kedvelhetővé teszi a hordását, és ilyen civil ruhában nincs. Én kifejezetten hálás ruhának éreztem végig.)
Szakadásmentes, rip-stop az anyaga, tapintásra is masszív érzetet kelt, nem hajlik a kézben úgy, hogy az gyenge szövést sejtetne, a gombjai pedig olyan erősen vannak felvarrva, hogy késsel is csak úgy lehet levágni, hogy jön vele egy körömnyi kockában a nadrág saját anyagának felső rétege is, máshogy nem. Vissza nem is lehet varrni már ennyire jól a nadrágra.
Ezen kifejezetten érezhető a "hadi" minőség a bolti forgalmazású ruhákkal szemben, és csupa kedvező, használat közben meglepő tulajdonsága van.
Az igaz, hogy a nadrágba tűrni a zubbonyt problémát jelent, mert minden kúszásnál, mászásnál nagyon hamar kicsúszik, de egyfelől szerintem kényelmesebb, ha nem lengetődzik, hanem pozícióba van szorítva, nem jön fel hónaljig egy karfelemelésnél vagy egy vetődésnél, nem csúszkál el a testen jobbra-balra a kéz mozgatásával, hanem merev lekötöttségben van az öv alatt, és - mint terepruha, nem utolsó szempont - véd alulról is a rovarok felmászása, gallyak felszúródása ellen. Az egész testre egyben simul az egyenruha. Emellett kitűrve, ahogyan itt van, egyszerűen hányni lehet tőle, annyira nem katonás.
Inkább találtak volna ki kapcsos, beakasztható leszorítókat hozzá, hogy ne csússzon ki a nadrágból, minthogy ezzel oldják meg.
---------
Az egyenruhával ma nem anyagában, viselési módjával, vagy szabásában van baj (bár a kanálgép zsebe kerülhetne máshova, kicsit lejjebb, és lehetne nagyobb), hanem a rejtőmintájával.
Bárhol Magyarországon, ha csak kinézel a saját ablakodon, láthatod, hogy minden egyszínű homogén zöld. Nem csak akkor, ha kifeküdsz az Alföldre, a városi fás-bokros területekre is igaz ez.
Ezen van kismillió növény, de mégis egyszínű zöld az összkép.
A négyszín nyomásos boci, amin zöld, barna, fekete(!), és homoksárga(!!) színeket vegyítenek egymással, gyakorlatilag pont azt nem éri el, ami a célja lenne, éppen kiemel a környezetből. Elválasztja a katonát, nem beolvasztja. Körülírja a testét.
Ezzel szemben a régi sokkal alkalmasabb volt:
Még ez sem volt olyan jó, mint lehetne, mert az árnyalata túl olajzöld volt, nem igazi fűzöld, és ez itt is látható:
De így is sokkal jobban megfelelt a most használatosnál.
Számomra egy, az ukrán katonákon látott rejtőminta állna a legközelebb a Magyar Honvédségben kívánatoshoz:
Nagyon jól eltalált szín, és enyhén törik meg mintázattal. Ennek helyessége összevethető már a hátuk mögötti bokrok alapján is a környezettel. De még ez is picit élénkebb és világosabb, mint a fű, így pedig valahol a kettő között kellene elhelyezkednie az újonnan használt színnek.
Ha ezt a mintát átültetnék egy ruha anyagába, tökéletes lenne:
Nincs olyan rejtőminta, ami láthatatlanná tesz. már csak azért sem, mert az emberi szem nem a színekre és formákra, hanem mindent megelőzve a mozgásra a legérzékenyebb, így a ma létező legjobb vizuális megtévesztés, amit a mélységi felderítők használnak, is csak lassú mozgással párosítva működik, ami harcban, más katonákkal nem oldható meg.
A cél tehát nem az "észrevehetetlenség", hanem az alacsony észlelhetőség a felfedés után is követően is.
Ehhez viszont Magyarországi viszonyok között a fent felvázolt összeállítás lenne alkalmas. Nem csupán azért, mert az ország hetven százaléka alföld, hanem mert ahol nem az, és urbanizált, vagy dombos, ott is egyszínű zöld minden.
A boci csak árnyékos, kevés fényt beengedő, lombhullató, avaros erdőben jó - ott jó -, de ilyenből kevés van itthon.
De ahelyett, hogy most ez megoldásra kerülne, és egy ilyesmi kerülne rendszeresítésre:
Bevezetik ezt a _sivatagi_(!) multicamot.
Ennél rosszabbá már nem tudom, hova tudnák alakítani. A vörös kabát még alkalmas lenne, ha egy következő lépésben újabb drasztikus mértékben rontani akarnának az egyébként is panaszolt állapoton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!