A T-80-as és T-90-es harckocsik mennyire jól sikerült tervezései az oroszoknak?
A T-90 alapjaiban egy T-80 tapasztalatai alapján modernizált T-72. Minden bizonnyal jobbak a 72-esnél, de kétlem, hogy még akár így is harcképesek lennének a nyugati harckocsikkal szemben.
Tudtommal a fegyverzeten közvetlenül nem történt lényegi módosítás, vagyis egy Abrams még mindig lőtávolságon kívülről kilövi és utóbbi (és a Challenger 2 is) másfélszer nehezebb, miközben nem nagyobb. Ez rengeteg extra páncélzatot jelenthet.
Viszont az orosz haditechnika csak harmadik világbeli országokban arcol a nyugati/amerikai haditechnikával, azok a hadseregek pedig módszertanilag sincsenek azon a szinten, hogy kamatoztassák a fegyverek harcértékét. Alkalmatlan katonai vezetők politikai alapon kinevezve, képzetlen katonák és országot a bénultság határán tartó korrupció.
Kis adalék:
The M1A1 was capable of making kills at ranges in excess of 2,500 metres (8,200 ft)
The T-90 effective range of fire with APFSDS round is 2 500 - 3 000 m day, and 2 000 - 2 600 at night
A T72 harckocsi a maga idejében a legjobbak között volt.
Az akkori szovjet koncepcióban a tűzerő és mozgékonyság volt a lényeg, a védelem harmadlagos kérdés volt. Azonban tudnik ell, hogy az akkori amerikai harckocsik (M48 és M60) szintén viszonylag szerény védettséggel rendelkeztek. Így aztán szinte mindegyiket kiegészítő páncélzattal szerelték fel, hogy megfeleljen az új kihívásoknak.
(Talán a német leopard 1 volt kivétel).
Az oroszok a T72-be (sőt már a T64-e is) egy 125 mm-es löveget szereltek ami félelmetes űrméret volt abban az időben. Ezzel minden harckocsit képes volt kilőni. (A nyugatiaknál a 105 mm volt a divat).
A 80-as években azonban megváltozott a harckocsiépítés koncepciója. A nyugati hk-k (M1, Leopard-2, Challenger
olyan képességekkel jöttek ki amire az oroszok megpróbáltak reagálni, erre hozták létere az T80-at (a T64 leváltására) ez azonban a régi orosz harckcsik továbbfejlesztése volt, tehát igazán nagy átütőerővel nem bírt. Ők is látták, hogy nem érik el a nyugati eszközök színvonalát.
Közben kitört az első iraki háború (1991, majd a második). Az orosz T72 harckocsik, illetve ezek jugoszláv gyártású klónjai a 125 mm-es ágyúkkal telitalálat esetén sem tudták kilőni az M1-et, azonban azok 120-as ágyúi ellen a T harckocsik páncélzata hatástalan volt.
Voltak újabb próbák, jött a T90-azonban ez is a régi továbbfejlesztése. Az orosz hadsereg is csak néhány darabot vásárolt, mert rájöttek hogy a T64 és T72 modernizálásával ugyanolyan képességű harckocsit kapnak mint a T90, azonban jóval olcsóbban.
Nemhiába kezdtek bele egy teljesen új koncepcióba. Ebből lett az Armata, ami egy teljesen új felépítés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!