Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hadászati szempontból a...

Hadászati szempontból a románok ügyesebbek, okosabbak mint a magyarok, illetve azok voltak az elmúlt 100 évben?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy a románok teljesítették az összes katonai célkitűzéseiket a magyarokkal szemben, és a magyarok mindig alulmaradtak bármilyen közvetlen katonai konfliktus alakult ki közöttük. Itt elsősorban az 1919-es magyar-román háborúra gondolok és az 1944-es dél-erdélyi magyar-románra, amelyeknek végkimenetele mindkét esetben a románok Budapesti bevonulása lett. Miért ennyivel jobbak a románok katonailag?
2015. dec. 20. 09:00
 1/9 anonim ***** válasza:
97%

1919-re a magyar állam gyakorlatilag összeomlott. A hadsereget feloszlatták (ami egyébként is tele volt nemzetiségekkel, akik az adott szituációban nem biztos hogy lojálisak lettek volna), a királyt elűzték (ez a jó szó?), az új hatalommal (Károlyiék) szemben az Antant

(tehát nem a románok!) teljesíthetetlen feltételeket szabott, akik erre átadták a hatalmat a kommunistáknak. Ők megpróbáltak összehozni egy valamirevaló haderőt, szinte a semmiből.

A Vörös Hadsereg ha jól emlékszem, olyan 30-40000 fősre sikerült, jó-roszz, ami épp volt felszereléssel. Ebben sok, később a Horthy-rendszerben karriert csinált tiszt is részt vett, szigorúan a haza védelmében, nem politikai alapon. (Ezért is nézte el nekik később Horthy,kivéve szegény Stromfeld Aurélt, akinek a nevéhez a felvidék jelentős részének visszafoglalása fűződött, de ez már egy másik történet.)

Bár Budapestre a románok vonultak be, azért ebben a győzelmükben jelentős része volt a cseh és a szerb erőknek is. Meg annak, hogy Horthy a Nemzeti Hadseregével ahelyett, hogy hátba támadta volna őket, inkább kivárt, és az ő farvizükön vonult be Budapestre.

Az is igaz, hogy ez a hadsereg mindössze 7000 főt számlált, tehát az adott helyzetben ez tűnhetett a legjobb megoldásnak.


Ja, '44-ben is bevonultak Budapestre. Ők, meg nem úgy mellesleg a Vörös Hadsereg...

2015. dec. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
98%
Nem jobbak az oláhok, csak gerinctelenebbek. Románia gyakorlatilag minden háborúban, amit valaha vívott, hátba támadta a szövetségeseit, amikor látták, hogy a másik oldal áll nyerésre.
2015. dec. 20. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
98%
A kérdésedet olvasva ugyanaz jutott eszembe, amit - ahogy később láttam - a 2. válaszoló már leírt, jól megfogta a lényeget szerintem.
2015. dec. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Oké, én értem, hogy gerinctelenek, köpönyegforgatók, disznók, de akkor is, 1919-ben csak ellenük harcoltunk, nem állt mellettük senki. Nem kellett volna hazazavarnunk őket egész Bukarestig? Főleg, hogy a két szemben álló hadsereg nagyjából egyforma erőt képviselt. Ők is pont ugyanolyan bajban voltak, az ők hadseregüket is leszerelték, ráadásul fennállt a veszélye a bolsevikok lerohanják keleten így két frontra kellett vezényelniük katonáikat.


Persze a magyar történetírás keresi a kifogásokat, hogy hogyan is fordulhatott elő ez a szégyenletes vereség 1919-ben, de szerintem teljesen felesleges. El kellene ismerni szerintem, hogy ehhez ők jobban értenek, na meg a politikához is. Köpönyegforgató, gerinctelen népség ide vagy oda, megnyerték saját oldalukra a franciákat, angolokat, amerikaiakat, sőt később még az oroszokat is. Nekünk ez nem ment soha a nagy dölyftől és bajusz pödörgetéstől nem láttuk át a lényeget.

2015. dec. 20. 11:47
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
És mivel zavartuk volna őket Bukarestig? Károlyi szájpadlásával?
2015. dec. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Inkább aljasabbak, mocskosabbak, köpönyegforgatók voltak.
2015. dec. 20. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Volt egyáltalán olyan csata, közvetlen ütközetben magyarok és románok között a magyarok jöttek volna ki győztesen? Itt most a Posadai csata ugrik be amikor 9 ezer román szétverte Károly Róbert 30 ezres seregét, vagy Mihály Vitéz aki elfoglalta Erdélyt már 1600-ban megvervén Báthory Andrást.
2015. dec. 21. 09:30
 8/9 anonim ***** válasza:
Azért azt ne feledd el, hogy a románok kőkemény dákók és roma légiósok leszármazottai!
2015. dec. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A románok remekül felfogták a modern hadviselés lényegét: aljasság, becstelenség. Amúgy szerintem annyi közük van a légiósokhoz, mint nekem a közép-amerikai tomahawk forgató mesterekhez :D
2015. dec. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!