Mi vitte rá a Monarchiát, hogy katonailag felkészületlenül kezdjen háborút 1914-ben?
1, Szerbia ellen nem kellett nagy felkészültség.
2, Katonai szövetségben voltak Németországgal és Olaszországgal.
Mert Bécs pontosan úgy ugrált ahogy Berlinből fütyültek neki. Vilmos császár meg a német tábornokok egy rózsaszín álomvilágban éltek és nem vették észre hogy a technológia változása (főleg a védőfegyverek fejlődése) teljesen lehetetlenné teszi a régi rohamra épülő taktikák alkalmazását. Ezt az antant oldalon sem ismerték fel. Több millió embert halt meg teljesen feleslegesen a tábornokok hibáinak köszönhetően.
A Monarchiáról meg annyit hogy Ferenc József egyszerűen képtelennek mutatkozott mindenféle változtatásra és reformokra, tiszti karba például nem a tudás számított hanem a származás, a régi rikító piros huszáregyenruha sem volt alkalmas a háborúra, meg a soknemzetiségű hadsereg is rontott az ütőképességen. De nem csak a Monarchia volt ilyen, a franciák is kapitális hibákat követtek el. Itt fontos kiemelni Joffre tábornokot akinek nagyjából annyi esze volt mint egy lepkének. Végig a napóleoni háborúk idején bevezetett ekkoriban már elavultnak számító zárt hadrendet erőltette, aminek köszönhetően mégjobb célpontot nyújtottak a német géppuskásoknak akik óriási pusztítást végeztek a francia hadseregben, és vég nélkül erőltették ezeket az öngyilkos rohamokat.
BBC History 1. világháborús különszámában találtam ezt a részletet:
'A katonai delegátusok jelentéseiből a vezérkar ismerte a szembenálló felek nagyságát, a bevetett fegyverek hatását, ismeretekkel rendelkezett a hadászati elvek megváltozásáról, az alkalmazott harcászati módokról.
(A hadvezetőségnek lehetősége volt indirekt módon megismerni a modern háború jellegzetességeit. A jelentősebb helyi háborúkban önkéntesekkel, katonai megfigyelőkkel, attasékkal képviseltette magát.)
Sajnálatos módon a megfigyelők által gyűjtött harctéri tapasztalatokat, a hadműveletekből levont tanulságokat az osztrák-magyar katonai felső vezetés a haderő fejlesztése során alig vagy egyáltalán nem vette figyelembe. Mindehhez járult a politikusok részéről tapasztalható konzervativizmus, akik nem a jelentőségéhez mérten értették meg a harceszközök robbanásszerű fejlődését, a hadászatra és a harcászatra gyakorolt hatását, a hadügyi reformok szükségességét.'
Sztem kb ugyanaz a megállapítás. Új fegyverek 'születnek', de a felső körben nem igazán értették meg a hadviselésre gyakorolt hatást.
Ha én úgy döntök, összeakaszkodok valakivel, x okból, az a minimum, hogy korszerű eszközökkel hajtom végre a katonai műveleteket.
Még valami, szintén BBC History 2014-es számából:
'...a német haderő készen állt a csapásra, a Monarchia csapatai a legkevésbé sem, pedig - amint az egykorú slágerben énekelték-: "akinek rossz a fegyvere, az ne hencegjen vele..."'
Ennek fényében halasztottam volna a támadást. Legalábbis addig, amíg olyan fegyverek állnak rendelkezésemre, amikkel biztos nem bőgök le a csatamezőn.
Nem csak a Monarchia állt debil módon a háborúhoz, angoloknál Douglas Haig ellenezte a géppuska európai hadszíntéren való használatát, szerinte defetista fegyver volt, nem tudta elképzelni, hogy lehet vele offenzívát is intézni, emiatt a németek sokáig támadhattak anélkül, hogy kereszttűzbe kerültek volna, vagy a harckocsit is ellenezte, vagy a "sárszínű" ruhákat, és végül lovasrohamokat akart, egyszóval igyekezett visszaforgatni a hadviselés kerekét 50 évvel korábbra.
A franciáknál is csökönyösen ragaszkodtak a vörös nadrághoz és más színes egyenruhákhoz a "sárszínek" ellenében, kitűnő célpontot nyújtva a mezőn, zárt alakzatban, de nem csak ez volt nekik, a rohambilit is ellenezték, amíg a német katonák teljesen védve voltak Pickelhaubéban a szétrepülő repeszek ellen, addig a franciák sapkában vagy valami díszes darabban masíroztak csatába, és szenvedtek halálos fejsérüléseket a szétrepülő repeszektől, áldozataik többsége ennek köszönhető, nem a legéppuskázásnak.
Végül ott voltak a zárt alakzatban elkövetett tömegrohamok, amik miatt percek alatt esett el 50.000 francia / brit katona, ezredek semmisültek meg és fiatalok generációi haltak meg teljesen.
Vagy a cári Oroszország, bár náluk meg nem a hivatásos tisztek voltak a hibásak, hanem a dilettáns grófok és más udvari méltóságok vezették halálba sajátjaikat, bár olyan is előfordult, hogy tábornokok rivalizálásából fakadó együttműködés hiánya miatt mentek értelmetlenül halálba fiatal katonáik.
"Mert Bécs pontosan úgy ugrált ahogy Berlinből fütyültek neki. "
Speciel II.Vilmosnak esze ágában sem volt belemenni egy világháborúba 1914 nyarán. Önmérsékletre intették a Monarchiát, miután kiderült, hogy a konfliktus nem marad elszigetelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!