Nálunk lenne értelme bevezetni a sorkatonaságot Svájci mintára?
Ugyebár annak a sorkatonaságnak, ami nálunk volt, nem volt semmi értelme. Ingyen ( pontosabban adófizetők zsebéből milliárdokért alkalmazott ) munkaerő volt, amit arra használt az állam amire akart.
Viszont a Svájci mintának lenne értelme, ugyanis a hadsereg elég kicsi, nem is a legfejlettebb, egy támadást alig tudna feltartóztatni a NATO egységek érkezéséig ( ne menjünk bele, hogy lehet-e itt háború, ugyanis senki nem tud jósolni ).
Gondolom sokan nem tudják, hogy hogyan néz ki a sorkatonaság Svájcban, úgyhogy most leírom ( bemásolom ):
"A hagyományos svájci szolgálati modell az alábbiakból áll: először 18-21 hetet töltenek újoncképzésen, majd évente három hétre (a tisztek négy hétre) vonulnak be, amíg le nem telik a számukra előírt szolgálati idő, vagy be nem töltik 26. életévüket. Otthonukban tartják egyenruhájukat, teljes felszerelésüket, fegyverüket. A Svájci Hadsereg már régóta milíciaként szerveződik, hogy adott esetben gyorsan tudjon reagálni a külföldi agresszióra. A svájci férfiak általában 20 éves korukban átesnek egy alapvető katonai kiképzésen, egy ún. Rekrutenschule-ban (magyarul "toborzó iskola"). A kezdeti kiképzés után a milícia tagjai maradnak tartalékos állományban, 30 éves korukig ( tiszt esetén 34 éves korig ). Minden egyes ilyen személytől megkívánják, hogy a hadsereg által kiosztott fegyverét (az 5.56x45mm Sig 550 a besorozottak gépkarabélya és/vagy a 9mm-es SIG-Sauer P220 fél-automata pisztoly tiszteknek,orvosi és postai személyzetnek) otthon tartsa egy a kormány által kiutalt előre megszabott mennyiségű lőszerrel együtt (50 töltény 5.56 mm / 48 töltény 9mm), a töltények le vannak pecsételve és gyakran ellenőrzik, hogy illetéktelenek kezébe ne kerülhessenek. Ezt a mennyiséget arra tervezték, hogy egy invázió esetén a katonák eljussanak az első katonai bázisra.
Amikor véget ér a katonai szolgálat a milicisták dönthetnek, hogy megtartják-e a személyes fegyverüket vagy egyéb általuk használt felszerelést. Megtartás esetén a fegyvert elküldik a fegyvergyárba ahol az automata üzemmódot kiiktatják, majd a fegyver visszaküldik a leszerelt tulajdonosának. Ekkor a fegyver egy fél-automata, öntöltő karabély lesz."
Legjobb tudomásom szerint - miután több sajnálatos esemény is történt - kb. 10 éve nem utalnak ki otthonra lőszert.
Erről a svájci mozgósítási rendszerről tudni kell, hogy az ország sajátos domborzati viszonyai között rendkívül hatékony. A magyar ugaron nem biztos, hogy működne ugyan ez a taktika.
Igen lenne. Nem vagyok a sorkatonaság híve (nem is voltam már szerencsére), de egy ilyenben én is benne lennék. Sokkal nehezebb dolga lenne bármelyik kisebb szomszédos hatalomnak velünk szemben.
A mostani hadseregnek meg nincs értelme, ahogy te is írtad.
Egyetértek az Előttem szólóval, az Alpokban sikeresen lehetne például egy gerilla vagy partizán háborút vívni. Itthon annyira nem tűnik reálisnak.
Ezen felül inkább tartanék attól, hogy olyan lesz, mint Amerika, hogy ámokfutók kezdenek rohangálni, és nem olyan egyszerű kiszűrni ezt a hajlamot az embereknél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!